Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır?

Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır?

Overclock işlemi yani bir diğer deyişle hız aşırtma işlemiyle genelde oyuncular çok daha fazla uğraşmaktadırlar. Grafik ve işlemci kartlarında gerçekleştirilen Overclock işlemi oyunculara daha çok FPS elde edebilmeleri olanağı sağlamaktadır. Grafik işleme işiyle uğraşan kullanıcılara da yarar sağlayan Overclock işlemi bazı kullanıcıların aşırıya kaçmalarından ötürü ters tepebilmektedir. Çekirdek, voltaj ve hafıza hızının arttırılmasını sağlayan Overclock işleminin nasıl yapılacağına yazımızda yer vereceğiz.

Monitöre Overclock Yapılmasının Faydaları Nelerdir?

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı 60 Hz hızı bulunan monitör kullanmaktadırlar. 60 Hz hıza sahip olan bu monitörler, oyunlarda 60 FPS ve üstünde değer alında dahi bu görüntü kullanıcılara tam manasıyla yansıtılamamaktadır. Monitöre Overclock işleminin uygulanmasıyla bu durumun düzelmesi sağlanabilir.

Monitöre Overclock İşleminin Uygulanması

Nvidia ekran kartına sahip olan kullanıcılar Nvidia’nın resmi sitesinden güncel ekran kartı sürücüsünü indirerek bilgisayara yüklemeleri gerekmektedir.

Sürücünün kurulmasının ardından masaüstüne sağ tıklayarak ekrana gelen menüden ‘Nvidia Denetim Masası’ seçeneği çalıştırılmalıdır.

Nvidia Denetim Masası seçeneğinin seçilmesinin ardından gelen pencerede sol kısımda bulunan ‘Çözünürlüğü Değiştir‘ seçeneğine tıklanması gerekir.

Bu kısımda ‘Özelleştir’ başlıklı bir seçenek yer almaktadır. Bu seçeneğe tıklanmasının ardından gelen uyarıya onay verilmelidir.

‘Özelleştir’ kısmında altta yer alan ‘Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin verin’ başlıklı kutucuğa tıkladıktan sonra ‘Özel Çözünürlük Oluştur’ butonuna tıklanmalıdır.

Yeni açılan pencerede ‘Yenileme Hızı‘ bulunmaktadır. Bu kısımda monitöre uygun olan Overclock işleminin yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Hız değerinin belirlenmesinin ardından ‘Test’ butonuna tıklayarak ekranın durumu kontrol edilebilir. Bu kısımda 60 Hz monitörlerde 70 Hz’den daha üst seviyelerin seçilmesi halinde kare atlama gibi sorunlarla karşılaşıldığı için seçimin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Uygun olan Hz değerinin seçilmesinin ardından ‘Çözünürlüğü Değiştir’ ekranına geri dönülmeli ve yeni eklenen değerin seçilerek ‘Uygula’ butonuna tıklanmasıyla işlemler tamamlanmış olacaktır.

Yorum yapın