CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
RasPi işletim sistemini Noobs yükleyicisi ile kurun
Noobs

RasPi işletim sistemini Noobs yükleyicisi ile kurun

Raspberry Pi’nin en iyi özelliklerinden biri, mini bilgisayara kolayca dahil edilebilmesidir. Aynı zamanda “yeni başlayan, acemi” anlamına da gelen noob, resmi olarak “Kutudan Yeni Çıkan Yazılım” anlamına da gelir. SD kartınızdaki bu önemli araçla Raspberry Pi üzerinde özelleştirilmiş işletim sistemleri için birçok seçeneğe sahip oluyorsunuz.

Böylece, RasPi üzerine Raspbian işletim sistemini hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz. Ama aynı zamanda internete erişim seçeneğine de sahip olarak alternative sistemler için araştırma yapabilirsiniz. Bu sistemlerden bir çoğu, özelleştirilmiştir ve mevcut projelerinizi uygulamaya koymak için size yardımcı olacak özel araçlara sahiptirler. Noobs işin geri kalan kısmını sizin için halledecektir. Yükleyici, öncelikle MicroSD kartınızı biçimlendirecek ve ardından da seçilen işletim sistemini yükleyecektir. RasPi’nizi sonraki çalıştırmanızda artık Noobs arayüzüyle karşılaşmayacaksınız, fakat onun yerine size yeni işletim sisteminin masaüstü karşılayacaktır.

Size bir RasPi yeni başlayanı olarak Raspberry Pi üzerinde Pixel Desktop dahil olmak üzere nasıl Raspbian “Jessie” kurulumu yapabileceğinizi göstereceğiz. Bir kez bu işlemi benimsediğinizde, ileri seviye RasPi kullanıcıları gibi diğer sistemleri de deneyimleyebilirsiniz..

Noobs’u indirin

Noobs’u raspberrypi.org/downloads/noobs sitesinden indirin. Daha sonra Offline ve Ağ Yüklemesi altından Download ZIP linkine tıklayın ve bu dosyayı arşivden çıkartın.

SD Kartı hazırlayın

SDFormatter aracını sdcard.org sitesinden indirin. Daha sonra kurulumu yapın ve çalıştırın. Windows’un verebileceği uyarıları gözardı edin. Sonrasında, SD kartı PC’nize takın ve gelecekte tanıyabileceğiniz, anlamlı bir isim verin. Format seçeneğini tıklayarak karttaki tüm bilgileri silebilirsiniz.

Dosyaları kopyalayın

Noobs’un yer aldığı indirme klasöründe adım 1’de çıkartılan klasörü açın. Tüm dosyaları seçin –klasörün kendisi değil- ve onları henüz biçimlendirilen SD kartın içine kopyalayın. Bu işlemi sürükle & bırak yöntemiyle de yapabilirsiniz..

RasPi’yi başlatın

SD kartı PC’nizden çıkartın ve Pi’ye takın. Başlattıktan sonra, Noobs’un başlama ekranı size karşılayacak. Eğer internete bağlı değilseniz, sadece “Rasbian [ÖNERİLEN]” seçeneceğini göreceksiniz.

Alternatif Sistemlerini Çevrimiçi araştırın

Diğer işletim sistemlerini bulmak için, RasPi’yi bir ağa bağlamanız gerekir. Bir Ethernet kablosu bağlayabilir ya da yakındaki bir hücresel ağa bağlanarak TAMAM seçeneğine tıklayabilirsiniz. Noobs şimdi size indirilebilir durumda çok miktarda system sunacaktır.

Raspbian’ı yükleyin

Yeni başlayan biri olarak, Raspbian’da bırakmalısınız. İşaretçinizi oraya taşıyın ve “Yükle” seçeneğine tıklayın. Çıkan uyarıyı Evet seçeneği ile yanıtlayın. Noobs kendisini SD karta kopyalayacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir. Son olarak, Noobs “İşletim sistemi başarıyla yüklendi.”

27 Ekim 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 1452 kez okundu
blank
Bize Yazın