Picture in Picture Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Picture in Picture (resim içinde resim), özelliği akıllı telefonlarda ve televizyonlarda kullanılan bir görüntüleme teknolojisidir. Akıllı televizyonlarda kullanılan teknoloji ile beraber aynı anda iki görüntü tek ekran üzerinde görüntülenebilmektedir. Picture in Picture (resim içinde resim) teknolojisi ile aynı anda iki yayın görüntülenebilir.

Picture in Picture Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Picture in Picture teknolojisi özellikle akıllı televizyonlar ve akıllı telefonlarda kullanılan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı televizyon sistemlerinde kullanılan resim içinde resim teknolojisi ile beraber aynı anda iki yayını izlemeniz mümkün kılınıyor. Özelliği kullanarak ana ekran üzerinde bir yayın izlenirken bir diğer yandan ise mini bir ikinci ekran ile farklı bir yayın izlenebilmekte.

Sadece akıllı televizyonlarda iki farklı yayın izleme olanağı değil bunun dışında uygulama menülerini de aynı ekran üzerinde çift şekilde kullanabiliyorsunuz. Son dönemde yeni akıllı telefonlarda da kullanılan söz konusu teknoloji sayesinde akıllı telefonunuzdan da aynı anda iki görüntü ya da video açabiliyorsunuz. Özellikle Android Nougat işletim sisteminden sonra daha da çok kullanılmaya başlayan özellik sayesinde akıllı telefonların görüntü paylaşım özelliklerinde de Picture in Picture özelliği dikkat çekmekte.

Picture in Picture Özelliği İle Çift Uygulama Özelliğinin Karşılaştırılması

Android akıllı telefonları için gelen yeni güncelleme olan Android Nougat sürümünden sonra güncellemeyi alan akıllı telefonlara yeni bir özellik gelmişti. Aynı ekranda iki farklı uygulama çalıştırmanıza izin veren özellik sayesinde Android akıllı telefonlarda daha rahat bir kullanım sunulmaya başlanmıştı. Mesela bir yandan mesajlaşırken bir diğer yandan da video izleyebiliyordunuz.

Picture in Picture

Akıllı telefon modellerine göre daha işlevsel hale gelen çift uygulama çalıştırma özelliği Picture in Picture özelliği ile hemen hemen aynı. Picture in Picture özelliğinde de yine aynı ekran üzerinde iki farklı yayın ya da iki farklı görüntü açabiliyorsunuz. Yani aslında iki özelliğinde hemen hemen aynı özellikler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun dışında Picture in Picture özelliğini bulunduran akıllı telefonlarda da ekstra bir özellik olarak karşımıza çıktığını da ekleyelim.

Hangi Akıllı Televizyon Modellerinde Var?

Picture in Picture özelliğinin akıllı telefonlarda değil de akıllı televizyonlarda kullanımına geçecek olursak genelde hangi akıllı telefonlarda bu teknolojinin kullanıldığı karşımıza çıkıyor. Söz konusu özellik genelde yeni nesil akıllı televizyon modellerinde var fakat yine de Picture in Picture öncelliğini kullanmak istiyorsanız alacağınız televizyon modeli ne kadar iyi olursa olsun mutlaka cihazda bu özelliğin desteklendiğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Her ne kadar son seri akıllı televizyonlarda kullanılan bir teknoloji olsa da bunun dışında üst segment serilerden olsa da söz konusu özelliğe sahip olmayan akıllı televizyon serileri de var. Bu nedenle televizyonu alırken mutlaka Picture in Picture özelliğinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerek. Bu özelliğin bulunduğu televizyonlarda ise “PiP desteği var” ya da “PiP özellikli” ifadesini görüyorsunuz.

Yorum yapın