JPG ve PNG görüntülerini SVG’ye dönüştürme

JPG, PNG veya GIF gibi geleneksel resim biçimleri çok popülerdir, ancak belirli uygulamalar için bunların kullanımını idealden daha düşük hale getiren dezavantajları vardır.

Örneğin, duyarlı bir web sitesi oluşturursanız, görüntülenen genişlik ve yükseklik ne olursa olsun iyi görünen görüntüler istiyorsunuz. Örneğin, onları çok fazla büyüttüklerinde geleneksel görüntüler kötü görünüyor.

Görüntüyü farklı boyutlarda da görüntülemeniz gerekebilir, örneğin bir blogun dizin sayfasındaki küçük resim olarak ve bağlantılı makalede tam çözünürlüklü bir resim olarak.

Tek bir görüntünün farklı sürümlerini oluşturabilir, böylece en uygun olanın seçilmesi başka şeyler arasında bunun için daha fazla depolama alanına ihtiyaç duymanız anlamına gelir.

SVG resim formatı vektör formatındadır. Bu, boyutunun kalite kaybı olmaksızın (ölçeklenebilir) azaltılabileceği veya arttırabileceği anlamına gelir. Farklı çözünürlükleri kullanarak birden çok yerde görüntüyü göstermeniz gerekiyorsa bu harika bir çözüm olabilir.

SVG’nin diğer avantajları, boyutunun genellikle çok daha küçük olması ve bazılarının CSS’de doğrudan yapılabilmesi için web yöneticilerine değişiklik yapma konusunda web yöneticilerine biraz esneklik kazandırmasıdır.

SVG, logolar ve simgeler için iyi bir formattır, ancak birçok farklı nesne gösteren fotoğraflar ve diğer görüntü türleri söz konusu olduğunda gerçekten uygun değildir.

SVG’ye dönüştürme

Bu kılavuz, resimleri doğrudan SVG’ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz uygulamalar üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu, sıfırdan vektör grafikleri oluşturmak için tasarlanmış uygulamaları kullanmaya yönelik bir öğretici değildir. Bunun için Adobe Illustrator gibi vektör grafikleri düzenleyicilerini, Inkscape‘i veya LibreOffice Draw‘ı kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi olarak çalışabileceğiniz ücretsiz dönüştürücüler var, ancak dönüştürme işlemi söz konusu olduğunda oldukça kısıtlıdırlar. Png veya jpg olarak svg’ye dönüştürülebilen basit bir logonun dönüştürülmesi için yeterli olabilse de, sonuçlar çoğu zaman süper değildir.

Çevrim İçi SVG Dönüştürücüler 

Aconvert – Hizmet, girdi olarak bir yerel dosya veya bir URL alır. Sağladığı tek seçenek görüntünün çözünürlüğünü değiştirmektir.

Vector Magic – Windows için çevrimiçi bir dönüştürücü ve masaüstü programı olarak mevcuttur. Ancak ücretsiz değil (çevrimiçi maliyeti aylık 7,95 $, masaüstü baskısı bir defalık 295 doları ödeme). Bununla birlikte, çevrimiçi sürümün sonuçları harika ve ayarları düzenlemeye veya değiştirmeye yönelik çok seçenek ve orijinal resmi ve svg kopyasını yan yana görüntülersiniz.

Vectorizer – Başka bir ücretsiz servis. Bu, en iyi çıkış parametrelerini (bulanıklığı, renkleri) seçebileceğiniz bir sihirbaz ile birlikte gelir veya bunları doğrudan ayarlayabilirsiniz. Sonuçlar biraz düzeltme ile iyi geçti ve ortaya çıkan görüntünün boyutu orijinal PNG logosundan üçte bir daha düşüktü.

Yorum yapın