Linux ta Çözünürlük Modu Ekleme

-> Ekran Çözünürlüğümüzü Öğrenme
Linux dağıtımlarında bazı ekran kartlarından oluşan sorunlar nedeniyle, otomatik olarak istediğimiz ekran çözünürlüğü ayarlanamaz. Bu durumda kaldığımızda ise kendimiz bir ekran çözünürlüğü ekleyip kullanmamız gerekmektedir. İlk olarak; kullandığımız Linux dağıtımındaki çözünürlükleri görelim: Bunun için Terminal’i açıp xrandr komutunu yazmamız yeterli olacaktır.
Not : Buradaki anlatım, pencere yöneticisi olarak halen XORG kullanan dağıtımlarda işe yarayacaktır. Wayland kullanan dağıtımlarda, ekran çözünürlüğü eklemek biraz daha farklıdır.
Linux Çözünürlük

Komutu ben kendi bilgisayarımda kullandığımda elde etmiş olduğum maksimum çözünürlük 1920 x 1080 olarak görünmektedir. Aksi belirtilmediği sürece xrandr komutu aracılığıyla, sistemde kullanabileceğiniz ekran çözünürlüklerini listeleyebilirsiniz. Burada görüntülenen ekran çözünürlüklerini, Dağıtımınızın Ayarlar menüsünden seçip, kullanabilirsiniz.

Bahsi açılmışken not düşelim. Bazı masaüstü ortamlarında(i3, dwm, vs.) ekran çözünürlüğü ayarlamak için komut satırı kullanmanız gerekebilir. Komut satırı kullanarak ekran çözünürlüğü değiştirmek için aşağıdaki gibi bir kullanım yapabiliriz:
xrandr —output VGA-0 –mode 1680×1050
Burada kullandığımız output parametresine, monitörün bağlandığı girişi belirtmek gerekiyor. Bunu da yukarıda kullanmış olduğumuz xrandr komutuyla öğrenebiliriz, aşağıdaki satıra göre benim bu parametreye VGA-0 değeri vermem gerekmektedir:
VGA-0 connected primary 1920×1080+0+0
Ayrıca mode parametresinden sonra ise istediğimiz ekran çözünürlüğünün ismini girmemiz gerekmektedir. Ben burada örnek olması amacıyla 1680×1050 çözünürlüğünü kullandım.

Not : xrandr komutunun çıktısında, görüntülenmeyen bir ekran çözünürlüğünü kullanamazsınız. Bunun için kendimiz ekran çözünürlüğnüü eklememiz gerekmektedir.

-> Yeni Çözünürlük Modu Ekleme

Yeni çözünürlük modu eklemek için cvt aracını kullanacağız. Bu aracın görevi, yatay ve dikey olarak belirtilen çözünürlüğün nasıl bir ölçekte desteklendiğini göstermektir. Örnek olarak ben sistemimde, 1200×720 çözünürlüğünü eklemek istiyorum. İlk olarak bu çözünürlüğün cvt standartlarını öğrenmek için aşağıdaki komutu giriyorum:
Linux Çözünürlük

 

Bu çözünürlük bende 69.50 MhZ değerinde gösterilmektedir. Bu çözünürlüğü sisteme dahil etmek için Modeline’dan sonraki kısmı kopyalıyorum. Ardından verilen değerlerde xrandr komutunda newmode parametresi ile yeni çözünürlük modunu ekliyoruz:
newmode

 

Çözünürlüğün eklenip eklenmediğinden emin olmak için tekrardan xrandr komutunun çıktısını inceleyelim, aksi belirtilmediği sürece bu çözünürlüğün eklenmesi gerekecektir:

Linux Çözünürlük

Çıktıda görüldüğü gibi 1200x720_60.00 isminde istediğimiz çözünürlük eklenmiş oldu. Şimdi bu çözünürlüğü sistemde kullanmak için, ilk olarak eklememiz xrandr komutuna tanıtmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu yürütelim:

xrandr —addmode VGA-0 1200x720_60.00

Çözünürlük modu eklendikten sonra, eklenilen bu modu sistemde kullanmak için başta belirttiğimiz gibi, sistemin Ayarlar menüsünden, Ekran Çözünürlüğü kısmından seçmek yada komut satırı kullanarak seçmemiz gerekmektedir:
xrandr —output VGA-0 —mode 1200x720_60.00
Komutu kullanınca kısa bir ekran kararmasından sonra istediğiniz çözünürlüğe kavuşmuş olacaksınız.

Yorum yapın