Oleofobik Kaplama Nedir?

Oleofobik Kaplama (oleophobic coating) taşınabilir cihazlarda sıklıkla kullanılan özel bir kaplama türüdür. Oleofobik Kaplama sayesinde kaplanan yüzey parmak izi, sıvı izi ve kir tutmama özelliğine sahip olur. Bu şekilde kullanılan yüzeyin sürekli olarak temiz kalması da sağlanmaktadır.

Genel olarak akıllı telefonlarda görsek de daha birçok alanda Oleofobik Kaplama teknolojisinin de kullanıldığını söylemek gerekiyor. Bilgisayarlar, araçlar ve birçok alette kullanılabilen Oleofobik Kaplama akıllı telefonlarda ise belli başlı modellerde dikkat çekmektedir.

Oleofobik Kaplama Tam Olarak Nasıl Bir Ayrıcalık Sağlar?

Bu kaplama türü ile tam olarak sağlanmak istenen yüzeyin üzerinde kir tutulmamasıdır. Genelde akıllı telefonlarda ekranda parmak izi kalmaması için tercih edilen kaplama malzemesi, su geçirmeyen IP68 sertifikasına sahip olan akıllı telefonlarda ise hem ekranda parmak izi kalmaması hem de ekranların sıvı ile temas etmesi durumunda sıvıların ekranda iz bırakmaması sağlamak için tercih edilen malzeme olarak kullanılmaktadır.

Bunun dışında Oleofobik Kaplama sadece kaplanan yüzeyin kir tutmamasını sağlamakla da görevli değildir. Bunun dışında kaplama yüzeyi kir tutmadığı gibi kolay bir şekilde de temizlenen yüzeyler olarak bilinmekte. Çok kısa bir süre içerisinde kaplanan yüzeyin temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Hangi Akıllı Telefonlarda Kullanılmakta?

Oleofobik Kaplama tercihi bu kadar ayrıcalıklı bir sistem sunsa da hemen her akıllı telefonda da tercih edilmeyen bir sistem olarak bilinir. Hatta bu teknolojinin nadir akıllı telefonlarda olduğunu bile söylemek mümkün.

Fakat bu kaplama türü sadece akıllı telefonların özelliği olarak karşımıza çıkmıyor. Bunun dışında eğer kaplama malzemesini akıllı telefonunuzda kullanmak isterseniz bu teknolojiyi bulunduran birçok kılıf ve ekran koruyucusu bulunmaktadır. Bu kılıfları ve ekran koruyucu ürünlerini tercih ederek akıllı telefon Oleofobik Kaplamalı telefon olarak kullanılabilmektedir.

Yorum yapın