iPhone Akıllı Telefonlarına Virüs Bulaşırsa Ne Yapmalı?

iOS işletim sistemleri diğer tüm akıllı telefon işletim sistemlerine göre çok daha korunaklı çok daha güvenli işletim sistemleri olarak biliniyor. iOS işletim sistemlerinin bu kadar korunaklı ve bu derece güvenli gösterilmesinin ana nedeni ise işletim sisteminin içe dönük yapısı. Kullanıcıların sadece resmi uygulama mağazalarından indirme ya da yükleme yapabilmelerine izin veren iOS işletim sistemi bu sayede bir nevi kontrolden geçmemiş olan hiçbir uygulamanın yüklenmesine izin vermemiş oluyor.

Tabi burada kontrolleri Apple’ın kendi uygulamaları ile yaptığını biliyoruz. Sunulan sistemler sayesinde ekstra olarak daha kararlı bir işletim sisteminin de elde edilmiş olması güvenlik konusunda ekstra çözümler sunulmasını da sağlamakta. iOS işletim sisteminin içe dönük koruyucu olan bu yapısı işletim sisteminin genel olarak kullanıcı güvenliğini sağladığını gösterse de bunun dışında işletim sisteminin tüm önlemlere rağmen belli başlı güvenlik sorunları da oluşmuyor değil.

Özellikle kullanım hatalarından kaynaklı olarak yaşanan yanlış uygulama yükleme sorunları yapılan Jailbreak işlemlerinden sonra oluşan sorunlar gibi birçok sorun iOS işletim sisteminin de virüslerle karşı karşıya gelmesine neden oluyor. Bu noktada söz konusu işletim sisteminin tüm güvenlik önlemlerine rağmen virüs bulaşması sorunları ile karşı karşıya kalırsanız bu durumda da yapabileceğiniz bazı işlemler var. Bu işlemler sorunu çözmek ve virüslerden kurtulmak için ilk adımlar olarak gösterilebilir.

iOS Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle gerçekten bu alanda iyi çalışmalar yapan uygulamaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız virüs programlarıyla beraber işletim sistemlerinde öne çıkan virüsleri temizlemeniz mümkün. Bunun dışında belli aralıklarla yapacağınız tarama ile yeniden virüs bulaşmasının da önüne geçebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda programların silmesine rağmen temizlenmeyen ve telefonlarda ciddi sorunlara neden olan virüslerle de karşı karşıya kalınabiliyor. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda da yapabileceğini işlemler belli.

ios virüs temizleme

Öncelikle telefonunuzda kurtarmak istediğiniz bilgilerinizi kurtarmak istediğiniz verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra ise telefonumuzun ayarlar kısmına geleceğiz. Ayarlar kısmından genel sekmesine girerek devam ediyoruz.Genel sekmesi bölümünden ise “sıfırla” kısmına geçiş yapıyoruz. Şimdi yapacağımız işlem telefonu tamamen sıfırlamak olacaktır. Bunun için “tüm ayarları ve içeriği sil” demeniz yeterli oluyor. Ardından ise işlemlerin tamamlanmasını beklemeniz gerekiyor. İşlemler tamamlandıktan sonra ise yapmanız gereken cihazınızı yeniden başlatmak.

Telefonunuz yeniden başladığında telefonunuz sıfırlanmış olacak. Bu sıfırlama işleminden sonra tüm veriler silinecek ve telefon fabrika ayarlarına döndürülecektir. Haliyle hiçbir dosya kalmadığı için telefonunuzun virüs sorununu da ortadan kaldırmış oluyorsunuz.Yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldırmak adına yedek aldığınız dosyalar çok önemli değilse tüm dosyaları silme yöntemine de gidilebilir. Böylelikle dosyalarınızdan yeniden virüs bulaşması sorunlarıyla karşı karşıya kalmamış olursunuz ki genelde bu yöntem kullanılıyor.

iOS Virüsleri İçin Uygulamalara Dikkat

Genel olarak virüsler bu şekilde temizlenebiliyor olsa da son olarak virüslerin cihaza bulaşmasını engellemek için güvenmediğiniz uygulamaları yüklememeniz gerekiyor. Özellikle App Store dışından yüklenen uygulamalar nedeniyle çok sık virüs sorunları yaşanabiliyor. Bu sorunların önüne geçmek adına sadece resmi uygulama mağazası öneriliyor. Bunun dışında Jailbreak kullanımı yapan kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiğini de belirtelim.

Bu tür işletim sistemlerinde daha sık sorunlarla karşı karşıya kalınabiliyor ki zaten kendi elinizle işletim sisteminin açıklarını ortaya çıkarmış oluyorsunuz. Haliyle Jailbreak yöntemi de çok fazla önerilmeyen yöntemler arasında gösteriliyor. En azından kararlı olmayan sürümleri kullanmamak gerek.

Yorum yapın