Neden C Programlama Dili?

Günümüzde bir çok programlama dili var. Bunlara basit olarak örnek vermek gerekirse; C, Python, C#, Java vb. C programlama dili klasik programlama dillerinin daha kolay ve anlaşılır olmasını sağlayan bir dildir. C programlama dili 1972 yılında piyasa çıkmış. UNIX’in işletim sistemi dili C dilidir. Aslında UNIX, ASSEMBLER  ve  B dilini kullanmıştır. Fakat C programlama dili ile B programlama dilinin sınırladığı alanlarını kaldırarak C’ye ağırlık vermiştir. Günümüzde ise C programlama dilinin bir çok uygulamada kullanılabildiğini görüyoruz.

Bununla birlikte, C’de programlamayı öğrenmek için bazı iyi nedenler vardır. Birincisi, geçmiş avantajları vardır: C yaklaşık 30 yıldır piyasadadır ve mevcut bir ton kaynak kodu vardır. Bu, öğrenilmesi gereken çok şeyin olduğu ama bir o kadar da kaynağın bol olduğu anlamına geliyor. Dahası, dil ile ilgili pek çok konu açık bir şekilde ve iyi biçimde anlaşılmıştı ve birçok öğretici buluyorsunuz. Artı, C ile, kavrayabileceğiniz anlayışlarla karışık çok sayıda güçlü görüş elde edersiniz. Bu yetenek sizin diğer dilleri daha kolay öğrenmenizi ve gelişmenizi sağlayacaktır. Ek olarak C programlama dili dünya genelinde geçerliliği olan bir dildir. C programlama dilini bilerek bir çok şirkette çalışabilirsiniz.

Geçmişi olması ve Unix için sistem programlama dili olarak kullanımı sonucu C, programlamanın en önemli ve en temel dillerinden biri haline geldi. C, programlamada ortak fikirleri çoğu insanın rahat edebileceği şekilde ifade etmek için mükemmel bir dildir. Ayrıca, C’de kullanılan birçok kod yapısı( döngü yapıları ve değişken türleri gibi) öğreneceğiniz bir sürü başka dilde görünecektir. Bu nedenle C dili temel dil olarak değerlendiriliyor ve öğrenilmesi gereken ilk programlama dili olduğu söyleniyor.

Üçüncüsü, C makineye oldukça yakındır. İşaretçiler, baytlar ve bireysel bitlerle çalışırken, optimizasyon teknikleri gibi şeyler daha mantıklı olmaya başlar. Yani gerçek hayata daha yakın yapılar vardır. Ayrıca, bir şeyin kaputun altında nasıl çalıştığını tam olarak bilmekte yarar vardır.  Ayrıca, ağın nasıl işlediği gibi gelişmiş konuları daha iyi görebilirsiniz. Daha üst düzey bir dil size biraz daha basit hale gelebilir, ancak arka planla neyin nasıl işlediğini görmek ve neler olduğunu anlamak daha zor olacak ve işler durduğunda, tam olarak neler olduğunu öğrenmek C programlama dili daha iyi olacaktır. Buna ek olarak, bilgisayar bilimlerini bir disiplin gibi, ya da işlerin ve sistemin ayrıntılarını öğrenmek için C programlama dili en iyi araçtır.

neden c programlama dili tercih edilmeli

Aslında C’de çok eğlenceli programlama yapılır – örneğin, sistem yazılımı ve Berkeley DB gibi veri yöneticileri yaratmak mümkündür. Basit bir web uygulaması yazmaktan fazlasını yapmak istiyorsanız, C harika bir dildir. Harika, hızlı bir oyun yazmak istiyorsanız, C yine harika bir seçimdir. Tüm bir işletim sistemini C’de yazabilirsiniz. Mesela Java’da bunu yapmak çok daha zor olacak ve bir betik dili için neredeyse imkansız olacaktır.

Nesneye dayalı programlamanın öncüsü olan C++ öğrenmek için C programlama diline iyi hakim olmak gerekecektir. C ve C++ ‘ı iyi öğrendiğiniz taktirde diğer dilleri çok daha rahat öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın