Öğrenciler için Akıllı Telefonları Akıllıca Kullanma Yöntemleri

Akıllı telefonların vakit kaybına sebep olduğunu ve konsantre olmayı zorlaştırdıklarını sıklıkla duyarız. Fakat bu becerikli cihazlar, öğrencilerin eğitim ve sosyal hayatlarında oldukça yararlı bir şekilde de kullanılabilirler. Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonların hem online hem de offline özellikleri yaratıcı öğretmen ve öğrencilerin elinde verimli öğrenim araçlarına dönüşebilir.

Kamera ve Fotoğraf Galerisi

Çok derine gitmeden akıllı telefonların en önemli bileşenlerinden birini eğitim için kullanmak mümkün. Artık ders notlarını paylaşmak için fotokopiciye gidip uzun sıralar bekleme devri geride kaldı. Yüksek çözünürlüklü kamerayla notun bir fotoğrafını çektikten sonra istediğiniz zaman bakmanız, isterseniz çıktısını alıp elinizde bulundurmanız mümkün. Hatta sadece fotoğraf değil PDF formatındaki infografikleri, hatta en ağır ders kitaplarını bile telefonunuzda saklayabilirsiniz.

Mail ve Mesaj Grupları

Öğretmenlerin öğrencilere anında ve topluca ulaşabilmesinin en kolay yolu bir zamanlar mail gruplarıydı. Şimdiyse anında mesajlaşma uygulamaları bunun yerini aldı denilebilir. Whatsapp grupları sayesinde hem tüm sınıfın gerekli bilgilerden anında haberdar olması hem de resim, ses, video gibi materyallerin paylaşılması mümkün.

Kayıtlı Dersler

Hababam Sınıfı’nda denildiği gibi okul sadece dört duvarı ve bir çatısı olan yer değildir. Ancak bu sözün bugünkü anlamı çok başka. Öğretmenlerin kaydederek yayınlayabileceği derslerle her yeri bir sınıfa dönüştürmek mümkün. Veyahut da derste not almak yerine dersi kaydedebilir, sonrasında istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz.

Organize Olun

Akıllı telefonların temel özelliklerinden de bir öğrenci olarak faydalanmak mümkün. Vize ve final tarihlerinizi ajanda uygulamasına işleyebilir, gerekli hatırlatmaları kurabilir, ders çalışmak için uyanmanız gerektiğinde alarmdan faydalanabilir, fitness ve sağlık app’leriyle kafanızı çalıştırırken vücudunuzun da geri kalmadığından emin olabilirsiniz. Elbette sık kullanılan her şey gibi akıllı telefonunuz da zaman zaman bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda  akıllı telefon ve bilgisayar nasıl temizlenir hakkındaki bu öneriler işinize yarayabilir.

Araştırma

“Bilmemek değil öğrenmemek ayıp” atasözü hiç bugünkü kadar haklı olmamıştı. Artık bilmediğimiz herhangi bir şey hakkında bilgi sahibi olmak arama motorlarının 1 saniye bile sürmeyen aramaları sonucunda mümkün. Doğru bilgiyi yanlıştan ayırt etmek bundan biraz daha uzun sürse de araştırma yapmanın tarihte hiç bu kadar kolay olmadığını kabul etmek lazım.

Ders Notları Paylaşımı

Sosyal medyada genellikle nerelere gittiğimizi, neler gördüğümüzü paylaşıyoruz, ancak neden ders notlarını da paylaşmayalım? Bunun için özel olarak hazırlanan uygulamaları kullanarak aldığınız derslerle ilgili notları yayınlayabilir veya edinebilirsiniz. Yani ders notu için sınıfa gidip, arkadaşlara yalvarma dönemi de sona eriyor olabilir.

Kendi Kendinize Öğrenin

Her şeyi de okuldan beklememek lazım. Artık çeşitli uygulamalarla dil öğrenmek, dünya çapında önde gelen üniversitelerin kendi hazırladığı kurslara katılmak, video seminerleri izlemek ve hatta sertifika almak mümkün. Bunlardan faydalanarak CV’nizi zenginleştirecek beceriler elde edebilir, mezun olduğunuzda iş hayatına daha hazırlıklı olabilirsiniz.

 

Yorum yapın