Jimmy Jib Nedir?

Jimmy Jib Nedir?

Film çekimlerinde, canlı yayınlarda, klip çekimlerinde kısacası pek çok alanda kullanılan kameralara eşlik eden araçlardan olan Jimmy Jib, kamerayı taşıyan bir sistemin adıdır. Sinek gözünden esinlenerek hazırlanan bir sistem olduğu için hızla hareket edebilme özelliğine sahiptir. Sinekler bir anda bir noktaya doğru hareket ederlerken aniden rotlarını değiştirerek farklı yöne uçmaya başlayabilirler. Jimmy sistemindeki durumda sinek hareketlerine benzer bir sistemle bir anda başka yöne yönelebilen bir tasarımdan oluşur. Canlı yayınlarda görmeye alıştığımız kocaman bir mekanizma ve bu mekanizmanın ucunda da bir kamera vardır. Bu kameralar o kadar hızlı hareket eder ki sinekler gibi bir anda farklı bir noktadan kayıt almaya başlayabilirler. Tabi ki kameraların bu hale gelmesini sağlayan bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem ise Jimmy Jib’tir.

Jimmy Jib Teknolojisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Jimmy Jib sürekli olarak aynı sahne üzerinden yapılan çekimlerde izleyicilerin artık sıkılması ve çekilen kamera görüntülerini izlememesi ile ortaya çıkmış bir sistemdir. Tarihi oldukça eski olan bu ürün gözünü aynı yere dikerek saatlerce aynı noktaya bakmaktan sıkılan insanlara en sıkıcı sahneleri bile birkaç açıdan çekerek daha cazip kılmayı sağlamıştır. Günümüzde de farklı açılardan çekim yaparak insanları etkileyen bu cihazlar farklı özelliklerde ve modellerde sunulmaktadır. İlk olarak kendini sinema sektöründe gösteren bu ürünler zaman içerisinde canlı yayınlarda, klip çekimlerinde, belgesellerde ve daha pek çok alanda tercih edilir olmuştur.

Jimmy Jib ürünler çekimler sırasındaki kullanım amacına göre farklı şekillerde üretilmektedir. Mesela ufak alanlarda yapılan canlı çekimlerde sabit Jimmy Jib’ler kullanılırken film ve klip çekimlerinde hareket edebilen çeşitler tercih edilmektedir. Her ortama göre büyüklükleri de değişen bu ürünler çok yüksekten görüntü yakalamayı da sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde çekimlerde genel bir görüntü yakalanmasını sağladığı gibi uzaklığa bağlı değişiklikleri de yakalayarak çekimleri daha cazip kılmaktadır.

Jimmy Jib’in Yapısı

Ayakları olan bir sistemin ucundan çıkıntı ile uzun bir parçanın daha sarkıtılması sonucu çekimlerde hareket ettirilecek kısım oluşturulmuş olur. Balık oltasına da benzetilen bu cihazın hemen ucuna ise robot bir başlık eklenir ve buraya da kamera yerleştirilir. Oltanın ipi nasıl ki zaman zaman uzayabiliyorsa bu cihazda da orta kısım denilen gövde çekimler esnasında uzayabilir. Uzatmalarla birlikte 7,9,12 ve 30 metre uzunluğa kadar bu cihazların üretimi yapılmıştır. Kameranın yerleştirildiği uç kısım kameranın ağırlığı nedeniyle öne doğru eğilebileceği için dengeyi sağlamak amacıyla kameranın tam tersi istikamette olan kısma da bazı ağırlıkları yerleştirilir. Bu sayede kamera daha kolay hareket etmiş olur. Kamera üzerine çekimler sırasında yakınlaştırma, uzaklaştırma ya da daha farklı çekim seçenekleri için motorlar yerleştirilir. Bu motorlar sayesinde kameranın görüntüleri de oynanabilir.

Jimmy Jib Kullanmanın Avantajları

Jimmy Jib adı verilen cihazlar pek çok çekim esnasında daha kaliteli görüntü yakalamaya imkan sağladığı için çekim dünyasının vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. İstenilen yönden çekim yapabilmesi ve oldukça hızlı hareket ettiği için görüntüleri farklı açılardan yakalayabilmesi de çekilen görüntüleri daha gerçekçi kılmaktadır. Kolay taşınabilir ve kolay kurulabilir bir cihaz olduğu için hemen her çekimde bulundurulabilir. İzleyicilere daha farklı görüntü hizmeti sunmasından dolayı da görüntülerin daha fazla izlenmesini sağlamaktadır. Profesyonel anlamda çekim yapabilme imkanı tanıyan bu makine her ortama uyum sağlayabilir olmasından dolayı da farkını ortaya çıkarmaktadır. Kumanda edilebilir olmasından dolayı da kullanımı oldukça basit olan Jimmy Jib cihazlar pek çok sektörün vazgeçilmez çekim elemanıdır.

Yorum yapın