Blueprints Nedir?

Blueprints, UE4 (Unreal Engine 4) oyun motorunda kullanılan bir görsel programlama aracıdır. UE3 (Unreal Engine 3) oyun motorunda Kismet olarak adlandırılan görsel programlama aracının yeni versiyonu olan Blueprints, görsel ögelerin birbirine bağlanması ile beraber bir kod, bir hareket yapısı oluşturur.

 

Standart durumlarda oyun motoru da olsa bir oyun veya bir sahne içerisinde belirli işlemleri yapmak ve bir hareket oluşturabilmek için ciddi oranda kod bilgisi ne sahip olmanız ve kodlama kullanmanız gerekmektedir.

Çalışma yapacağınız platforma göre hem kullanacağınız programla dili hem de kod yapısı değişiklik göstermektedir. Fakat genel anlamda kod yazmanız ve belki de istediğiniz sisteme göre sayfalarda kod serisi oluşturmanız gerekmektedir. Oyun motorlarında da bu sistemi daha kolaylaştıran araçlara yer verilmekte. İşte bu araçlardan birisi de Blueprints aracı. Tamamen Unreal Engine 4 için geliştirilen araç sayesinde hiç kod yazmasanız bile belli oranda sahne oluşturabiliyor ve belli oranlarda da sahne oluşturabiliyorsunuz.

Blueprints Sınırları Neler?

Asıl merak edilen konu ise bir görsel programlama aracı olan ve Unreal Engine 4 için olmazsa olmaz özelliklerden biri olarak gösterilen Blueprints ile beraber başta oyun sahneleri olmak üzere işlemi kodlama kullanmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada Blueprints görsel programlama aracının yapabilecekleri ise kullanım alanına göre değişmekle beraber oldukça geniştir. Oyun içerisinde yer alacak karakterlerinizi hareket ettirebilir, efektlerin sisteminde kullanabilir, şartlı durumlarda (odaya girince lambanın açılması gibi) kullanılabilir. Daha birçok işlemi yerine getirebileceğiniz Blueprints sistemi geliştiricinin isteklerine göre şekillendirilebilir.

Blueprints Nasıl Kullanılır?

Unreal Engine 4 içerisinde Blueprints kullanımı yapmak için “Tool Bar” üzerinde bulunan Blueprints sekmesine girmek gerekir. Ardından “Open Level Blueprint” ya da “GameMode: Blueprints” gibi birçok seçenek arasında seçim yaparak kod düzen penceresi açılmaktadır.

Ardından ise kullanılacak olan Blueprints serilerini ekrana ekleyip çalıştırmak için ise sahneye eklenen objeleri istenen özelliğe göre birbirine bağlamak gerekmektedir. Bu şekilde görsel programlama aracı ile beraber bir düzen, bir sistem oluşturulabilmektedir. Bunun için ekstra ayarlamaları da yine menü üzerinden düzenlemeniz mümkün.

Blueprints Yazılabilir Mi?

Unreal Engine 4 içerisinde birçok hazır prints objesi bulunmaktadır. Bir oyun için temel olan tüm işlemler bu şekilde oyun motor ile beraber gelmektedir. Fakat bunun dışında oyunda kullanılacak olan daha profesyonel sistemler için C++ dilini kullanarak yeni görsel programlama araçları yazılabileceği gibi kendi kullanımınıza göre bu araçları isimlendirmeniz mümkün. Tamamen geliştirilen oyun sistemine özel sistemler geliştirmek mümkündür.

Yorum yapın