Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri

Pardus işletim sisteminin sürekli güncellenen fakat nadirde olsa yaşattığı bir sorun driver sorunudur. Genelde driver sorunu en fazla Wi-fi de çıkmakta ve yeni kullanıcılar için ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir.

İlk etapta aranması gereken konular arasında Pardus kurulumundan sonra sisteminizde eksik bir driver var ise onu kurmak olacaktır. Özellikle en çok sorun yaratan bir Wifi kartı olan Broadcom Corporation Wifi driverinin tanınmaması ve internete bağlanamamanız durumunda öncelikle kablolu bir bağlantı kurulumu yaparak bilgisayarınızın internete erişimini sağlamalısınız. Sonrasından aşağıdaki komutlar ile kurulumu yapıp bilgisayarınıza reset attıktan sonra Wifi stabil şekilde kullanabileceksiniz.

sudo apt-get install wireless-tools firmware-b43-installer firmware-b43legacy-installer
su
modprobe b43
iwconfig (komut ile kontrol edilmeli)
ifconfig wlan0 up

Peki tek sorun Wifi driverların da mı yaşanıyor. Tabi ki hayır. Ekran kartlarında özellikle Nvidia marka kartlar da sıklıkla görülen driver sorununu aşmak içinse paket yöneticisinden arama bölümün de Nvidia sürücü paketlerini bulmanız gerekecek. Kart modelinize göre indirmeniz gereken paketleri aşağıdaki listeden seçmeniz gerekecektir.

1 – nvidia-kernel-new nvidia-glx-new nvidia-tools-new

2 - nvidia-kernel nvidia-glx nvidia-tools

3 - nvidia-kernel-old nvidia-glx-old nvidia-tools-old

Paketin kurulumunu yaptıktan sonra ise Nvidia kartının config dosyasını düzenlemeniz gerekecektir. Terminal üzerinden sudo nvidia-xconfig komutunu vererek root şifrenizi girin. Komutu uyguladıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşmanız sonrasında terminali kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'

New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

“Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın