İnterneti Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

İnternet hızlandırmak denildiği zaman birçok kişinin aklına ADSL servis sağlayıcısından alınan bağlantı hızını yükseltmek veya yine sağlayıcıdan alınan interneti hızlandırmak gelmektedir. Unutmamalısınız ki servis sağlayıcınızdan aldığınız internet hızını yükseltemezsiniz. Bunun yerine sisteminizde bağlantınızı yavaşlatacak olan çeşitli yazılımların ağ kullanımını sınırlarsınız. Veya bazı gereksiz yazılımların kullandığı ağı sınırlandırırsınız. Hız testi işleminizi www.speedcheck.org adresi üzerinden gerçekleştirerek internet hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine çeşitli forum sitelerde birçok kişi bazı yazılımları vererek interneti hızlandırdığını söylüyorlar. Böyle bir şey olmadığı gibi bu yazılımların zararlı yazılım olma ihtimalleri oldukça yüksektir ayrıca bu yazılımların internetinizi hızlandırmak yerine yavaşlattığı da çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bizde bu makalemizde sizlere internet bağlantınızı nasıl optimize edebileceğinizi anlatacağız.

Yazılımları Kısıtlayarak Bağlantıyı Hızlandırma Yolu

Sisteminizde çalışan çeşitli programlar anlık olarak internet bağlantınızı kullanmaktadır. Bazıları güncelleme yaparken bazıları da sürekli sunucu ile irtibat halinde kalarak her hangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol ederler. Aslında yazılımların haftada bir veya ayda bir gibi güncelleme kontrolü yapmaları gerekmekteyken birçoğu sunucu ile sürekli bağlantıda kalır bu da bizim internetimizi olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu anlamda özellikle de torrent yazılımını kullanmadığınız zamanlar kapatın. Bağlantınızı, indirme yapmadığı halde yavaşlattığını görüyoruz. Yine bilgisayar başlangıcında çalışan gereksiz yazılımları da görev yöneticisine girerek başlangıç sekmesinden kapatabilirsiniz. Birçok yazılım siz kullanmadığınız halde arka planda açık kalmaktadır. Bu gibi yazılımlara karşı oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bağlantınızı Yavaşlatan Unsurlar

Yine internet bağlantınızı yavaşlatabilen çeşitli unsurlar vardır. Bunlar da kablosuz ağ içerisinde birçok kişinin ağı kullanmasıdır. Herkes aynı anda video izlerse veya çeşitli web sitelerde takılırsa bağlantınız yavaşlayabilir. İnternetten yani Youtube üzerinden video, müzik dinlemek de bağlantınızı yavaşlatan unsurlardır. Yine bağlantı hızınız bu kişilere paylaştırıldığından dolayı böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Modem ayarlarından bağlantı hızınızı bu kişilere sınırlayabilirsiniz. Sınırlandırma işlemini yaptığınız takdir de ağı kullanan kişilere ne kadar indirme hızı yani 1sn/kb belirlerseniz o kadar hızda sörf, indirme veya video izleme gerçekleştirebilirler. Böyle bir durumda da anlayabilmeleri oldukça yüksektir. O yüzden bu işlemi yaparken onlara da belirtmenizde fayda var.

Yorum yapın