Mobil İşlemciler 10 Nm Üretim Akıllı Telefonlara Neler Sağlıyor?

10 Nm (nanometre) üretim süreci işlemcilerin üzerinde bulunan transistörler arasında 10 Nm (nanometre) mesafe olduğu anlamına gelmektedir. Bu değer ne kadar düşük olursa işlemciler içerisinde yer alan transistör sayıları da o kadar fazla olmaktadır.

Yani daha açıklayıcı olarak aktarmak gerekirse 10 Nm üretim süreci ile beraber üretilen işlemcilerin içerisinde yer alan transistörler arasındaki mesafe azaldığı için çok daha fazla sayıda transistör işlemci üzerinde yer aldığı için işlemcilerin performansları çok daha yüksek olacaktır. Bu şekilde işlemcilerden elde edilen performans arttığı gibi güç tüketimi de azalacaktır. Özellikle son dönemde akıllı telefonlarda kullanılan mobil işlemcilerde 10Nm üretim sürecinin bir hayli önem kazandığını söylemek gerekiyor.

Akıllı Telefonlarda 10Nm Üretim İle Üretilmiş İşlemciler Neler Sağlar?

Aslında sadece akıllı telefonlar olarak değerlendirmek yanlış. Genel olarak 10 Nm ile üretilen işlemcilerde bilgisayarlarda da epey ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Fakat bilgisayarlarda daha az boyut sorunu olduğu için daha çok bu durum akıllı telefonlarda önümüze çıkıyor. Özellikle Snapdragon 835 serisi işlemcilerde gördüğümüz 10 Nm üretim süreci tam olarak akıllı telefonlara ne gibi ayrıcalıklar sağlıyor? Neden bu kadar gündemde bir konu? İşlemci seçiminde bu konuda dikkat etmek gerekir mi? Bakalım.

10 Nm üretim süreci

Tasarımlara Doğrudan Etki Etmekte

10Nm üretim süreci ile beraber üretilen mobil işlemcilerin en büyük artısı çok daha ince ve çok daha küçük boyutlu işlemci yongalarının üretilebiliyor olması. Tabi ki diğer donanım parçalarına da bağlı olmakla beraber 10 Nm üretim süreci ile üretilen işlemciler daha eski 22Nm ve 14 Nm üretim süreçlerine göre çok daha ince bir tasarım sunmaktadır.

Daha ince işlemciler sağlanması tabi ki daha ince ve tasarım açısından daha özgür akıllı telefonlarla karşılaşmamızı sağlıyor. Yeni seri akıllı telefonlarda 10 Nm ile üretilmiş olan Snapdragon 835 serisi kullanılması ile beraber akıllı telefonlarının 7 mm değerinden bile daha ince olması bekleniyor. Haliyle 10 Nm üretim sürecinin ilk artısı tasarımda daha ince bir çözüm sunması. Tabi ki bu durumda diğer donanım teknolojilerinin de etkisi oldukça fazla.

10 Nm üretim süreci

Çok Daha Yüksek Performans

Geçelim bir başka ekstra özelliğe. Bu noktada 10 Nm ile üretilmiş olan mobil işlemcilerin en büyük ayrıcalıklarının performansları olduğunu belirtelim. Şöyle düşünelim; bozuk para boyutunda bir işlemciden bahsediyoruz.

Bu işlemci üzerine yerleştirilen transistör sayısı 14 Nm üretimle beraber 50 bin seviyesinde ise 10 Nm üretiminde ise aynı işlemci boyutunda 75 bin hatta 100 bin transistör kullanılabilmektedir. Tabi ki daha fazla transistör kullanımı yapılmasının performansa etkisi tartışılmaz. Bu şekilde işlemcinin performansının çok daha üst seviyelere çıkarılması da mümkündür. Haliyle performans konusunda da 10Nm serisinin bir hayli avantajlı olduğunu da söylemek gerekiyor.

en iyi mobil işlemciler

Daha Az Enerji Tüketimi

10 Nm üretim süreciyle beraber mobil işlemcilerin akıllı telefonlara sağladığı bir diğer ayrıcalık ise düşük enerji tüketimi. Aslında şöyle düşünebilirsiniz transistör sayısı artığı için daha fazla enerji tüketilebilir gibi bir düşünce ortaya çıkabilir. Fakat bu durumda kullanılan teknoloji tam tersi bir çalışma ortamı ortaya çıkarıyor.

Eski seri işlemcilerde enerji ihtiyacı 100 W ise bu işlemcilerde ise 50 W değeri karşımıza çıkar. Bu durumda 10 Nm serisi ile üretilmiş mobil işlemcilerin akıllı telefonlarda daha uzun süreli bir pil ömrü sunduğunu söylemek gerek. Haliyle bu durumda çok daha uzun bir pil kullanımı da sunulmuş oluyor. Bu durumda akıllı telefonlarda büyük bir ayrıcalık olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Az Isınma Sorunu

Son olarak daha az güç tüketimi yapıldığı ve daha az enerji ihtiyacı olduğu için 10 Nm süreci ile üretilen mobil işlemcilerinin daha az ısınması da söz konusu oluyor. Haliyle akıllı telefonlarda en büyük sorunlardan biri olan aşırı ısınma sorununun da önüne geçilmiş oluyor. Tüm bu ayrıcalıklarla beraber akıllı telefonlarda 10 Nm üretim süreci ile üretilen mobil işlemcilerin çok büyük oranda ayrıcalığının olduğunu da söylemek gerekiyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın