Pinterest Nedir? Pinterest ile Nasıl Para Kazanılır?

Pinterest Nedir? Pinterest ile Nasıl Para Kazanılır?

Çağımızın bize sunduğu olanakları düşündüğümüz zaman para kazanmanın birçok yolu olduğunu keşfediyoruz. İster İnternet ortamında istersek de çevremizde birçok kez bu duruma tanıklık ediyoruz. İnternet’ten para kazanmak günümüzde sıkça duyduğumuz para kazanma yöntemlerinin başında geliyor. İnternet üzerinden gelir elde etmenin bir diğer yolu ise Türkiye’de henüz çokça kullanılmayan Pinterest para kazanma yöntemi ile olduğunu görüyoruz. Peki ya nedir bu Pinterest? Pinterest’ten nasıl para kazanılır?

Pinterest mantık olarak bir sosyal medya enstrümanıdır. Facebook’a yakın bir sosyal medya ağı olmasıyla birlikte, kullanım amacı biraz daha farklıdır. Aslında Instagram ile Facebook karışımı demek daha doğru olacaktır.Pinterest ile her türlü görsel paylaşılabilir. Video, resim, fotoğraf koymak mümkündür. Aynı zamanda yazı da atılabilir. Pinterest sistemi pano usulü ile çalışır. Yani attığınız, Pinterest dilinde pinlediğiniz görsel materyalleri bir pano başlığı oluşturarak pinleyebilirsiniz. Bu sayede hem sayfanızda paylaştığınız unsurları kategorize etmiş olursunuz, hem de kullanıcıya aradığı şeyi bulmasını kolaylaştırırsınız.

Pinterest’in bir diğer güzel özelliği ise, kullandığınız fotoğrafı direk olarak tıklandığı zaman kaynak siteye yönlendirme yapabilmesidir. Burada Pinterest para kazanma yöntemini devreye sokmamız için bize güzel bir olanak sağladığını söylememiz gerekiyor. Çünkü pano içerisindeki görsellere tıklanıldığı zaman direk olarak kendi sitemize çekebilir ve kullanıcıyı kendi sitemizde gezinmeye davet edebiliriz.

Pinterest ile nasıl para kazanılır sorusunun cevabı birden fazladır fakat öncelikle “Pinterest hesabı nasıl açılır?” sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Pinterest hesabı açmak için uygulayacağımız yöntem oldukça basit. Henüz bir Pinterest hesabınız yok ise, Facebook ile bağlanmanız mümkündür. Facebook hesabınız ile giriş yaptığınız takdirde hesabınızı kolayca kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Google hesabınız ile de giriş yapmanız vePinterest’i kullanmanız mümkün. Bunun yanı sıra size sunulan seçenekler arasında “kaydol” seçeneği de mevcut. Buraya mail adresinizi girip şifre oluşturarak Pinterest hesabına sahip olabilirsiniz.

Pinterest para kazanma yöntemi olarak Türkiye’de yeni yeni bilinen bir yöntem haline geliyor fakat yurt dışında bu yöntemi uygulayan birçok kullanıcı mevcut. Pinterest’ten para kazanma konusunda birçok yöntem bulunuyor.Eğer elinizde satacağınız güzel bir ürün varsa mutlaka Pinterest kullanmanız gerekiyor. Pinterest kullanıcılarının yüksek bir çoğunluğunun kadın olduğu düşünülürse bu satıcılar için büyük bir pazar olduğunu gösteriyor. Kendi yaptığınız ürünlerin görsellerini koyarak, bunun satışı sayesinde para kazanmanız da mümkün hale gelebilir. Çünkü sitenize gelecek Pinterest kullanıcılarının ürünlerinize daha bir alıcı gözle bakacakları aşikar. Pinterest sayesinde ürünlerinizi panolardan beğenen kullanıcıları kendi sayfanıza yönlendirerek oldukça güzel bir pazar payı elde etmeniz mümkün.

Kişisel ilgi alanlarına göre sınıflandırılan Pinterest, kişilerin beğenmesi muhtemel panoları, görselleri ya da videoları kullanıcılara sunuyor. Pinterest’te aktif olmak için her sosyal medya ağında olduğu gibi aktif olarak kullanmak oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu söylememize sanırım gerek yoktur. Çünkü uzun süre ilgi görmeyen Pinterest hesapları zaman içerisinde takipçi kazanmayı bıraktığı gibi yavaş yavaş gerileme dönemine girer. O yüzden sürekli olarak aktif halde tutmak büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple açılmış olan Pinterest hesabının istikrarlı bir şekilde paylaşım yapması ve hesabı canlı tutması gerekmektedir.

Kullandığınız Pinterest hesabının takipçi kazanması ile birlikte,tanıtımını yaptırmak isteyen firmalar reklam teklifleri sunarak size Pinterest üzerinden para kazanma yolunu açabilir. Bu güzel bir ihtimal olsa dahi sürecin zorlu olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini bilmenizi isteriz. Çünkü sponsorlu içerikler oluşturabilmek için kitlenizin aktif ve paylaşımlarımızın canlı ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Pinterest’te bulunan birçok küçük şirket de satış ortaklığı yaparak tanıtım yaptırmak istemekten çekinmezler.Kullanıcılar panolar üzerinden şirketler için tanıtım yapar ve böylece iki tarafın da kazandığı bir anlaşma meydana çıkmış olur.

Pinterest ile para kazanmanın bir diğer yolu ise kullanıcının kendi ürününü pazarlaması şeklinde gerçekleşebilir. Satışa çıkarılan ürünler ilgi alanlarına göre tanımlandığı için pazarda kendine yer bulması oldukça olasıdır.

Buraya kadar Pinterest para kazanma modelinin satışa yönelik olması aklınızda soru işareti bırakmasın çünkü Pinterest sayesinde para kazanmanın tek yolu satış ya da sponsorluk yoluyla değil. Bunun dışında da bir çok seçenek bulunuyor.

Pinterest ile nasıl para kazanılır sorusuna verilen yanıtların başında Adsense yöntemi gelmektedir.

2015 yılında kurulan Pinterest, bir Amerikan şirketi olup kullanıcılarının %70’e yakınını kadınlar oluşturmaktadır. Görselliğin ön planda tutulduğu Pinterest’te potansiyel müşteriler sürekli olarak aktif haldedirler.Bu potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek içerikler üretildiği sürece sizin sayfanızı takip etmemeleri için hiçbir sebep yoktur. Amerikalıların yaygın olarak kullandığı Pinterest’te para kazanma yöntemi olarak öncelikle İngilizce içerikli bir web sitesi açmak oldukça uygun olacaktır. Kaliteli bir İngilizce web sitesini oluşturmadan önce görselliği ön plana çıkartacak bir konu seçmeniz gerektiğini unutmayın. Lükse meyilli olan Amerikalı kullanıcılar cezbedecek hızlı otomobil markalarının yer aldığı bir İnternet sitesi kurmak oldukça mantıklı bir fikir olacaktır.

Pinterest, sizin siteniz için backlink görevi görmüş olacak ve böylece sitenize daha çok ziyaretçi çekebileceksiniz. Pinterest para kazanma yöntemi olarak gelecekte daha çok kullanılacağı düşünülürse henüz fırsatı kaçırmamış ve hatta henüz daha yolun başında olabileceğinizi de unutmamanız gerekiyor. Yollamış olduğunuz her görsel için kendi sitenizin linkini verdiğiniz halinde takipçileriniz ya da ortak ilgi alanına sahip olduğunuz insanların sitenize yönlenmesi sayesinde artan trafik ile birlikte Adsense hesabınızda gözle görülür bir değişiklik olacaktır. 

Oluşturduğunuz internet sitesi üzerinden Pinterest hesabınızdaki panolara koyacağınız resimler doğrudan sizin sitenize kaynak olarak gösterilecektir. Bu sayede fotoğrafı beğenen ve daha ayrıntılı bilgi almak isteyen kullanıcılar fotoğrafa tıklayarak sizin sitenize gelecektir. Türkiye’de insanların telefonları ya da bilgisayarları üzerinden gelen reklamlara tıklama oranı düşük olsa da, Amerika’da durum bunun tam tersidir. Kendi ilgi alanına göre geldiği Pinterest hesabı üzerinden sizin sitenize giriş yapan birisi,muhtemelen sizin sayfanıza yerleştirilmiş reklamlara da tıklama olasılığı daha fazladır.

İngilizce bir web sitesi açtığınız zaman Google’ın sizin sitenizien üst sıralara çıkarma ihtimali oldukça azdır. Bunun sebebi ise sizin sitenizin henüz otoriter bir site olmamasından kaynaklanmaktadır. Pinterest ile bu sayede sitenize yabancı kullanıcılar getirerek Google aramalarında da sitenizi yukarılara çıkarmanıza büyük bir olanak sağlamaktadır.

İngilizce açılan web sitenizin Google Translate vasıtası ile çevirmeniz mantıklı bir fikir değildir. Çünkü Google, oluşturduğu yapay zeka algoritması ile sitenizin özgün olmadığını anlar ve sitenizin ilk sıralarda çıkmasına olanak vermez ve Adsense’ten gelir elde etme şansınızı minimize eder ve hatta sitenizi kapatabilir. Bu nedenle sitenize İngilizce içerikler üretmeli, eğer İngilizce bilmiyorsanız bunu İngilizce bilen birisi vasıtası ile çevirtmeniz büyük bir önem taşımaktadır.

Pinterest para kazanma yollarından bir tanesi ise bu süreci“İşletme Hesabı” oluşturarak reklam almaktır. Burada yapmanız gereken profilinizi işletme hesabı olarak açmak ve panonuzda Promoted pin adı verilen,reklam verilen bir pin seçerek işe başlayın. Promoted pin seçerken oldukça dikkatli olun. Çünkü panonuzdaki en ilgi çekici görselin olduğu pini seçmeniz oldukça önemli olacaktır. Bu sayede görüntülenen reklam pin’i tıklandığı takdirde size para olarak geri dönüş sağlama fırsatı yaratacaktır. Facebook reklamlarından oldukça kazançlı olan reklamlı pinlere tıklanılması halinde 1 dolara yakın para kazanma olasılığınız bulunmaktadır. Elbette bu sizin içeriğinizin kalitesine ve ilgi çekiciliğine göre değişmekle birlikte oldukça karlı bir yöntemdir.

Pinterest para kazanma yöntemi olarak henüz emekleme döneminde olsa da yavaş yavaş daha popüler hale gelecek ve insanların yönelimi daha da artacaktır. Pinterest’ten para kazanma yöntemleri arasında size en uygun olanı seçmek size kalmış olsa da unutmamanız gereken ilk şey takipçi sayınızı yükseltmek ve sabırla beklemek olacaktır İnternet’ten para kazanmak eğlenceli olsa da emek vermeden para kazanmak diye bir şey söz konusu değil. O yüzden attığınız adımdan sonra Pinterest hesabınıza ilgi göstermeyi ihmal etmemelisiniz. İnternet’ten üzerinden para kazanma konusunda atılacak her adımın sabırla beklenmesi gerektiğini unutmamak lazım.

Yorum yapın