Oyun Bilgisayarlarında Hangi İşlemci Serileri Tercih Edilmeli?

Bilgisayarlar kullanım amaçlarına göre farklı alanlara hitap eden cihazlar olarak ayrılmaya başladı. iş/Ofis bilgisayarları, çizim bilgisayarları ve oyun bilgisayarları şeklinde genel olarak ayrılan bilgisayar sınıflarının son dönemde en çok dikkat çekenleri ise tabi ki oyun bilgisayarları. Özellikle konsollara rakip olarak gösterilmesi nedeniyle ve genelde en performanslı bilgisayarlar olması nedeniyle oyun bilgisayarlarına verilen önemin çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Tabi oyun bilgisayarı seçiminde de dikkat edilecek olan birçok nokta var. Yazı serileri olarak bu bileşenleri ve dikkat edilmesi gereken özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak en önemli bileşenden İşlemci Serileri bölümünden başlayalım.

İşlemci Serileri Ve Özellikleri Neler?

Öncelikle İşlemci Serileri ve özellikleri ile işe başlayalım. Bu noktada genel olarak iki farklı işlemci markası karşımıza çıkıyor. AMD ve Intel olarak karşımıza çıkan iki modelde oyuncu seri denildiğinde daha çok tercih edilen işlemciler Intel serisi oluyor.

Tabi ki son dönemde attığı adımlarla beraber AMD’nin de bu alanda epey yol aldığını söylemek gerek fakat şu an için daha çok Intel serisi tavsiye edilmekte. Bu nedenle ilk olarak Intel serisi işlemcileri inceleyeceğiz.

Intel İşlemci Serileri içerisinde ise oyun bilgisayarı dediğimizde minimum i5 serilerini, önerilen olarak ise i7 İşlemci Serileri tercih etmek gerekiyor. Aslında herkes tarafından bilinen bir nokta olarak bilinen bu seriler zaten ilk tercih edilenlerden. Asıl önem verilmesi gereken hem işlemcilerin nesilleri hem de işlemcilerinin seri türleri.

İşlemci Serileri içerisinde ilk olarak işlemci nesillerine bakacak olursak şimdilerde Intel 7.nesil Kaby Lake işlemcileri ile piyasada. Yeni oyun bilgisayarlarında da zaten son nesil olarak 7.nesil işlemciler yer almakta. Fakat şunu da unutmayalım henüz 7.nesil Intel işlemciler yeni yeni yaygınlaşıyor. Bu nedenle oyun bilgisayarı serilerinde daha çok Intel 6.nesil yani Skylake mimarili işlemcilerde kullanılmakta. İlk olarak 6.nesil Intel işlemciler hakkında bilgiler vererek başlayalım.

İşlemci Serileri Ne Kadar Önemli?

Mutlaka dikkat etmişsinizdir. İşlemci Serileri model olarak isimlendirilirken işlemcilerin yanında K, T, gibi harfler görüyoruz. İşte İşlemci Serileri seçiminde hele ki oyun bilgisayarlarında ilk olarak bu noktaya dikkat edeceğiz. Bu nokta işlemcinin doğrudan performansı hakkında bilgi vermekte.

U İşlemci Serileri: İşlemcinin modelinde U harfinin yer alması bu işlemcilerin düşük enerji sınıfına dahil olduğu anlamına geliyor. Genelde laptop serileri için tercih edilen işlemci tipi olarak bilinen işlemci daha çok pil süreleri uzatılıyor.

HQ: Bu modeller ise yüksek performanslı ve ekran kartı işlemcili modeller olarak biliniyor. Quad-Core özellikli modeller yine performans konusunda oldukça başarılı.

HK: Yine yüksek performanslı serilerden biri olan İşlemci Serisi HQ serisinden farklı olarak kilitsiz işlemci modellerinden biri. Kilitsiz modelleri birazdan ele alacağız.

H: Yüksek performanslı ekran kartı barındıran seri. HQ, HK gibi türleri bulunuyor.

K: Gelelim 6.nesil Intel işlemcilerin en dikkat çeken serilerinden birine. Kilitsiz işlemci olarak bilinen bu seride işlemcinin maksimum gücü değiştirilebilir oluyor. Haliyle bu işlemci modelleri en yüksek performans elde edilen serilerden.

6.nesil Intel işlemciler içerisinde oyun bilgisayarları için tercih edilebilecek en iyi işlemci türleri ise Intel i7 ve HQ olan işlemci serileri. Hem ekran kartının taşınabilmesi hem de işlemci performansı için bu seri ideal bir seri. Şunu da belirtelim daha üst işlemci türleri olan işlemci türlerinin seçimi oyun bilgisayarları için gereksiz. Zira bu seviyede hem DDR4 Ram bellek desteğinin olması hem de ekran kartı destekleri oldukça yeterli.

7.Nesil Intel İşlemcilerde Durum?

Gelelim son nesil İşlemci Serileri modellerine. Dediğimiz gibi aslında şu an için oyun bilgisayarları seviyesinde 6.nesil Intel işlemciler oldukça yeterli gösterilebilir. Fakat 7.nesil Intel işlemciler elbette daha yüksek teknolojiye sahip. Hız konusunda daha yüksek bir performans sunan modelin ayrıca en önemli özelliği 4K ve VR sistemlerine destek vermesi. Bunun dışında daha düşük pil tüketimi sayesinde biraz daha ideal İşlemci Serileri olduğunu ortaya koyuyor.

Hem Intel i7 hem de Intel i5 serilerinde genel olarak oyun bilgisayarları için bu özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle ekran kartı uyumu ve ekran kartının performanslarını destekleyecek olan işlemciler tercih etmek bu konuda oldukça önemli.

Yorum yapın