CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
Moto Z Play Tüm Özellikleri Ve Fiyatı
blank

Cep telefonu devlerinden biri olan Motorola’nın akıllı telefonlara geçiş döneminde bir türlü istenen performansı veremediğini biliyoruz. Özellikle Android işletim sistemi kullanımında yeteri kadar performans ortaya koyamayan markanın akıllı telefon dünyasından bu şekilde uzaklaştığını da söylemek gerekiyor. Fakat tıpkı Nokia serisinde olduğu gibi markanın akıllı telefonlara geri dönüş yapmaya başladığını da belirtelim. İlk olarak Lenovo ortaklığı ile beraber yeni seri akıllı telefonları için adımlar atan markanın bu alanda en iyi geri dönüş modellerinden birisi ise Moto Z serisi olmuştu. Üst düzey özellikleri ile dikkat çeken telefonun şimdi ise Moto Z Play versiyonu gündemde.

Moto Z Play Nasıl Bir Akıllı Telefon?

Aslında Moto Z serisine göre biraz daha alt modellerden biri olsa da aynı zamanda biraz daha uygun fiyatlı modellerden de biri olan Moto Z Play modelinin ne gibi özelliklere sahip olduğuna daha detaylı olarak bakmak gerekiyor. Çok kısa bir süre önce ülkemizde de satışa çıkan telefonların tüm özellikleri neler bakalım.

Tasarım İncelikleri

Moto Z serisi ile beraber hemen hemen aynı tasarıma sahip olan serinin tasarım detayları ise oldukça beğeni topluyor. Telefonun genel olarak biraz daha oval kenarlı köşe tasarımları benimsemesi bir yan dursun seriyi öne çıkaran özelliği telefonun arka kamera yerleşimi.

Arka kısımda yuvarlak bir küre gibi telefonun doğrudan orta bölümünde yer alan arka kameranın tasarıma olan etkisi bir yana dursun kamera çıkıntısı ile beraber özelleştirilebilir modlar için de oldukça önemli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Fakat kamera çıkıntısı olarak gösterilen bu bölümü beğenmeyen kullanıcı sayısı da azımsanacak kadar değil. Bunun dışında özellikle kılıf uyumlarında bu tarz bir tasarımında sorunlar çıkarabildiğini belirtelim. Yine de dairesel arka kamera çıkıntısı tasarıma farklı bir hava katmış durumda.

Moto Z Play

Ekran Özellikleri

Ekran özellikleri konusunda Moto Z Play serisinde ilk göze çarpan ayrıcalığın 5.5 inç ekran boyutu olduğunu belirtelim. Artık birçok telefon modeli için standart haline gelmeye başlayan 5.5 inç ekran boyutu Moto Z Play akıllı telefonlarında da ilk tercih edilen ekran boyutu.

Bunun dışında 5.5” inç ekrana ek olarak serinin ekran çözünürlüğü ise Full HD olarak bilinen 1080p değerinde. Tabi ki genel olarak hem boyut konusunda ideal hem de çözünürlük konusunda ideal olan Moto Z Play serisinin ekran teknolojisi olarak ise AMOLED ekranları benimsemesi de büyük bir artı olarak gösterilebilir.

Hemen ekleyelim görüntü kalitesini bir hayli arttıran 401 PPI değerindeki piksel yoğunluğunu da unutmamak gerekli. Haliyle genel kanı çok daha yüksek kalite de görüntü verebilen bir akıllı telefon serisi olduğu.

Ekran dayanıklılığı konusuna gelecek olursak ise ekranın biraz eski serilerde kalan Gorilla Glass 3 ekran teknolojisine yer veriliyor. Bu seri ekranlar biraz eskimiş olsa da yine de çizilmeye karşı koruması olan ekran modellerinden olduğunu da belirtelim.

Teknik Özellikler Nasıl?

Daha önce belirtiğimiz gibi Moto Z Play akıllı telefonları Moto Z akıllı telefonlarına göre biraz daha düşük özelliklere sahip olan bir telefon. Bu durum teknik özelliklerde de doğrudan görüntülenebilir. Teknik özellikler konusunda ise öncelikle Snapdragon 620 serisi işlemcilerin kullanıldığından bahsedelim. 2.0 GHz gibi oldukça ideal bir hız değerine de sahip olan işlemcilerin 8 çekirdek 64 bit değerinde olması da bir başka artı noktası. Tüm bu özelliklerinin dışında beraberinde Adreno 506 grafik işlemcisi ile beraber de gelen akıllı telefonun bellek miktarı ise 3 GB olarak belirlenmiş. Hm işlemci serisi hem de 3 GB Ram serisinin performans değeri de bir hayli yüksek.

Telefonun sadece bu iki teknik özellikle beraber ne kadar yüksek bir performans sunduğu göstermek için AnTuTu değerinin 62.200 puan olduğunu da belirtelim. Orta sınıf için oldukça ideal değerler olarak gösterilen bu değerlerle beraber Moto Z Play serisinin başarılı bir seri olduğunu da görebiliyoruz.

Moto Z Play

Depolama Alanı ve Pil

Moto Z Play serisinde depolama birimi olarak marka 32 GB dahili hafıza kullanmayı tercih etmiş. Aslında oldukça düşük seviye olarak gösterilse de 32 GB dahili hafıza değerinin 2 TB’a kadar yükseltilebiliyor olması bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Haliyle depolama konusunda oldukça başarılı çözümler elde edebiliyorsunuz. Tabi maksimum değerde 2 TB hafıza kartı ne kadar tercih edilir orası soru işareti.

Depolama alanının oldukça yüksek bir kapasite desteği sunması ile bu alanda beklenen değerler elde edilebiliyor. Bunun dışında bir diğer detaydan yani pillerden bahsedecek olursak telefonun içerisinde 3510 mAh kapasiteli hızlı şarj destekli 50 saate kadar kullanım sunan piller yer alıyor. Yine bu konuda da beklenen değerler elde edilmiş durumda.

Kamera Teknolojisi

Teknik detaylar konusunda geçelim Moto Z serilerinde en çok dikkat çeken noktalardan biri olan kamera konusuna. Kamera konusunda arka kısımda 16 MP çözünürlük değerine sahip olan geniş açılı çift ledli bir arka kamera kullanılıyor. Ultra HD yani 4K çekim yapabilen kameraların içerisinde HDR modu, lazer odaklama, Optik sabitleyici gibi ekstra olarak da birçok teknoloji yer almakta. Yani seride kamera konusuna büyük önem verildiğini görebiliyoruz.

Ön kısım için ise aynı şeyi söylemek pek mümkün değil çünkü ön kısımda standart 5 MP kamera kullanımı yapılmış durumda. Ön kameranın ekstra özellik desteğinde ise geniş açı ayrıcalığı sunduğunu da belirtelim. Bu değerler ve kullanılan kamera teknolojilerine bakacak olursak özellikler arka kamera konusunda başarılı bir modelden söz edebiliriz.

Moto Z Play

İşletim Sistemi

İşletim sistemi konusunda ise modelin çıkış işletim sistemi farklı olsa da Moto Z Play serisinin daha sonra güncellemeler alacağı da düşünülüyor. Hatta aslında bu bir düşünceden öte çünkü firma tarafından yapılan güncelleme açıklaması ile beraber söz konusu akıllı telefonların Android Nougat güncellemesi olacağı da açıklanmıştı. Android 6.0 ile beraber gelen olan telefonun daha sonra ise Android Nougat güncellemesi de alacak olması telefonun tercih edilmesinin ana nedenlerinden olarak gösterilmekte.

Çıkış Fiyatı

Kısa süre önce verilen haberle beraber ülkemizde de satışa çıkmış olan Moto Z Play akıllı telefonlarının fiyatı ise 1.800 TL gibi bir rakamla başlamakta. Aslında Moto Z serisinden ciddi oranda daha ucuz olan akıllı telefonun satış fiyatına özelleştirmeleri de ekleyebildiğinizi belirtelim. Şöyle ki ekstra olarak hafıza seçimi ya da Moto modlarının seçimin yaparsanız otomatik olarak fiyat bir nebze daha artış gösteriyor. Fakat bu durumda bile Moto Z serisinden daha ucuz bir telefon kullanıcıları beklemekte.

29 Ocak 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 1500 kez okundu
blank
Bize Yazın