Kargo gönderimi

Kargo, hava yolu, kara yolu veya Demir yolu aracılığı ile taşınan yada taşıta yüklenen yük, eşya olarak tanımlanır. Hepimiz kendimiz, sevdiklerimiz ya da işimiz için kargoyu kullanırız. Kargo kullanırken uygun şartlarda kargo göndermek büyük bir önem taşımakta olup, gönderilecek eşyanın tipine göre uygun bir şekilde muhafaza edilmesi ayrıca önem taşır.

Kargo gönderilirken dikkat edilecek hususlardan bahsetmek gerekirse, gönderici kısmını doğru ve tam olarak doldurmakla başlanılabilir.Kargo gönderilirken nasıl olsa ulaşıcı bilgileri yeterlidir düşüncesi ile kargo gönderen bölümüne bilgilerinizi yazmamanız doğrultusunda kargo sahibine ulaşmayınca size de dönmez. Gönderen kısmında mutlaka kendi bilgilerinizi tam ve düzgün olarak vermeniz büyük bir öneme sahiptir. Kendi adınızı ve soyadınızı, telefon numaranızı, adresinizi tam ve düzgün bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Kargonuzun iyi şekilde paketlenmesi ve korunması oldukça önemlidir. Bu kutulama sürecini evde yapabileceğiniz gibi, kargo şirketlerinin sunduğu kutulama yöntemlerini de seçebilirsiniz. Hiçbir ürünün ya da eşyanın kutulanma dan ya da paketlenmeden kargo yapılması mümkün değildir.

Gönderilen bilgisi kısmına ise adres yazılırken, anlamsız kısaltmalardan uzak durulması gerekmektedir. Sokak yazarken, s ya da so gibi kısaltmalardan uzak durulması gerekmektedir. Mahalleyi kısaltırken kullanılan, karışıklığa sebep olabilir. Sitedeki apartman numarası ile karıştırılabilir.Bu sebeple kargo bilgilerini hem gönderen hem de alıcı kısmına tam ve eksiksiz olarak doldurmanız oldukça önemlidir. Gönderilen adreste alıcının bulunmaması ve ulaşılmaması durumda kargonun size döneceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.  PTT kargo, Türkiye’nin her yerine karo göndermenizi sağlayan ve her yerde şubesi bulunan bir kargo firmasıdır. Gönderilen kargo sayısı aylık olarak bile milyonlarca eşyanın çok üzerindedir.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Kargo şirketlerinin müşterisinin kargosunu takip edebilmesi için farklı çalışmalar yapmaktadır. Kargonuzu PTT, ARAS, Yurtiçi, MNG, SÜRAT Kargo,UPS ile gönderdikten sonra telefon ile arayarak kargonuzun ne durumda olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaklardır. Aynı zamanda bu firmalar, size verilen kargo takip numarası ile İnternet üzerinden takip etmenize olanak sağlarlar. Size verilen kod sayesinde anlık olarak kargonuzun yolda mı, yoksa dağıtım aşamasında mı olduğunu takip etmenize olanak tanır. PTT kargo takip sürecinde müşterilerinin kargosunu takip edebilmesi için, web sitesi üzerinde takip edebilmesine olanak sağlar. Gönderi takip kodu sayesinde kargo sürecini herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan tek başınıza yapabilirsiniz. Kullandığınız kargo şirketinin yanında kargo takip ibaresi ile arattığınız zaman karşınıza çıkan sayfada,elinizde bulundurduğunuz kodu yazarak, kargonuzun nerede bulunduğuna dair kesin bir bilgi edinebilirsiniz.

Kargo takip sürecinde verdiğiniz telefon numarası vasıtası ile de bilgilendirilme yapılır. Kargo şirketlerinin belirlediği bilgilendirme sürecinde kargonuzun alıcıya ulaştığı zaman ya da şubeye geldiği zaman bilgilendirme mesajı alacaksınız. Bilgilendirme mesajlarını da takip ederek, kargo takip sürecini yakından inceleyebilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı kargo gönderimi süresince uygun fiyat politikası uygulayan PTT kargo, ürününüzün ya da eşyanızın 15 ile 25 gün aralığında alıcıya teslim edilmesini sağlar. PTT kargo ile gönderilen 2 KG bir eşyanın ücretlendirilmesi ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de 50 ila 70 TL arasında değişen fiyatlandırmaya tabi oluyor. Bu diğer şirketlerin verdiği fiyatlardan oldukça düşük olsa da özel şirketler zaman konusunda daha hızlı olmayı vadediyor.

Yorum yapın