Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar satın alırken birçok kişi kendisine en yakın alışveriş mağazasına gider ve satıcının kaliteli dediği bilgisayarı alır kullanır. Fakat bu seçme ve kullanma biçimi çok yanlıştır. Piyasa üzerinde 1,000 1,500 TL arasında da bilgisayarlar var 1,500 3,500 TL arasında da bilgisayarlar var. Bilgisayar alırken dikkat etmemiz gereken ilk unsur bu bilgisayarı neden aldığınız ve hangi amaçlar çerçevesinde kullanacağınızdır. Eğer bir bilgisayarı Word gibi ofis araçlarını kullanmak yani kayıt tutmak, belgeler incelemek gibi amaçlar çerçevesinde kullanacaksanız alacağınız sistemin özelliklerinin çok yüksek olmasına gerek yok. Eğer yüksek kapasiteli oyunlar oynayacaksanız yüksek özelliklere sahip bilgisayar satın almak zorundasınız.

Bilgisayar Özellikleri Nasıl Belirlenir?

İlk olarak kullanmak istediğiniz bilgisayarın özelliklerini yapacağınız işlemlere göre seçeceğiz. Eğer bilgisayarınızda ofis araçları kullanacaksanız ve film izlemek, internette gezinme amacı ile kullanmayı planlıyorsanız size düşük bir işlemci, 1 GB RAM ve ekran kartı olmayan onboard VGA dediğimiz yani anakartın grafik işlemcisi ile kullanma biçimi olan bir bilgisayar alabilirsiniz. Bu bilgisayarı tabi ki sıfır olarak bulamayabilirsiniz. Bu yüzden 2.el olarak almanızı tavsiye ediyoruz. 2. El olarak 450 – 500 TL gibi oldukça düşük fiyatlara gelecektir. Eğer yüksek özelliklerde oyunlar oynayacaksanız, yine yüksek işlemci gücü gerektiren yazılımlar kullanacaksanız tavsiyemiz intel i5 ve üzeri seri ve yüksek grafikli bir kart yine en az 4 GB RAM özelliklerine sahip bir bilgisayar almanız olacaktır. Bunun da sıfır fiyatı 2,000 TL’den başlamaktadır.

Toplama Bilgisayar Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim işin püf noktasına. Toplama bilgisayar cümlesini sık bir şekilde duymuş olabilirsiniz. Toplama bilgisayar demek bir bilgisayarın bütün parçalarının ayrı bir şekilde satın alınması işlemidir. Bu parçaları yine 2.EL olarak da alabilirsiniz ki çok daha ucuza gelecektir, sıfır olarak da alabilirsiniz. Bu şekilde aldıktan sonra kurulum gerçekleştirilir. Alınacak parçalar RAM, anakart, harddisk, işlemci, güç kaynağı, boş kasa, monitör, klavye ve Mouse olarak başlıca parçalar sayılabilir. Bu şekilde alırsanız 2,000 TL değerindeki bilgisayar 800 – 900 TL civarına dahi gelebilir. Bu yüzden toplama bilgisayar almanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın