Instagram Canlı Yayın Sorunu Nasıl Çözüme Ulaştırılır?

Instagram Live (canlı yayın), kısa süre önce güncellemeyle beraber uygulamaya eklenen anlık yayın yapılabilen bir özelliktir. Maksimum olarak 1 saat süre ile kullanılabilen Instagram Live (canlı yayın) özelliği akıllı telefonlarda bulunan Instagram uygulaması ile yapılabilmektedir.

Son dönemde sosyal medya uygulamaları arasında giderek popülaritesini arttırmaya başlayan canlı yayın özelliğinin Instagram’a güncelleme ile eklenmesine rağmen öncelikle söz konusu özelliğin hala tüm dünya geneli için geçerli olmadığını belirtelim. Bölge bölge yayınlanan güncelleme geçtiğimiz günlerde ülkemizde de yayına geçmişti. Fakat hala güncelleme gelse de Instagram Canlı Yayın Sorunu yaşayan kullanıcılar var. Bu sorunu çözebilmek için ise çeşitli çözüm yolları mevcut.

Instagram Canlı Yayın Sorununu Çözmek Mümkün Mü?

Bu sorunu çözebilmek için akıllı telefonunuz üzerinden yapabileceğiniz belli başlı işlemler var. Bu işlemlere daha detaylı bakalım.

Sistem Güncellemeleri Yapma

Instagram Canlı Yayın Sorunu özellikle güncelleme sırasında yaşanan sorunlar nedeniyle karşımıza çıkmakta. Bu nedenle güncelleme aşamasında kullanıcıların karşısın acıkan sorunları çözmek için öncelikle akıllı telefonun tüm sistemlerinin güncellemelerinin tam olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Bunun için öncelikle telefonunuzun “ayarlar” kısmından telefon hakkında bölümünden ya da modele göre değişmekle beraber doğrudan “yazılım güncellemeleri” bölümüne girerek telefonun yeni bir güncellemesi olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Eğer telefon tüm güncellemeleri almışsa şimdi ise uygulamaların güncellemelerini alıp almadıklarına bakıyoruz. Bu noktada Instagram Canlı Yayın Sorunu için ilk kontrol edeceğimiz uygulama ise resmi uygulama mağazası. Android işletim sistemleri için Google Play Store uygulamasının son sürümüne güncellendiğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Bazı durumlarda Google Play Store eski sürümlerdeyse Instagram’ın güncellemeleri de doğru bir şekilde yüklenemeyebiliyor. Bu nedenle bir kez de uygulama mağazasının güncellemesini kontrol etmeniz gerek. Bu aşamadan sonrada güncelleme sorunu alıyorsanız ya da canlı yayın yoksa o zaman Instagram işlemlerine geçiyoruz.

Instagram Canlı Yayın Sorunu

Instagram Güncellemelerini Yenileme

Şimdi ise yapacağınız Instagram güncellemelerini kontrol etmek. Instagram güncellemelerini kontrol etmek için öncelikle telefonunuzdan yine “ayarlar” menüsüne buradan da yine modele ve markaya göre değişmekle beraber “uygulamalar” kısmına giriş yapmanız gerek.

Buradan Instagram sürüm numarasını son güncel sürüm olup olmadığı ile karşılaştırıyoruz. Bunun içinde resmi uygulama mağazası üzerinde yer alan Instagram sürüm numarasına bakabilirsiniz. Eğer sürümde sorun varsa o zaman uygulamayı tamamen akıllı telefondan kaldırıp yeniden güncel sürümle kurmak sorunu çözecektir.

Durdurmaya Zorlama Veya Veri Tabanını Temizleme

Güncellemelerinizde sorun varsa yukarıda anlattığımız şekilde adım adım bu sorunları çözerek sorununuzu kesin olarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Fakat tüm güncellemeleri tahmin edildiği gibi ve önerildiği gibi doğru bir şekilde yüklemişseniz buna karşın canlı yayın sorunu alıyorsanız o zaman uygulama üzerinde bir arıza olabilir.

Bu işlemde de uygulamada bir sorun varsa neler yapacağımıza bakacağız. Bunun içinde yine Instagram uygulama yönetici penceresini açmanız gerekecek.

Uygulama bilgilerinin yer aldığı bu ekrandan öncelikle Instagram uygulaması açıkken “durdurmaya zorla” sekmesini kullanarak uygulamayı zorlu bir şekilde kapatıyoruz. Ardından “ön bellek verilerini temizleme” seçeneğini kullanıyoruz. Tüm bu işlemden sonrada telefonu bir kez yeniden başlattıktan sonra Instagram Canlı Yayın Sorunu çözülmüş mü kontrol etmeniz gerekiyor.

Tüm bu işlemlerden sonra bile hala canlı yayın yapmakta sıkıntılar yaşıyorsanız bu durumda yapılacak tek şey ise yeni güncellemeleri beklemek olacaktır. Instagram’ın bu konuda yeni güncellemeleri çok kısa aralıklarla beraber yayınlanmakta.

Yorum yapın