Eko Sensör Nedir? Nasıl Ayrıcalıklar Sağlar? Nerede Kullanılır?

Eko sensör (echo sensor), akıllı telefonlar, tabletler ve LED televizyonlarda kullanılan, ortamdaki ışık seviyesini algılamak için kullanılan bir sensördür. Kullanılma amacı ortamdaki ışığın algılanması ve aydınlık oranına göre cihazların ekran parlaklık değerlerinin ayarlanmasıdır. Eko sensör (echo sensor), sayesinde ekstra güç tasarrufu sağlanmaktadır.

Eko Sensör Hangi Cihazlarda Kullanılıyor?

Aslında Eko Sensör hemen her alanda karşımıza çıkan bir sensör. Daha çok akıllı ürün teknolojilerinde kullanılan sensör teknolojisi sayesinde ekstra güç tasarrufu sağlandığı için akıllı telefonlarda Eko Sensör kullanımını çok sık görüyoruz. Bunun dışında yeni seri akıllı televizyonlar ve tabletlerde de yine ekran teknolojilerinin içerisinde birçok model içerisinde Eko Sensör eklentisini görmekteyiz. Çok sık kullanılan sensör serilerinden biri olmasının yanı sıra akıllı ev eşyalarında bile yer bulmaya başlayan sensör teknolojisinin avantajları ise oldukça fazladır.

Eko Sensör Nasıl Avantajlar Sağlamakta? Nasıl Çalışır?

Akıllı telefonlar üzerinden anlatacak olursak genelde telefonun ön kamera kısmının yanında mini bir sensör bölümü görürsünüz. Tıpkı ön kamera gibi üst kısımda konumlandırılmış olan sensör buradan ışığı algılar. Yatay güneş panellerine benzer bir görünüme sahip olabileceği gibi dairesel olarak da kullanılabilen sensörleri doğrudan ekranın üst kısmında göremeyebilirsiniz. Sensör sayesinde bulunduğunuz ortamın ışık seviyesi kolaylıkla algılanmakta.

Eğer bulunduğunuz ortamda ışık yoğunluğu fazla ise mesela güneş ışığının yoğun olduğu bir bölgedeyseniz ekranı daha rahat görebilmeniz için ekranın parlaklık değeri dışarının ışık miktarına göre arttırılır. Doğrudan en yüksek seviyeye getirilmeyen parlaklık değeri değişikliğinin dışarıdaki ışık seviyesine göre olduğunu belirtelim. Tabi ki tam tersi durumda geçerli. Eğer bulunduğunuz ortam ışık yoğunluğu olarak düşük bir ortamsa ve ışık miktarı da düşükse bu durumda da ekranların parlaklık değeri aynı oranda düşmekte. Peki bu durum bize nasıl avantajlar sağlıyor?

eko sensör

İlk ve en büyük avantaj tabi ki güç tasarrufu. Eko Sensör sayesinde sürekli olarak akıllı telefonlarınızı yüksek parlaklık değerinde kullanmanız gerekmiyor. En iyi görüntü hangi parlaklık durumunda verilirse o parlaklık değeri kullanılıyor. Böylelikle aktif değişen parlaklık sayesinde güç tasarrufu sağlanıyor ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçiliyor.

Diğer bir ayrıcalığı ise ortama uyu sağlaması. Özellikle yüksek güneş ışığı olan ortamlarda ekranlar IPS ekranlar olsa bile ekranları düşük parlaklık ayarında görmek pek mümkün olmuyor. Bu durumda da Eko Sensör parlaklık değerini yükselterek ekranı rahat görmenizi sağlıyor. Bunun dışında düşük ışıklı ortamlarda da sinema, tiyatro gibi alanlarda telefonunuz çalıp ekranları açılsa bile en düşük parlaklık seviyesi kullanıldığı için çevredeki insanları rahatsız etmemiş oluyorsunuz.

Eko Sensör Kullanım Yanlışlıkları?

Eko Sensör otomatik bir sensör olsa da kullanıcıların bu sensörleri kullanırken de yaptıkları birçok hata var. Özellikle bir anda ekranın parlaklığının artması için doğrudan yüksek ışıklı lazerler ya da fenerler sensöre tutulabiliyor. Bu durumda parlaklık ani olarak artıyor. Fakat aslında yapılan bu işlem oldukça tehlikeli bir işlem. Akıllı telefonlarda çok sık yapılan hata nedeniyle sensör bozulabildiği gibi ekranlarınızda da bozulmalar yaşanabiliyor. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için farklı nesnelerle doğrudan Eko Sensör yüzeylerine yüksek ışık tutmamak gerekiyor.

Yorum yapın