Flash Bellek Güvenliği Nasıl Sağlanmalı?

İlk olarak Flash Bellek güvenliğinin neden sağlanması gerektiğini açıklayalım. Flash Bellek yani taşınabilir belleklerimizin güvenliği demek Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızın güvenliği demektir. Belleğinize bulaşabilecek en ufak bir virüs dahi bu belleği kullanmış olduğunuz bilgisayarlara zarar verebilmektedir.

Bir diğer husus ise yine taşınabilir belleklerimiz içerisinde çok özel verilerimizi saklıyoruz ve bu verilerimizin güvenliğini sağlamamız da oldukça önemli. Belleğinize bulaşabilecek bir çeşit solucan virüsü, bellek içerisinde yer alan önemli verilerinize; fotoğraf, video, metin belgesi, Word belgesi gibi zarar verebilmektedir. Hatta bunların içerisine kendisini gömerek bunların kullanıldığı bilgisayarlara da zarar verebiliyorken bu belgelerinizi kötü niyetli kişilere de aktarabilmektedir.

Taşınabilir Bellekler Nasıl Kullanılmalı?

Bu belleklere virüs bulaşmaması adına mutlaka özel güvenlik yazılımları ile korumalısınız. Flash Security isimli güvenlik yazılımı yine bilgisayarınızda kurulu olmalıdır. Bu sayede bir virüs bilgisayarınıza bulaşsa da taşınabilir belleğinize bulaşamaz.

Ayrıca belleğinizi kullanacağınız her bilgisayarın içerisinde Flash Security benzeri, taşınabilir bellekler için özel olarak üretilmiş olan yazılımlar bulunmalıdır. Yine bu yazılımların da veri tabanlarının güncel olması gereklidir. Taşınabilir belleklere genelde solucan virüsleri bulaşır. Peki nedir bu virüsler? Solucan virüsleri kendilerini kopyalama ve legal olan farklı yazılımların içerisine enjekte etme özelliğine sahip son derece tehlikeli virüslerdir. Genel amaçları kötü niyetli kişilere veri, bilgi aktarımı sağlamak değil, sisteminize zarar vermek, işleyişi yavaşlatmaktır. Yine sisteminizde bulunan bütün belge, fotoğraf gibi verilere kendisini enjekte ederek onları kullanılamaz hale getirmeyi hedefler.

Flash Bellek Virüslerinden Nasıl Korunabiliriz?

Bu gibi virüslerden tam anlamıyla korunabilmeniz için asla içerisinde anti virüs yazılımı bulunmayan bilgisayarlarda taşınabilir belleğinizi kullanmamalısınız. Özellikle de Windows XP işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ekstra dikkatli olmalısınız.

Yine çeşitli güvenlik yazılımlarına ek olarak eğer belleğinize bir virüs bulaşmış ise verilerinizi ayrı bir diske kopyalamalı ve hem bu verilerinize virüs taraması gerçekleştirmelisiniz hem de taşınabilir belleğinizi biçimlendirmelisiniz. Ancak biçimlendirme işlemi ile virüslerden tam anlamıyla kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Biçimlendirme işlemi bir nevi format atma işlemidir.

Yorum yapın