Overclock Nedir? Intel Kaby Lake Serisinde Overclock Testleri

Overclock (OC), Hız Aştırma ; Rastgele bir komponentin mevcut saat frekansını daha yüksek saat frekansına yükseltilerek bu komponentin daha hızlı çalışmasını sağlamak için yapılan zorlama işlemidir. Örneğin; 3.1 GHz hızında çalışan bir işlemcinin 4.2 GHz hızında çalışan bir işlemci haline getirilmesi işlemidir.

 
Intel’in yeni nesil işlemcileri kısa süre önce tanıtıldı. Hatta tanıtılmakla da sınırlı kalmadı ve yeni nesil işlemciler neredeyse tüm yeni seri oyun bilgisayarlarında kullanıma başladı. 7.nesil Kaby Lake olarak adlandırılan işlemciler hem performansları ile hem de optimizasyon kısımda sundukları ayrıcalıklarla ise beğeni toplamayı başardı. Yeni seri işlemcilerin bu durumu bir konuyu daha gündeme getirmiş oldu. Aslında her yeni işlemci modelinde gündeme gelen konu olan overclock bu kez de karşımıza çıktı. 7.nesil işlemci serilerinde overclock sistemlerinden bahsetmeden önce bilmeyenler için overclock ne demek önce onu açıklayalım.

Overclock Ne İçin Kullanılıyor? Ne İşe Yarıyor?

İşlemcilerde hız değeri saat frekans değerleri ile ele alınıyor. Yani şöyle ki bir işlemcinin hızından söz ederken 3.5 GHz, 2.4 GHz gibi frekans ifadelerine yer veriyoruz. Overclock işlemi is aslında tam da bu konu ile alakalı. Hemen her işlemci modeli piyasaya çıkarken üretici firma işlemcilerin hız değerlerinin maksimum miktarlarının ne kadar olduğunu belirtiliyor.

Mesela A serisi 3.0 GHz hız değerine sahipken B serisi 4.0 GHz değerine sahip daha yüksek dereceli bir işlemci olarak sunulabiliyor. Overclock ise sunulan bu maksimum saat hızı değerlerinin bir üst sınıfa çıkarılarak artırılması anlamına geliyor. Yani bir nevi işlemcilerin hız sınırlaması ortadan kalkıyor ve işlemcilerin daha yüksek hız değerlerine ulaşması sağlanıyor.

overclock işlemi

Yani fabrika verilerinden çok daha yüksek hızlar elde edebiliyorsunuz. Üstelik bu durum sadece işlemciler için geçerli değil. Ekran kartlarından tutunda Ram belleklere kadar kullanılan bir sistem. Tabi daha çok işlemcilerde karşımıza çıktığı için biz işlemciler için ele almış olacağız.

Overclock Riskleri Neler?

Overclock ilk etapta işlemcilerin hızlarını yükselttiği için kullanıcıların hemen tercih ettikleri bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Fakat gerçekten overclock masum bir işlem mi yoksa riskleri var mı konusuna gelecek olursak aslında sistemin oldukça riskli olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemci işlemcilerin voltaj değeri belli bir oranda artırılıyor.

Yani kullanılan enerji miktarı belirlenen sınırın üzerine çıkarılıyor. Kademe kademe riskleri ele alacak olursak artan voltaj değerinin işlemci ömrünü azaltacağından başlayalım işe. Belirlenen kullanım ömürlerinin daha aşağısında bir işlemci ömrü söz konusu olacak. Bunun dışında hız artırımı işlemi yaptığınız ürün otomatik olarak garanti dışında kalıyor.

overclock

Haliyle bir nevi fiziksel bir müdahale de bulunmuş oluyorsunuz. Buraya kadar olan kısım kağıt üstünde biraz daha kabul edilebilir sonuçlardı. Şimdi ise daha büyük sorunlara geçelim. Bu noktada karşımıza ilk olarak ısınma sorunu çıkıyor. hız artırımında otomatik olarak kullanılan voltaj miktarı da artıyor. İşlemcinin daha yüksek enerji harcaması ise daha fazla ısınması manasına geliyor ki azımsanmayacak bir ısınma değerinden söz ediyoruz.

Normal değerin 4-5 katı değerlere bile ulaşılmakta. Bu gibi bir sorunda da sadece işlemcinin yanması değil yangın çıkarmanız bile olası. Zaten bu nedenle overclock işlemini profesyonel kişilerin kontrollü soğutma ile yapmaları gerekiyor ki buna rağmen riskler oldukça fazla.

Ayrıca güç tüketiminin arttığının ve bun bağlı olarak sistemde kullanılan güç kaynağının da değiştirilmesi gerektiğini ekleyelim. Aksi halde güç kaynağının eksikliği de kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Kullanılacak Soğutucu Türleri

Bu işlem için eğer ki işlemcilerin fiziksel sınırlarını da zorlamak istiyorsanız çok iyi soğutucu sistemleri kullanmanız gerekiyor. Bu durumda aklınıza fan ya da benzeri sistemler gelmesin çünkü çok daha etkili sistemler kullanmak gerekli.

overclock

Söz konusu işlemde oluşan ısının azaltılması için en çok kullanılan yöntem ise sıvı nitrojen desteği. Mini hız artışları için gerekli olmasa da genel olarak fiziksel sınırların zorlandığı hız artışlarında sıvı nitrojen kullanılıyor ve böylelikle -70 derecelik soğutma kapasitesi elde edilmiş oluyor.

Intel 7.nesil İçin Overclock

Genel olarak işlemin nasıl bir işlem olduğunu anladıktan sonra şimdi geçelim yeni işlemci serisi olan 7.nesil Intel işlemciler için gündeme gelen hız artış çalışmalarına. Bu noktada aslında yeni serinin hız artışı konusunda biraz daha yüksek bir performans değeri sunduğunu belirtelim. Yani belli seviyelere kadar daha rahat sorunsuz kullanım yapabiliyorsunuz. Tabi bu alanda da limitler zorlanmıyor değil.

Son olarak yapılan testlerde en güçlü işlemci serisi olan Intel i7 7700K serisi için benzer testler yapıldı. Normal şartlar altında 4.2 GHz değerinde maksimum olarak çalışan işlemcilerin ise bir rekora imza attığını da ekleyelim. Zira profesyoneller tarafından yapılan denemelerde işlemci 7.2 GHz hız değerine kadar çıkarıldı ve rekor kırıldı. Yine sıvı nitrojen soğutma sistemi ile yapılan test göstermiş oldu ki 7.nesil Intel serilerinde biraz daha yüksek bir overclock sınırı mevcut.

Yorum yapın