MR Teknolojisinin Sağlıktaki Yeri

Görüntüleme teknolojilerine baktığımız zaman bu teknolojilerin büyük bir bölümü çeşitli zararlar ve riskler oluştururken MR teknolojisinin en zararsız görüntüleme teknolojileri arasında yer aldığını görebiliyoruz. Özellikle MR yapılacağı zaman herhangi bir ilaç kullanımının zorunlu olmaması en büyük avantajları arasında yer almaktadır.

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

Hastalıklı ve sağlıklı olan dokuları belirlemek için kullanılan Manyetik Rezonans Görüntüleme biçiminde büyük mıknatıslar kullanılarak güçlü bir manyetik alan oluşturulmuştur. Bu şekilde belirli anatomik yapıların diğer yapılardan net bir şekilde ayırt edilmesi sağlanır. Bu özelliği sayesinde bebeklerde kullanılırken hamilelerde bile kullanılabilecek bir teknolojidir. Yalnız hamilelik döneminde eğer zorunlu bir sebep olmazsa ilk üç aylık süreçte tercih edilmemektedir. Bu yöntemin tanısal amaçlı olarak güvenli bir şekilde kullanılabildiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda MR uyumlu olarak yapılan anestezi yöntemleri kapalı alanda kalamayan kişilerin güvenli bir şekilde MR çektirmelerine yardımcı olur.

MR Neden Çekilir?

MR’ın kullanım amacı vücudunuzun farklı bölgelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Nörolojik rahatsızlıklar, migren, baş ağrıları ve beyin tümöründen şüphelenilen kişilerde tercih edildiği gibi farklı rahatsızlıklarda da MR istenebilmektedir. MR çekimi istenebilecek bazı durumlar şu şekildedir:

-Gırtlak, boyun yapısı, yutak, dil ve çevre yapıları, tükürük bezlerinin görülmesi için.

-Hipofiz, iç kulak ve kulak yapıları, beyin, göz, beyin atardamarı, çene eklemi ve toplardamar sistemlerinin incelenebilmesi için.

-Alt karın bölgesi ve karın içi organların incelenmesinde,

-Kalp, kalp ile ilişkili olan büyük damarlar ve akciğerlerin incelenmesinde,

-Dirsek, omuz, kol, kalça, el, el bileği, bacak, diz, uyluk ve ayak gibi eklemlerle organların incelenmesinde MR talep edildiğini görebilirsiniz.

MR Çekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde MR çekimi sırasında kullanılabilecek birçok farklı cihazın üretildiğini görüyoruz. MR çektirecek olan kişilerin bunun için ekstra bir hazırlık içerisine girmesine gerek yoktur. Doktorunuz size aksi bir uyarıda bulunmadığı sürece kişiler ilaçlarını içip yemeklerini yiyerek gelebilirler. MR çektirecek olan kişinin bazı kişisel bilgilerini ve tıbbi bilgilerini verdiği bir form doldurması gerekiyor. MR çekileceği zaman hastanın üzerinde manyetik alandan etkilenme ihtimali olan kredi kartı, saat, metal eşya gibi malzemelerin alınması gerekmektedir.

MR çektirecek kişinin eğer mesanesi doluysa aksi bir durum belirtilmediği sürece idrarını yapması gerekiyor. MR çekim işlemi genellikle 15 ile 45 dakika arasında sürebilmektedir. MR’ın çekileceği bu süre zarfında hastanın hareketsiz bir şekilde durması istenir. Yapılacak olan en ufak bir hareket bile görüntülerde kayma olmasına ve sonucun yanlış çıkmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda görüntünün daha net bir hale gelmesi için MR kontrast ajanları enjekte edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Enjekte edilen bu ilaçlar sayesinde MR görüntüleme işlemi daha detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

MR Fiyatları Nedir?

Gelişen teknolojiyle beraber artık MR cihazlarının kullanımının yaygınlaştığını görebiliyoruz. Bu yüzden neredeyse her hastanede bu cihazlara ulaşmak mümkündür. Devlet hastanelerinde acil durumlarda ve herhangi bir sosyal güvencesi olan kişiler MR çektireceği sırada ücretsiz bir şekilde çektirme imkanına sahiptir. Özel hastanelerde de fiyatların genellikle değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Kullanılan cihazın modeline göre, hastanenin SGK ile anlaşmalı olup olmamasına göre ve farklı sebeplerle bu fiyatlarda değişimler görülebilmektedir. Fakat MR cihazlarının teknolojinin gelişmesiyle beraber artık her yerde bulunuyor olması çekim maliyetinin geçmişe nazaran daha uygun fiyatlı olmasını sağlamıştır. Bu yüzden her bütçeye uygun bir işlem olduğunu ve çok masraflı olmadığını söyleyebiliriz.

Yorum yapın