PİL ÖMRÜNÜ UZATMANIN 5 ALTIN KURALI

PİL ÖMRÜNÜ UZATMANIN 5 ALTIN KURALI

Akıllı cihazlar büyük avantajları beraberinde getirse de bir takım problemleri ile de ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Özellikle pil ömrünün kısa olması, bu alanda, tüketicilerin haklı tepkilerine neden olmaktadır. Günümüzdeki teknoloji ile uzun ömürlü piller üretebilmek oldukça kolay olması gerekirken, en iyi bataryaya sahip akıllı cihazın, ancak 3200 mAh pil gücüne sahip olması, henüz anlaşılabilmiş değil. Bu alanda size, pil gücünüzü nasıl arttırabileceğiniz ve pil ömrünü nasıl arttırabileceğiniz konusunda 5 önerimiz olacak. Sizler de bu yöntemleri kullanarak %30’a kadar pil tasarrufu sağlayabilir, her gün cihazınızı şarja takmaya son verebilirsiniz. Aynı zamanda, pil ömrünü de uzatarak, maddi kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz. Dilerseniz madde madde bu altın kuralları sıralayalım.

1-EKRAN PARLAKLIĞINI AZALTIN

Ekran parlaklığını olabildiğince azaltın ya da otomatik parlaklık modunu etkin hale getirin. Akıllı cihazlarınızın renkli olması ve olabildiğince parlak olması, gözünüze hoş gelebilir. Ama, sağlığınızı açısından da problem yaratabilecek bu duruma son vererek, bataryanızın ömrünü %5-6 oranında arttırabilirsiniz. Aynı zamanda, ekran lenslerinin de ömrünü uzatmış olacaksınız.

Ekran parlaklığını otomatik modda kullanmanız, daha az güç kullanmasını sağlayacaktır. Bu mod sayesinde, telefonunuz, gerektiği zaman ekran parlaklığını düzenleyecektir. Bu sayede, sürekli manuel olarak parlaklık değiştirmek zorunda da kalmayacaksınız.

2- EKRAN ZAMAN AŞIMINI KISA TUTUN

Ekran zaman aşımı, akıllı cihazınızda her hangi bir işlem yapmadığınızda, ekranınızın kararmasını sağlar. Bu da, akıllı cihazınızın pil ömrünü %5’e kadar arttırmaktadır. Genellikle 1 dakika seçeneği, bu anlamda sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Daha kısa süre ise, cihazınızın sürekli kapanmasına neden olabileceği için, 1 dakikanın altına inmemenizde de fayda vardır.

3-BLUETOOH’U KAPATIN

Bluetooth seçeneğini olabildiğince sadece gerektiğinde açık tutun. Çok dikkat edilmeyen ve göz ardı edilen bu duruma son vererek, %3 dolaylarında bir verim sağlayabilirsiniz. Bu da cihazınızı yaklaşık 30 dakika daha fazla kullanacağınız anlamına geliyor.

4-Wİ-Fİ VE DİĞER VERİ BAĞLANTILARINI KAPATIN

Gerekmediği sürece Veri bağlantılarınızı kapalı tutun. Bu sayede, hem aşırı ısınma problemine önemli ölçüde çözüm sağlayabilecek ve %10’a kadar pil ömrünü uzatabileceksiniz.

Günümüzde, teknoloji tutkunları ve sosyal medya fareleri Wİ-Fi’ yi kapatmayarak, sürekli bildirim almak isterler. Oysa ki, bu durum, pil ömrünüzü en olumsuz etkileyen hareketlerden biridir. Siz de buna son vererek 1 saat daha fazla kullanmanın fırsatını yakalamış olacaksınız.

5- ARKA PLANDAKİ UYGULAMALARI KAPATIN

Daha önce girdiğiniz uygulamalar, CPU’nuzu kullanmaya devam eder. Siz farkında olmadan, aslında bu program ve uygulamalar halen aktif olarak çalışmakta ve pil gücünü tüketmektedir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak, akıllı cihazınızın daha az kasılmasını sağlayabilir ve cihazınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Sizler de yukarıdaki 5 altın kuralı uygulayarak, her gün birkaç kez şarj etme sıkıntısından kurtulabilir ve cihazınızın pil ömrünü arttırabilirsiniz.

Yorum yapın