Adware Virüsü Nedir? Nasıl Silinir? Nasıl Korunabiliriz?

Virüsler hayatımızın olmazsa olmazlarından olmayı başarmış, bizi her türlü teknolojik alet içerisinde yakalayabilen tehlikeli zararlılardır. Bu gün, Çok korunaklı dediğimiz Linux işletim sistemleri içerisine dahi birçok zararlı virüs yerleşebiliyorken Windows işletim sisteminde güvenlikten söz etmemiz pek de mümkün değil maalesef. Özellikle de son yıllarda adware virüslerinin oranında ciddi anlamda artış görüyoruz. Peki nedir adware virüsü? Adware virüsü sisteminize bulaştığı zaman size enteresan reklamlar gösteren, her web site ziyaretinizde sanki o siteye aitmiş gibi çeşitli reklamları sunan bir virüs çeşididir.

Yine bazen basit, hafif reklamlar çıkartıyorken bazı durumlarda da çarpı butonuna bastığınız halde gitmeyen aksine daha da çoğalan oldukça can sıkıcı reklamlar oluşturmaktadır ki bu da kullanıcıların başına bela olmuş durumdadır.

Adware Virüsü Nasıl Çalışır?

Bu gibi virüs türevlerinin çalışma prensipleri aslında oldukça basittir. Genellikle sisteminiz içerisinde tarayıcınıza yerleşmeyi tercih ederler. Bu sayede anti virüs yazılımları tarafından pek kolay bir şekilde tespit edilmeleri mümkün olmamaktadır. Ancak bazı anti virüs yazılımları Web Protection koruması sayesinde tespit işlemini sağlayabilmektedir. Tarayıcınıza bulaştıktan sonra girdiğiniz web siteler üzerinden sizlere sürekli olarak reklamlar sunarlar. Peki nasıl bulaşırlar? Yine genellikle legal olan, zararsız ve işimize ciddi anlamda yarayan, sürekli bildiğimiz, kullandığımız yazılımlar vasıtası ile bulaşabiliyorlar. Çünkü bu yazılım şirketleri ile anlaşma sağlıyorlar. Ayrıca bazı web sitelerinde sahte popup görüntüleri ile de bulaşabilmekteler. Bazı durumlarda kendilerini bir anti virüs programı gibi gösterebiliyorken yine bazı durumlarda da saçma sapan gereksiz bir yazılım olarak görünebiliyorlar.

Adware Nasıl Silinir?

Bu yazılımların yine silinme işlemleri de aslında o kadar da zor değil. Sisteminize yükleyeceğiniz Adware Remover isimli program ile tam bir tarama başlatarak silebilirsiniz. Silme işleminden sonra yine Combofix tarzı bir yazılım ile de temizlik taraması başlatmanızı öneriyoruz. Yine bütün taramalar bittikten sonra da sisteminize Avira, Norton gibi güçlü antivirüs yazılımları kurmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu şekilde tam güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın