Always On Display Nedir?

Always On Display (Sürekli açık ekran) akıllı telefonların ana menü ekranlarının değil de saat gösteriminin yapıldığı ya da belli başlı bildirimlerin gösterildiği kilit ekranının çok düşük enerji kullanılarak sürekli olarak açık kalması özelliğidir. LG ve Samsung tarafından kullanmıştır.

Samsung Galaxy S7 akıllı telefonları ile beraber gelen Always On Display (sürekli açık ekran özelliği) LG G5 akıllı telefonlarında da kullanılınca kısa süre içerisinde birçok akıllı telefon kullanıcısın dikkatini çekmiştir. Genel olarak fazla enerji tüketimine neden olduğu düşünülse de aslında özel LED sistemleri ve çok düşük ışık kullanılması sayesinde Always On Display özelliğinin enerji tüketimi de minimum seviyeye indirilmektedir.

Always On Display Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu özelliğin kullanılabiliyor olması için telefonun Always On Display özelliğine sahip olması gerekir. Bunun dışında Always On Display özelliği kazandıran uygulamalarda bulunmakta fakat bu uygulamaların aşırı pil tüketimi yapması sorun oluşturmaktadır.

Özelliğin kullanılması ise oldukça basit. Eğer telefonunuzun beraberinde bu özellik ile beraber geliyorsa o zaman doğrudan ekran ayarları kısmında söz konusu özelliği açıp kapatabilirsiniz. Bunun için ekstra bir sistem kullanmanıza gerek yok. Kısık bir ışıkla beraber ekranın açılması her ne kadar az güç tüketiyor olsa da özelliğin sürekli olarak kullanılması şarj süresini azaltmaktadır.

Ekranda Neler Gösterilebilir?

Kilit ekranının sürekli olarak açık kalması ile beraber güvenlik nedeniyle bu özellikte hemen her bilgi ekranda gösterilmez. Tabi yine bu konuda da kullanıcılar seçim yapabilirler. Genel olarak Always On Display özelliğinde kilit ekranında sürekli olarak saat gösterimi veya gelen mesajları gösterme gelen çağrıları gösterme gibi bildirim ekranı da kullanılmaktadır.

Telefonlarda giderek yaygınlaşmaya başlayan özellik ile beraber kilit ekranınızı yeniden de düzenleme imkanı elde edebilirsiniz. Bunun için kilit ekranı ayarlarınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Birçok marka yeni sürüm güncellemeleri ile beraber sürekli açık ekran kısmında yeni güncellemelerde yayınlayarak hem kullanılan özellikleri daha sorunsuz bir şekilde kullanmanız için yeni düzenlemeler yapmakta hem de özelliğe sürekli olarak yeni ayrıcalıklarda eklenmektedir. Tabi telefon modellerine göre bu durum değişiklik göstermektedir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın