Kablosuz Ağlar Ne kadar Güvenli? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kablosuz ağlar özellikle de son yıllarda yüksek oranda saldırılara maruz kalmaktadır. Özellikle de hacking üzerine ülkemiz içerisinde büyük gelişmeler gözlemlenmiştir. Çeşitli forum sitelerinde orantısız bilgi dağıtımı sebebi ile 15, 16 yaşındaki çocuklar dahi rahatlıkla bir kablosuz ağ saldırısı gerçekleştirebilmektedir.

Sizinle aynı kablosuz ağ içerisinde bulunan birisi sizin verilerinizi dinleyebilir. Sizi bir web sitesine yönlendirebilir. Sizin gezintilerinizi seyredebilir, giriş yaptığınız sitelere ait olan parolalarınızı öğrenebilir (Eğer HTTPS kullanılmıyorsa) ve internet bağlantınızı kesebilir. Yine daha birçok zararlı işlemleri gerçekleştirebilmekteler. Yine bunları genellikle halka açık ağlarda yapmaktalar.

Kafe, Okul Ağlarına Bağlanırken Dikkat

Özellikle de kafe, okul ağları gibi halka açık, parola korumasız olan ağlara bağlanırken son derece dikkatli olmalısınız. Bu ağlar içerisinde veri analizleri çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Örneğin bu ağlardan birine bağlanmış olan birisi telefonunda yüklü olan ufak bir zararlı yazılım ile ağ içerisinde dinleme gerçekleştirebiliyor. Yine Facebook gibi bir siteyi kendi oluşturduğu sahte (Phishing) siteye yönlendirebilir. Ağ içerisindekiler Facebook sistemine bağlantı sağlarken sahte siteye yönlendirilir. Bu sayede kullanıcı adı ve şifrenizi rahatlıkla çalabilirler. Benim çevremde olur mu böyle biri? Demeyin. Bunu dememeniz için yukarıda güzel bir örnek verdim. Ülkemizde orantısız zararlı bilgi dağıtımı bir hayli yükselmiş durumda. Bu nedenle güvenliğinizi mutlaka sağlamalısınız.

Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bu ağlara bağlantı sağlıyorken dikkat etmemiz gereken birçok husus var. İlk olarak eğer mümkünse asla bağlanmayın. Eğer işiniz acil ise bağlandığınız takdir de kesinlikle banka ve benzeri önem arz eden hesaplarınıza giriş sağlamayın. Eğer sağladıysanız bireysel kullanıcı şifrenizi güvenli bir ağ içerisinde acilen sıfırlayın. Sıfırlama işleminden sonra da bunlara dikkat edin.

Telefonunuza ağ güvenliğinizi de sağlayacak bir antivirüs yazılımı yükleyin. Ağınızda oluşabilecek saldırıları tam anlamıyla engelleyemese de ufak çapta bir engelleme sağlayabilir. Bu amaçla verilerinizin güvenliği için yine internet cafe tarzı yerlerde de önemli hesaplarınıza giriş yapmayın.

Yorum yapın