iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması

İki önemli markanın Apple ve Samsung’un son amiral gemileri olan iki akıllı telefon Samsung Galaxy S7 ve iPhone 7’nin özellik karşılaştırmasını sizlere sunmaya çalışacağız. 2016 yılının biraz arka planda kalan akıllı telefon üreticisi Samsung gerçekten sadece batarya probleminden dolayı mı Apple’ın gölgesinde kaldı yoksa farklı detaylarda var mı karşılaştırmamız ile bu sorunu ortaya çıkarmaya çalışacağız Android ve İOS kapışmasının şekillenmesini direk etkileyen iki markanın son cihazlarının karşılaştırmasına isterseniz hemen başlayalım.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7

Tasarım

Samsung Galaxy S7 ile tasarımsal ve temel özelliklerin karşılaştırmasına başlayalım. Samsung Galaxy S7’de alüminyum çerçeve ve cam kapak kullanılmış. Altın, gümüş, beyaz ve siyah olmak üzere 4 farklı renk seçeneği bulunan cihazın 142 mm yüksekliği, 70 mm genişliği ve 7.9 mm ise kalınlığı bulunuyor. Samsung Galaxy S7’in ağırlığı ise 152 gram genel olarak bu ağırlık akıllı telefon ortalamasının hemen üzerinde bulunuyor. iPhone 7’nin ise genel tasarım ve temel özelliklerine bakarsak metal çerçevenin yanı sıra alüminyum kapak cihazın gövde malzemelerini oluşturuyor. Altın, pembe, gümüş, siyah telefonda sunulan renk seçenekleri sadece 138 gram ağırlığında bulunan telefonun 138 mm yükseklik 67 mm genişlik ve 7.11 mm ise kalınlığı bulunuyor. Ekran boyutunun Samsung Galaxy S7’de daha geniş olduğunu düşünürsek hemen hemen teknik detaylarda iki cihaz arasında ağırlık farkı dışında bir teknik detay yer almıyor ancak renk seçeneklerinde ise bir farklılık bulunuyor. Samsung Galaxy S7’de ekstra olarak beyaz renk seçeneği bulunurken iPhone 7 de ise ekstra olarak pembe renk seçeneği yer alıyor.

Ekran

Cihazların ekran özelliklerine baktığımız zaman Samsung Galaxy S7’de 5.1 inç ekran boyutu kullandığını ve 1440×2560 (QHD) piksel çözünürlüğe sahip ekran özelliği yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra ekranın 577 ppi gibi oldukça yüksek piksel çözünürlüğü bulunuyor ve SUPER AMOLED ekran teknolojisi yer alıyor. Çizilmeye dirençli cam Corning Gorilla Glass 4 teknolojisiyle ekran dayanıklılığını sağlıyor. iPhone 7’de ise 4.7 inç ekran boyutunun yanı sıra 750×1334 piksel ekran çözünürlüğü ve 326 ppi gibi biraz düşük seviyede piksel yoğunluğu bulunuyor. iPhone 7’de ise Samsung Galaxy S7’den farklı olarak IPS LCD ekran teknolojisi kullanmış ve çizilmeye dirençli cam, retina ekran, görüntü yakınlaştırma gibi temel ekran özellikleri bulunuyor. Samsung Galaxy S7 ekran özellikleri bakımından iPhone 7’ye göre oldukça üstün özellikler sunuyor ve bu alanda kendini ön plana çıkarıyor.

Kamera

Kamera özellikleriyle geçmiş dönemden bu yanı bir çekişme içerisinde olan Samsung ve Apple yine Samsung Galaxy S7 ve iPhone 7 ile de bu çekişmesini devam ettiriyorlar. Samsung Galaxy S7’nin kamera özelliklerine bakarak kamera karşılaştırmamıza başlayalım. 12 MP arka kamerası bulunan Samsung Galaxy S7’nin 5 MP’de ön kamerası bulunuyor. 4K video çekimi yapılabilen cihazla ayrıca 1080p ve 720p gibi daha düşük çözünürlüklerde video kaydı da yapılabiliyor. Ön kamerasının geniş açı, sanal flaş ve panorama selfie gibi özellikleri bulunuyor. Ön kamera ile 1440 p video çekimi yapılabildiğini ekleyelim. Arka kamerasının ise led flaşının yanı sıra, coğrafi konum etiketleme, dual pixel kamera, elle odaklama, HDR, yüz tanıma ve zamanlayıcı gibi özellikleri bulunuyor. F1.7 diyafram açıklığının yanı sıra 26 mm odak uzaklığı Samsung Galaxy S7’nin kamera özelliklerini oluşturuyor. iPhone 7’nin ise 12 MP arka kamerasının yanı sıra 7 MP’de ön kamerası bulunuyor. Ön kamerasının arka arkaya çekim modu, HDR, pozlama kontrolü, sanal flaş, seri çeki modu, yüz algılama ve zamanlayıcı gibi özellikleri yer alıyor. Ön kamera ile ayrıca 1080 p video çekilebiliyor. Arka yani ana kamerası ile ise 4K yani 2160p video çekilebilirken daha düşük çözünürlüklerde de istenirse video kaydı yapılabiliyor. Çift tonlu Quad-LED flaşı bulunan iPhone 7’nin ana kamerasının F1.8 diyafram açıklığı yer alıyor. Coğrafi konum etiketleme, elle odaklama, seri çekim modu, yüz tanıma ve zamanlayıcı gibi temel kamera özellikleri bulunuyor. Samsung Galaxy S7’nin kamerası ile iPhone 7’nin kamerasını karşılaştırarak bir cihazın kamerasını ön plana çıkarmak oldukça zor ancak iPhone 7 daha stabil bir kameraya sahip olduğu için ön plana almak daha doğru olur.

Donanım

Geldik donanımsal karşılaştırmaya iki cihaz arasında genel farkı ortaya çıkarmak için en önemli teknik detay işlemci özelliklerinin karşılaştırılması olacaktır. O yüzden hemen donanım karşılaştırmasına başlayalım. iPhone 7’de Apple A10 Fusion yonga setinin üzerine 4 çekirdekli Quad-core 2.34 GHz ana işlemci kullanılmış ve bu işlemci M10 Hareket İşlemcisi ile desteklenmiş. Yine mimarisi Apple’ın kendisine ait olan Hexa-core GPU (MP6) grafik işlemcisi de cihaza güç veriyor. 2G bellek ve 32 GB dahili depolama sunan cihazın 128 ve 256 GB gibi iki farklı daha depolama alanı sunan modeli bulunuyor. Samsung Galaxy S7’nin Samsung Exynos 8 Octa 8890 yonga seti üzerine kurulu Quad-core 2.3 GHz Exynos M1 ana işlemcisi ve bu işlemciye yardımcı Quad-Core 1.6 Ghz ARM Cortex-A53 işlemci modeli bulunuyor. Mali-T880 MP12 grafik işlemcisi ise daha yüksek çözünürlükte ve kaliteli oyunlar oynamamızı sağlıyor. 4 GB bellek ve 32 GB depolama alanı cihazın diğer donanımsal özelliklerini oluşturuyor. Cihazın 64 GB depolama alanı sunan bir modelinin olduğunu söyleyelim ancak 64 GB bile olsa çok düşük çünkü iPhone’nun bu rakamın 4 katı depolama alanı sunan bir modeli bulunduğunu biraz önce söylemiştik. Donanımsal özelliklerde iPhone 7’nin daha üstün özellikler sunduğunu söylememiz yanlış olmaz zaten AnTuTu puanlarıda bizi destekler nitelikte sonuçlanmış. (iPhone 7 donanım AnTuTu  puanı: 179.300 Puan, Samsung Galaxy S7 donanım AnTuTu puanı: 129.000 Puan)

Diğer Detaylar

Ek olarak cihazların bataryalarına bakarsak 1960 mAh batarya büyüklüğü bulunan iPhone 7’nin 4G ve NFC gibi bağlantı türlerini desteklediğini söyleyelim. Samsung Galaxy S7 ise 3000 mAh batarya ile bu alanda biraz fark yaratıyor yine aynı şekilde NFC ve 4G bağlantılarıda bulunuyor.

Sonuç

Apple cihazları hep düşük özellikli olmasına rağmen yüksek fiyatıyla eleştiriliyor. Ancak cihazın teknik detayları işletim sistemiyle birebir uyumlu olarak geliştirildiğinden düşük özellikli olmasına rağmen üstün performans sunuyor. Tıpkı karşılaştırmamızda bazı detayların iPhone 7’de geri planda kalması gibi ancak iPhone 7 işletim sistemiyle yani İOS ile oldukça uyumlu çalıştığından daha üstün performans vaat ediyor. Mesela Samsung Galaxy S7’nin bataryası iPhone 7’ye göre tam 1.5 kat daha büyük ama kullanıma göre pil seviyesi iPhone’da daha verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Yorum yapın