İphone’da Dosya , Fotoğraf, Video Gizleme (Şifreleme)

Kullandığımız akıllı telefonun tamamen size özel olmasını isteriz. Elbette kişiye özel olarak kullanılması gereken akıllı telefonlarımız farklı birinin eline geçtiği zaman kurcalamasından hoşlanmıyor olsak da; çoğu zaman arkadaşlarımız, sevgilimiz veya eşimizin telefonumuzu kurcalamasına da karışamayız. iPhone’da Dosya, Fotoğraf ve Video Gizleme şansını kullanarak, size özel olan fotoğrafları gizleyip, sadece siz istediğiniz zaman ortaya çıkarabilirsiniz. Oldukça basit bir kullanım ve uygulama gerekmeksizin yapabileceğiniz bu işlem sonucunda, daha sağlıklı bir akıllı telefon kullanabilir, her zaman içiniz rahat bir şekilde, telefonunuz insanların eline verebilirsiniz. Yine de çok fazla farklı insanlara telefonunuz vermek, güvenlik açısından problem yaratacaktır.

Özel anlarınızı objektifle yakaladıktan sonra telefonunuzda barınmasını sağlayabileceğiniz gibi; her zaman farklı insanların görmesini de engellemek için ekstra efor sarf etmemek için yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bununla birlikte, farklı uygulamalarda geliştirilmiş olsa da; sağlıklı olan, iPhone özelliklerinde bulunan gizleme seçeneğini kullanmanız olacaktır.

iPhone Fotoğraf ve Video Nasıl Gizleyebilirim?

Fotoğraflarınızı veya videolarınızı gizlemek için yapmanız gerekenleri, adım adım aktarıyoruz.

– İlk olarak telefonunuzun Fotoğraflar klasörüne giriş yapın.

– Daha sonra, istediğiniz albüme giriş yaparak, gizlemek istediğiniz fotoğraf veya videoya bir kere dokunarak içine girin.

– Ardından, sol alt tarafta belirecek olan ‘’Kare ve yukarı doğru ok’’ işaretinin bulunduğu simgeye tıklayın.

– Fotoğrafınızı seçmiş olacaksınız. Daha sonra, en alt kısımda beliren Kopyala, Slayt Sunumu gibi bölümleri biraz sola doğru kaydırarak, ‘’Gizle’’ seçeneğine basın.

– Ardından, gizlemeyi onaylamak için ekranda bir uyarı belirecektir. ‘’Fotoğrafı Gizle’’ sekmesine tıkladığınız anda, fotoğraf gidecek ve gizlenmiş olacaktır.

– Bu sayede insanların dikkatini çekmeyecek bir klasör oluşturmuş olacağınız gibi; istediğiniz fotoğrafında gizlendiğini göreceksiniz.

Gizlenen Fotoğrafları ve Videoları Geri Getirme

iPhone akıllı telefonunuzda gizlediğiniz fotoğrafları ve videoları geri getirmek içini ise; şu adımları izleyebilirsiniz.

– İlk olarak Fotoğraflar dosyasına giriş yapın

– Daha sonra, alt tarafa doğru çekecek ‘’Gizli’’ adlı albümün içine girin.

– Ardından, albümün içinde bulunan fotoğrafa tıklayarak içine girin.

– Gizlerken yaptığınız gibi, sol altta beliren butona basın.

– Karşınıza çıkan alanın altında yer alan barları sola doğru kaydırarak, ‘’Gizleme’’ butonuna basmanız, fotoğraf veya videonuzun ilk konumuna gitmesi için yeterli olacaktır.

Tüm bu işlemlerin haricinde, kullanabileceğiniz ancak güvenli olmayan; fotoğraflarınıza ve videolarınıza ulaşabilecek uygulamalarda yer almaktadır. Gizleme işlemi için, bu uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın