Renault ZOE e-Sport Elektrikli Araç Özellikleri

Teknolojinin yavaş yavaş olumlu yönde gelişmeler göstermesi ile beraber dünyaya büyük zararı olduğu bilinen fosil yakıt kullanımına alternatif yakıtlar bulunmaya başlandı. Özellikle araç teknolojilerinde kullanılan fosil yakıtlara alternatif olarak birçok yeni yakıt teknolojisi konusunda da araştırmaların devam ettiği biliyoruz. Bu konuda en çok günceme gelen yeni yakıt teknolojisi ise elektrik.

Fosil yakıtlara göre hem çok daha az zararlı hem de çok daha az masraflı olarak gösterilen elektrik bu artılarından dolayı doğal olarak araçlarda da sıkça kullanılmaya başlandı. Üstelik bu alanda teknoloji geliştikçe artık araçlarda daha fazla yer verilen yakıt teknolojisinin son örneklerinden birisi de Renault ZOE e-Sport araçları oldu. Renault serisinin elektrikli araç kategorisinde yeni ürünü olan Renault ZOE e-Sport serisinin özellikleri de epey ilgi çekici.

Renault ZOE e-Sport Konsept Detayları

Cenevre Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan yeni seri konsept araçlardan biri olan Renault ZOE e-Sport araçlarının dediğimiz gibi en önemli noktası araçların elektrikli olması. Elektrikli olarak gelmesine karşın içerisinde yer alan teknolojilerle benzinli araçları aratmayacak olan serinin ilk olarak motoru göze çarpıyor. Renault bu konuda yaptığı açıklamada tek motor sistemine yer vermeyeceğinin bunun yerine ikili çekiş sistemi hem önde hem de arkada elektrikli bataryalara yer vereceğini açıklamıştı.

Marka tarafından yapılan bu açıklama ile beraber konsept detaylarında da beklenen sistem devreye sokulmuş oldu. Hem arka hem de ön kısımda elektrikli bataryalarına sahip olan aracın toplam motor kısmında ise sunduğu 455 beygir gücü dikkat çeken bir diğer detayı oluyor. Bunun dışında 455 beygirle beraber 640 Nm tork miktarına da sahip olacak olan araçların 0’dan 100’e çıkış için ihtiyaç duyduğu süre ise sadece 3,2 saniye.

Renault ZOE e-Sport

Son dönemde yarış otomobillerinde gördüğümüz bu değeri aracın nasıl yakaladığı ise oldukça net. Zira Renault ZOE e-Sport serisi mini bir araç serisi. Bu nedenle aracın 455 beygirlik motoru araç için istenen performans değerini ortaya koyabiliyor.

Bu değerlerle beraber performans konusunda beğenilecek araçlardan biri olması beklenen araçların elektrikli olmasıyla beraber ortaya çıkan menzil sorunu da çözülmüş durumda. Fuarda yeni araçlarının ilk versiyonlarını tanıtan Renault bu noktada tek şarj işle aracın 400 km yol gidebileceğini belirtti. Standart kullanımda ise bu değerin 300 km gibi rakamlara düşebileceği belirtiliyor.

Renault ZOE e-Sport Tasarım Ayrıcalıkları

Motor performansına genel olarak değindikten sonra tasarım konusunda da biraz bilgi verelim. Sport konsept olması ile beraber tasarım konusunda da spor detaylara yer veren araçların LED gündüz farları gözü ilk alan nokta oluyor. Bunun dışında ön kısımda kullanılan geniş yelpazeli ızgaralar tamponun oldukça şık gözükmesini de sağlamakta.

Arka kısımda ise Renault araçlarında zaten çok sık gördüğümüz yapı aynen bu seride de mini değişikliklerle beraber korunmuş durumda. Arka kısımda da yine alt bölümde yer alan tampon beğeni toplayacak cinsten bir görüntü oluşturulmasını sağlıyor. Arka kısımda kullanılan gelişmiş spoyler sistemi ve geniş tekerlerde tasarıma artık sağlayan başka noktalar.

Renault ZOE e-Sport

Renault ZOE e-Sport Üretilecek Mi?

Merak edilen son soru ise araçların üretilip üretilmeyeceği. Konsept olarak yayınlanması araçların illaki çıkış yapacağını göstermiyor. Fakat markanın bu konuda bir terslik oluşmazsa yeni modelleri de 2019 yılından önce üretime başlayacağı belirtiliyor.

Yorum yapın