Notepad++ da Hayat kurtaran ipuçları

Kod yazanların adeta cankurtaranı olan Notepad++ C++ ile yazılmış olan açık kaynak kodlu bir editör programıdır. Windows’un default olarak gelen Notepad programından birçok fazla özelliğe sahip olan Notepad++ ın en çok dikkat çeken özelliği tek arayüz üzerinden birden çok sayfa çalıştırmak ve sayfalar arasından hızlı bir şekilde gezinebilmektir. Kurulum yaptıktan sonra default olarak gelen görünümü değiştirebilir ve programın içerisinde bulunan görünümlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Kolay kurulum ve birçok işletim sistemi üzerinde çalışabilmesi kullanıcıların programı tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biridir.

Tercih Ayarları

              Genel ayarlar içerisin de Durum Çubuğunu göster demeniz birçok ayarın gözünüzün önünde olmasını sağlayacaktır. Her sekme de kapat seçeneğini görmeniz ise rahatlıkla açtığınız birçok sekmeyi kapatmanızı sağlayacaktır. Yeni belge açılması sırasında UTF-8 seçeneğini seçmeniz kod yazılımı sırasında Türkçe karakterler de hata almamanıza sebep olacaktır. Otomatik Tamamlama tercihleri seçeneklerin de ise; otomatik tamamlamayı etkinleştir’i seçip, fonksiyonu ve kelimeyi tamamlamayı işaretlemeniz durumun da kod yazarken sizlerin hızlanmasına ve hata yapma olasılığınızı azaltmaya destek olacaktır.

Eklentiler

              Notepad++ da Hayat Kurtaran İpuçları arasında yükleyebileceğiniz ve işinize yarayabilecek birçok eklenti mevcut. Özellikle HTML kod yazanlar için rahatlıkla kullanılabilecek Preview HTML, eğer uzak bir bilgisayarınız üzerinde aynı dosyası kullanmak isterseniz ve sitelerinizin kodlarını görebileceğiniz NPPFtp programı ve Compare adı verilen ve iki dosya arasında ki farklılıkları gösteren eklenti en çok kullanılanlar arasında bulunmaktadır.

Sık kullanılan kısa yollar

Programı kullananların sıkça kullanabileceği ve işlerine yarayacak olan kısa yolların başında toplu olarak kelime değiştirme geliyor. Açılan bir sekme de ya da toplu olarak açtığınız tüm sekmeler üzerinde istediğiniz kelimeyi değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz CTRL + H kombinasyonunu kullanarak değiştirmek istediğiniz kelimeyi üst kısma, yeni kelimeyi alt kısma yazmanız gerekmektedir.  Sadece tek bir kelimeyi değiştirmek isterseniz “Değiştir” i seçmeniz gerekecektir. Üzerinde bulunduğunuz belgede ki seçilen tüm kelimeleri değiştirmek isterseniz “ Tümünü Değiştir” i seçmeniz gerekiyorken, Tüm açık belgelerdeki seçili kelimeyi değiştirmek istediğiniz de “ Tüm Açık Belgelerde Değiştir” i seçmeniz gerekecektir.

Kelime Değiştirme;

kelime değiştirme

Kelime Bulma;

Açık olan belge ya da belgelerde aramak istediğiniz bir kelimeyi CTRL  + F kombinasyonunu kullanarak bulabilirsiniz. Değiştir seçeneğinde ki gibi aynı şekilde kullanılabilecek özellikle hem bulunduğunuz belgede ki hem de tüm açık belgelerde istemiş olduğunuz kelimeleri bulabilirsiniz.

kelime bulma

Harfleri Çevirme

              Notepad++ programında tüm harfleri büyük ya da küçük yapabilirsiniz. Tek sefer de seçeceğiniz bir satır üzerinde “Düzenle” seçeneği ve “Harfleri Çevir” seçeneği alt menüsü üzerinden tüm harfleri küçüğe ya da büyüğe çevirebilirken, sadece baş harflerinde büyük harfli olmasını sağlayabilirsiniz.

harfleri büyüğe çevirme

Satırları Birleştirme İşlemi

Notepad++  da açık olan dosyanız da birçok satır içeren bir belgeniz olduğunu ve bu satırların tamamını tek bir satıra toplamanız gerektiğini varsayalım. Bunun için yapmanız gereken tüm satırları CTRL + A ile seçip sonrasında Menü üzerinden Düzenle -> Satır İşlemleri -> Satırları Birleştir ( CTRL +J ) i seçerek tüm ayrı satırları tek bir satır ‘ a toplamış olacaksınız.

satır birleştirme

Satırın Başına ya da Sonuna Kelime Ekleme

              Çalışma sayfanızda birçok satırınızın bulunduğu ve satır başlarına ve sonlarına ekleme yapmanız gereken bir çalışmanız olduğunu düşünün. Yapmanız gereken birkaç dakikalık işlemler ile istediğiniz tüm kelimeleri satır başlarına ve sonlarına ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken CTRL + H kombinasyonu ile değiştir seçeneğini açmanız. Bundan sonrasında ise “Arama Modu” seçeneklerinden “Genişletilmiş” i seçtikten sonra “Aranan” kelime bölümüne eklemeyi satırın başına yapmak isterseniz “\n”, sonuna yapmak isterseniz “\r” yazdıktan sonra eklemek istediğiniz kelimeyi “Değiştir” bölümüne girip “Tümünü Değiştir” e tıklamak olacaktır.

Satırın Başına ya da Sonuna Kelime Ekleme

Notepad++ ile yapmak istediğiniz farklı işlemler var ise bunlar hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

“Notepad++ da Hayat kurtaran ipuçları” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba
  dosyamda linkler var bunların ortak özelliği hepsinde .png?revision=1234567890] var
  ben ? ile ] arasında kalan bütün karakterleri silmek istiyorum notepadd bunu yapabilirmi

  Cevapla
 2. MERHABA,

  belirli bir aralıktaki belirli karakterde ifadeyi tümünü değiştir yapmak istiyorum.
  örneğin excel de bunun için ** kullanılabiliyor, ancak notepad++ da bunu bulamadım.
  mesela; “12345” aralığındaki 5 haneli sayıları “00000” olarak tümünü değiştirmek istiyorum.
  excel de bunun için ***** yazıp tümünü değiştir yaptığımızda değiştiriyor. notepad++ da bunu nasıl yapabilirim acaba?

  Cevapla

Yorum yapın