Elon Musk, Dünyanın En Büyük Li-Ion Pilini Tamamladı !

Hepimiz Elon Musk’un Tesla’nın dünyanın en büyük bataryasını Avustralya’ya sadece 100 gün içinde teslim etmesi sözü verdiğini biliyoruz, aksi takdirde ekipmanlar için hiçbir şey talep etmeyeceğinin sözünü vermişti. Şirketin, sözünü tutması yalnızca iki ay sürdü. ve 2 ay içerisinde Dünyanın en büyük li-on pilini tamamlayıp teslim etti.

Güney Amerika eyaletindeki birçok şehir Eylül 2016’da yerel altyapının bir bölümünü tahrip eden bir fırtına nedeniyle elektrik enerjisi ve üretimi durdu. Daha az ölçüde olmasına rağmen, bundan sonra başka karartmalar meydana geldi. Büyüyen  Ana neden. 2017 yılı başında bölgedeki yüksek sıcaklık, tüketim miktarını önemli ölçüde artırdı.

Sisteme denge getirmek için yerel yönetim, bölgede Güney Avustralya’da en çok kullanılan tür olan yenilenebilir enerji projelerinin finanse edilmesi için yaklaşık 115 milyon dolarlık bir fon ilan etti. Tesla, Neoen Hornsdale rüzgar çiftliğine enerji depolama ekipmanı sağlamakla ilgilenen şirketler arasında göründü.

O tarihte, Tesla’daki enerji ürünlerinin başkan yardımcısı olan Lyndon Rive, şirketin bölgede 100 güne kadar bir depolama sistemi kurabileceğini söyledi. Kısa süre sonra bir Silikon Vadisi işadamı heyecanla Elon Musk’a şirketin son başvuru tarihini ciddi olup olmadığını sordu.

İşte cevap: “Tesla, sistemi kuracak ve sözleşme imzalandıktan sonra 100 gün içinde tamamlanacak ya da ücretsiz olacaktır. Senin için yeterince ikna edicimi? “Toplam miktarın 50 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Tesla, 29 Eylül’de sözleşmeyi imzaladı. Sadece 50 gün sonra, ekipman zaten kuruldu. Pil – aslında bir Powerpack lityum iyon pil sistemi – 100 megawatt kapasiteye sahiptir.

Bu amaçla odaklanmış dünyanın en büyüğü, bölgede yaklaşık 30 bin ev, 2016’nın karartması sırasında neredeyse aynı miktarda konuta hizmet edebiliyor.

Yorum yapın