İnternet Faturasının Yüksek Gelme Sebepleri Nelerdir?

İnternet faturasının genel olarak belirli aylarda haddinden fazla gelmesinin birçok nedeni olabilir. Birkaç faktör aylık gelecek faturanızda yükselmelere sebep olabilmektedir. Yine bu problemin tam anlamıyla çözüme kavuşabilmesi için ayda ne kadar ödediğinizi, İnternet Servis Sağlayıcısı’ndan (ISP) hangi paketi kullanmakta olduğunuzu bilmelisiniz. Bunların bilincinde olduktan sonra aylık olarak ne kadar fatura ödediğinizi ve yükselmesine sebep olan farklı faktörleri tespit edebiliriz.

Genellikle internet faturasının yükselmesine kota aşımı sebep olmaktadır. Her ne kadar artık birçok pakette kota aşımı neticesinde hız düşümü yapılıyor olsa da bazı paketlerde hız düşümü değil fiyatta artış gözlemleniyor. Bu yüzden paketinizin kota aşımı sonucunda fiyata ek ücret ekleyip eklemediğini öğrenin.

Kota Aşımına Neler Sebep Olur?

Paketinizin kota aşımlı paket olduğunu farz edersek, kota aşımına nelerin sebep olduğunu incelememiz gerekir. Ayrıca bu bilgiler kota aşımı sonucunda fazla ücret ödemeyen ancak internet hızı düşenler için de geçerlidir. Kota aşımına neden olan faktörleri sıralarsak;

  • Bir ağı birden çok kişinin kullanması
  • Aşırı yüksek boyutlu oyun, film vb. veri indirilmesi
  • Sürekli Youtube kullanımı ve film sitelerinden film izlenilmesi
  • Ağa bağlı olan bilgisayarlardan birine virüs bulaşmış olması

Başlıca faktörler bunlardır. Her birini inceleyecek olursak bir ağı birden çok kişinin kullanması kotanın kısa sürede dolmasına neden olabilir. Çünkü 3  – 4 kişi birden çeşitli web sitelerde gezinirken, Facebook üzerinden, Instagram üzerinden kısa videoları izlerken bunlar birikerek yüksek boyutlara sebep olur.

Yüksek boyutlu oyun, film vb. verilerin indirilmesi de kısa sürede kota aşımına sebep olacaktır. Ağınızda bu gibi faaliyetlerde bulunanlar var ise onları uyarmalısınız.

Youtube’den Video izlemek Kota Aşımına Neden Olur Mu?

Yine sürekli olarak Youtube ve film sitelerinin kullanılması da kısa sürede yüksek boyutlarda kullanıma sebep olacaktır. Bunun sebebi her ne kadar Youtube üzerinden az video izleseniz dahi günde beş videodan 1 1,5 haftanın sonunda yüksek boyutlar ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü Youtube de artık eskisi gibi kalitesiz videolar yok ve her video genellikle en az 720p olarak seyrediliyor.

Yine bilgisayarınızda virüs olmasına karşın bir virüs taraması gerçekleştirmelisiniz. Virüslerde kota aşımına neden olur.

Yorum yapın