Markalaşmak İçin 5 İpucu

Markalaşmak İçin 5 İpucu

Marka bilinci oluşturma, pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Müthiş bir marka stratejisi geliştirirseniz, insanlar markanızı, şirketinizi ve web sitenizi öğrenir. Bu yazıda öncelikle markanın ne olduğunu ve neden SEO ile size nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağım. Bundan sonra, kendi marka stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz 5  ipucudan bahsedeceğim.

Marka nedir?

Marka oluşturma, ürününüzün veya şirketinizin net, benzersiz bir görüntüsü oluşturma işlemidir. Kitleniz markanızı tanıyabilmelidir. İster Facebook, bülten veya web sitenizdeki ürün bölümü olsun, markanızın görüntüsü benzer olmalıdır.

Marka olmak çok zordur. Başarılı bir marka stratejisi oluşturmak için öncelikle markanızın ne hakkında olduğunu açık bir vizyona sahip olmalısınız: Göreviniz nedir? Hangi değerler önemlidir? Hangi stil markanıza uyuyor ? Tercih ettiğiniz kitleye nasıl benziyorsunuz?

Markalaşma SEO için neden önemlidir?

Yüksek kalitede bir marka stratejisi kurabiliyorsanız, sitenizi arama motorları için optimize etmek çok daha kolay hale gelecektir. Tercih edilen kitlenizin marka adınızı tanıması ihtimali artar. Markanızın adı, arama sonuçlarında bağlantınızı tıklamak için bir teşvik unsuru olabilir. Ayrıca, marka bilinci oluşturmayı gerçekten iyi yaparsanız, insanlar sizin markanızı aramaya başlar. Bir sürü diğer arama teriminden ziyade markanız için derecelendirmeyi yapmak çok daha az zor olacak.

Başarılı bir marka stratejisini kendiniz kurmanıza yardımcı olmak için 5 pratik ipucu paylaşacağım:

İpucu 1: Tutarlı kalın

Markalaştırmada en önemli şey tutarlı kalmaktır. Belli bir stil geliştirin ve onunla devam ediniz. Markanız kitlenize sunulma şeklinizle tutarlıysanız, insanlar sonunda markanızı hatırlamaya ve tanımaya başlar.

İpucu 2: Bir Motto ile Markanızı İfade Edin

Motto markanızla veya ürününüzle ilgili en önemli mesajı tek bir cümleyle ifade eder. Web sitenize dikkat çektiğinden emin olun. Örneğin markanızın altına bir motto koyabilirsiniz. Benim kişisel bloğumun mottosu: kişisel bloğunda özgün içerikler giren uykucu adam .

Mümkünse, mottonuzu eylem odaklı bir şekilde yazmaya çalışın. Ziyaretçiye yönelik bir eylemi ima eden fiiller ve cümleler kullanarak bunu yapabilirsiniz.

3.Resimler Kullanın

Resimler, marka bilinci oluşturma stratejinizin çok önemli bir parçasıdır. Web sitenizde, bülteninizde, Facebook’ta veya (basılı) reklamlarda resim ve Adobe’nin illüstrasyonlarını kullanabilirsiniz. Elbette, resimlerinizin markanıza uygun olduğundan emin olmalısınız.  Sürekli olarak markanıza uyan illüstrasyonlar ve fotoğraflar seçerseniz, kitleniz sonunda fotoğraflarınıza bakarak markanızı tanıyacak ve hatırlayacaktır.

Kendi fotoğraflarınızı kullanırsanız, tutarlı bir stil geliştirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, tüm resimlerinizin aynı boyutlara sahip olmasını, benzer şekilde düzenleme yapmanızı veya benzer resimleri kullanabilmenizi sağlayabilirsiniz. Facebook’ta, resimlerimize her zaman bir metin çubuğu koyarız. Yazı başlığımızı ve logosunu bu metin çubuğuna ekledik. Bu metin çubuğu Facebook yayınlarımızın tamamında tutarlılık sağlar.

İpucu 4: Markanızın adını kullanın

Markanızın adının kitleniz tarafından tanındığından  emin olun. Bu, marka adını ilerde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ürünlerinizden birinde markanızı kullanabilirsiniz. Bülteninizde ve (Facebook) yayınlarınızda marka ismini kullandığınızdan emin olun. İnsanlar düzenli olarak markanızın adını duyup okumalısınız!

İpucu 5: Logonuzu kullanın

Logonuz marka stratejiniz için çok önemlidir. Marka müthiş bir logo tasarlamaktan çok daha fazlasıdır. İdeal olarak, logonuz ön plana çıkmalı, insanların herhangi bir bağlamda tanımadığı bir şey olmalıdır. Logo tasarlamak çok pahalı olmak zorunda değildir. Freelancer olarak logoyu ucuza yapan insanları bulabilirsiniz.

Logonuz için seçtiğiniz renkler de büyük önem taşıyor. Bu renkleri başka yerlerde de kullandığınızdan emin olun: bülteninizde, web sitenizde, resimlerde. Her yerde aynı renkleri kullanırsanız, bu renkler markanızın bir parçası haline gelecektir. İnsanlar markanızı ancak haber bültenindeki veya Facebook yayınındaki renklere bakarak tanıyacak.

Kısa Özet

Başarılı bir marka stratejisi geliştirirseniz, insanlar markayı hatırlayacak ve tanıyacaktır. Uzun vadede, logonuz veya marka adınız duyguları derhal uyandıran bir şey olacaktır. İnsanlar markanıza daha fazla aşina olduklarından SEO da daha da kolaylaşır. Bu nedenle, mükemmel bir marka stratejisi ile SEO strateji birleştirerek başarıya ulaşacağınıza adım gibi eminim. Yazımı okuduğunuz için sağlıcakla kalın.

Yorum yapın