Pardus`ta windows programlarını çalıştırma yöntemleri

Pardus kullanmaya başlamadan önce kullanıcıların genel sıkıntısı Windows üzerinde bulunan programların Pardus üzerinden kullanıp kullanılmayacağı. Bu konu da sorun yaşayacağını düşünen kullanıcıların birçoğu Pardus kurulumu yapmak ve kullanmak konusunda çekingen davranmıştır.

Pardus başta olmak üzere Linux tabanlı işletim sistemlerinin birçoğun da Windows programları çalıştırılabilir duruma gelmiştir. Peki Nasıl? Pardus’ ta Windows programlarını çalıştırma yöntemini anlatacağız.

Yakın zamanda Pardus kullanıcılarının artışı ve buna yönelik ihtiyacın fazlalılığının farkında olan yazılımcıların çoğu Pardus işletim sistemlerine uygun olarak kendi yazılımlarını geliştirmektedirler. Buna rağmen bazı yazılımlar Pardus işletim sisteminde çalışmamaktadır. Bunun çözümü de Wine ismindeki uygulama ile çözülmüştür. Wine uygulaması POSIX tabanlıdır ve birçok Windows yazılımının Pardus üzerinden çalışmasını sağlamaktadır. Birçok Windows yazılımının Pardus üzerinde çalışmasını sağlamış olsa da bazı yazılımlar maalesef Wine yazılımı üzerinde çalışmamaktadır. Wine ‘ın çalıştırdığı programlar üzerinden kullanıcıların sorunlar ile karşılaştığı dönüşü alınmış olup Wine ın Window programlarını çalıştırması, sorunsuz olarak çalıştıramayacağı anlamına gelmemektedir. Wine uygulamasının Pardus üzerinden çalıştırdığı uygulamaları Wine Apps Browse üzeriden görebilirsiniz.

Pardus’ta Windows programlarının kullanılabildiği farklı bir yazılım ise PlayOnLinux’tur ve Wine ile hemen hemen aynı mantıkta çalışmaktadır fakat birçok Pardus kullanıcısı Windows programlarını çalıştırabilmek için yüksek oranda Wine yazılımını tercih etmektedir.

Pardus üzerinde kurulu olarak gelmesine rağmen kararlı bir yazılım olduğundan dolayı güncellemelerini Pardus depo üzerinden alınamıyor. Güncelleme yapabilmek içinse terminal üzerinden aşağıdaki komutların girilmesi gerekmektedir.

Öncelikle 32 bit paketlerin etkinleştirilmesi için;

sudo dpkg --add-architecture i386

WineHQ Yığınak Anahtarının sisteme girilmesi;

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key

Sisteme Yığınağın eklenmesi

echo "deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/ stretch main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/winehq.list

Depo Kayıtlarının Güncellenmesi için;

sudo apt-get update

Bundan sonrasında ise güncellemek/yüklemek istediğini Wine sürümünün komutunu girerek yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

Kararlı Sürüm:

sudo apt-get install --install-recommends winehq-stable

Geliştirme Sürümü:

sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel

Deneysel Sürüm:

sudo apt-get install --install-recommends winehq-staging

Yorum yapın