İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

Günümüzde akıllı telefonlarımızı konuşma yapmak yerine çoğu zaman oyun oynamak ve sosyal mecralarda vakit geçirmek için kullanıyoruz. Ama telefonlarımızın arama yapma gibi bir özelliği mevcut aramak istediğimiz kişinin numarasını yazarken bir haneyi bile yanlış yazsak bu çok büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bunun yanı sıra bir siteye kayıt yaparken ya da bir müşteri hizmetlerinden destek aldıktan sonra rehber bilgilerimiz açık oluyor, oradaki iletişim numaralarımız çoğu kurum tarafından ele geçirilebiliyor. Kurumlar tarafından numaramız ele geçirildikten sonra defalarca ürün satmak ya da bir başka konular için rahatsız edilebiliyoruz. Peki, istenmeyen numaraları telefonumuzdan engellemek mümkün mü? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Program Desteği Olmadan Telefonlarda Numara Nasıl Engellenir?

Telefonların hepsinde kendine ait bir özellik olarak numara engelleme seçeneği bulunmaktadır. Peki, istemediğimiz bir numarayı engellemek için neler yapmalıyız. İstemediğiniz bir numara sizi aradığı zaman telefonların özelliği gereği yaptığınız görüşme, meşgule aldığınız görüşme, sizlere gelen kısa çağrıların hepsi telefonunuzun arama kaydı bölümüne düşmektedir. Arama kaydına düşen numaranın üstüne uzun bir şekilde basılı tuttuktan sonra, numarayı engelle seçeneği çıkacaktır. Numara engellemenize olanak sağlayan “numarayı engelle” tuşu kullandığınız telefon modeline bağlı olarak yer değişikliği göstermektedir. İstemediğiniz numarayı engellediğinizde numara sizi arayamayacak ve size attığı mesajlar otomatik olarak silinecektir.

Çağrı Engellemek İçin Hangi Uygulamalar Kullanılabilir?

Telefonunuzda bulunan çağrı engelleme işlemini başaramadıysanız, Android ve İos işletimleri için uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar sizin bu konuda işinizi çok kolay bir hale getirecektir. Bu programlar dan sizler için hiç şüphe etmeden önereceğimiz ve sizin de verim alabileceğiniz uygulamalar şunlardır.

1- Truecaller: Truecaller günümüzde hem rehber hem de spam yani engelleme işine fazlası ile yarayan bir program için çoğu kişinin tercih ettiği bir programdır. Bu program sizi arayan bir numaranın kaç kişi tarafından spam olarak işaretlendiğini kaç kişinin bu numaraya güvenli olarak işaretleme yaptığını görebilirsiniz. Ayrıca truecaller’i kullanarak sizi arayan numaralardan istediğinizi sınırsız olarak engelleyebilir, ya da engelini kaldırabilirsiniz.

2- Call Blocker Free: Call Blocker programı isminden de anlaşılacağı üzere ücretsiz bir programdır. Bu program sizlere sadece numaraları engelleme olanağı sunmaktadır. Program engellemek istediğiniz numaralar için sizlere kara liste, beyaz liste olarak imkân sunmaktadır. Kendinize göre bu listeleri ayarladıktan sonra engelleme ayarlarınızı yapmayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

3- Mr. Number: Mr. Number kolay ve kullanışlı ama üstte bulunan diğer iki programa göre daha kısıtlıdır. Mr. Number sizlere numara engelleme imkânını 3 liste halinde sunmaktadır. Sahtekârlık/tehlikeli, Spam/Can sıkıcı numaralar, Bilinmeyen numaralar olarak listelenir. Bu listeleri kullanarak belirlediğiniz numaraları engellemeniz mümkündür.

Yorum yapın