iPhone 7 ve Google Pixel Karşılaştırması

iPhone 7 ve Google Pixel Karşılaştırması
2016 yılının şüphesiz en iyi akıllı telefonu olan iPhone 7 ile Google Pixel’i karşılaştırıyoruz. Bir iPhone modeli ile farklı özellikle de ilk modeli olan bir cihazı karşılaştırmak biraz eleştiri alabilir ancak iPhone 7’nin karşısına sunduğumuz akıllı telefon modeli Google gibi önemli bir firmanın Nexus modellerinden sonra piyasaya çıkardığı ultra özelliklere sahip olan Google Pixel. Tabi ki biz eleştirileri kırmak için iki cihazı karşılaştırmıyoruz bakalım Google Pixel bizlere ne gibi özellikler sunuyor ve Android – İOS kapışmasının şekillenmesine nasıl yardımcı olacak. İsterseniz hemen karşılaştırmamıza başlayalım.

“iPhone 7” vs “Google Pixel”

Tasarım

13 cm yükseklik ve 6 cm en genişliğine sahip olan iPhone 7’nin 7.1 mm kalınlığı ve 138 gram ağırlığı bulunuyor. Altın, pembe, gümüş ve siyah olmak üzere 4 farklı renk modeli olan cihazın ana gövdesi alüminyumdan yapılmış. Google Pixel ise 14 cm yüksekliğinden ve 7 cm en genişliğinde bulunuyor, telefonun ağırlığı ise 143 gram. Siyah, beyaz ve mavi olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip Google Pixel’in ana gövdesi metalde yapılmış. Tasarımsal karşılaştırmamızda iki cihazda kendini ön plana almıyor, Google Pixel boyut olarak biraz daha büyük olsa da iPhone 7 ise daha hafif ve renk seçeneklerinde yine iPhone 7 daha fazla seçenek sunuyor.

Ekran

Apple iPhone 6 ile büyük ekranlı cihazlarına merhaba demişti ve yine iPhone 7 ile de büyük ekranda karar kılmış gibi gözüküyor. 4.7 inç ekran boyutu bulunan cihazın, 750 x 1334 pikselde ekran çözünürlüğü yer alıyor. 326 PPI piksel yoğunluğu bulunan ekran IPS LCD teknolojisiyle geliştirilmiş. Çizilmeye dirençli cam, retina ekran ve görüntü yaklaştırma gibi diğer detaylar ekran özellikleri arasında yer alıyor. Google Pixel’in ekran özelliklerine bakacak olursak. 5 inç ekran boyutunun yanı sıra 1080 x 1920 Full HD ekran çözünürlüğü bulunuyor. Cihazın ekranının piksel yoğunluğu ise 441 ppi ve AMOLED ekran teknolojisi kullanılılmış. Yine iPhone 7’de olduğu gibi Google Pixel’de de çizilmeye karşı dayanıklı cam gibi temel ekran özellikleri bulunuyor. Ekran özelliklerinin karşılaştırmasında Google Pixel bir adım önde yer alıyor. Ekran çözünürlüğü ve piksel yoğunluğu iPhone 7’nin ekranına göre daha yüksek detaylar sunuyor.

Kamera

Hemen hemen çok yakın özellikleri olsa da iki cihazın kamera özelliklerine bakalım ve karşılaştırmamızı yapalım. iPhone 7’de 12 MP arka kamera yer alırken Google Pixel’de ise 12.3 MP arka ana kamera bulunuyor. Her iki cihazın ana kamerasıyla 4K video kaydı yapılabiliyor. Ön kamera çözünürlüklerine bakarsak iPhone 7’de 7 MP Google Pixel’de ise 8 MP ön kamera kullanıldığını görüyoruz. Bu özelliklere göre her iki cihazda birbirine pek bir üstünlük kuramıyor ancak daha detaylı bakarsak iPhone 7’nin  6 elementli kamera lensi biraz üstün olmasını sağlıyor.

Donanım

İki cihazı birbirinden ayıracak en önemli detay olan donanım özelliklerine geldik. İsterseniz iPhone 7’nin donanım özellikleriyle başlayalım. Apple A10 Fusion yonga seti kullanan cihazın 4 çekirdekli Quad-core 2.34 GHz ana işlemcisi bulunuyor. 2 GB RAM ve bunun yanı sıra 128 GB depolama alanı cihazın donanımsal özelliklerini oluşturuyor. Ancak cihazın depolama alanı microSD kart kullanılarak artırılamıyor bu yüzden farklı depolama alanı sunan modelleri de bulunuyor.Google Pixel’in donanım özelliklerine bakarsak Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro yonga seti üzerine kurulu 4 çekirdekli Dual-core 2.15 GHz Kryo ana işlemcisi bulunuyor. Ana işlemcisinin yanı sıra Adreno 530’da grafik işlemcisi cihaza güç veriyor. 4 GB RAM ve 32 GB dahili depolama alanı cihazın temel donanım özelliklerini oluşturuyor. Tıpkı iPhone 7’de olduğu gibi Google Pixel içinde microSD kart kullanımı mümkün değil yine depolama alanı farklı modeller bulunuyor.

Diğer Detaylar

iPhone modellerinde İOS işletim sistemini kullanıldığını biliyoruz,Google Pixel’de ise kendi işletim sistemi Android kullanılıyor. Her iki cihazda da NFC ve Bluetooth bağlantısı bulunuyor ancak Apple cihazları güvenlik açısından dışa pekte açık bir cihaz değil sadece bu bağlantıları kullanarak Apple cihazları arasında veri alışverişi yapılabiliyor.

Sonuç

Teknik olarak birbirine çok yakın özellikler sunan iki cihazın karşılaştırmasını yaptık ancak arada çok önemli özellik farkı bulunuyor. Google Pixel ve iPhone 7 arasından işletim sistemi dışında önemli bir detay olmadığından cihaz seçimi yaparken sadece Android mi yoksa İOS mu şeklinde ayırt ederek birbirinden farklılaştırabiliriz.

Yorum yapın