İphone 7 Dfu Moduna Nasıl Geçilir?

İphone 7 Dfu Moduna Nasıl Geçilir?

Iphone 7’deki home tuşunun değişmesi ile birlikte DFU moduna geçiş yöntemi de değişmiştir. Iphone 7 ile home tuşlarının değişmesi sonrası birçok Iphone kullanıcısı DFU moduna nasıl geçiş yapıldığını merak etmektedir. İphone 7 ve Iphone 7 plus modellerinde Tağitc Engine adı verilen tep yeni bir home tuşu kullanıcıların karşına çıkmaya hazırlanıyor. İlk Iphone’dan bu yana kullanılan mekanik tuş yerine sanki mekanik bir tuş gibi görünen ancak dokunmatik bir digital tuş olarak dikkat çekmektedir. Yeni home tuşu ile birlikte cihazların DFU modları da değişmiştir.

DFU Modu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

DFU’un açılımı Device Firmware Upgrade‘dir. DFU modunun işlevi cihazları güç tuşu ve ana ekran tuşu ile birlikte yazılım güncellemesi konumuna sokan bir komut olarak dikkat çekmektedir. Eski Iphone’larda ana ekran tuşunun mekanik olması nedeni ile cihazlar kilitlendiğinde veya yazılımsal bir sorun baş gösterdiğinde cihazları anaekran ve güç tuşu ile DFU moduna sokarak İtunes yardımı ile yükleme yapılarak cihazların yazılımsal sorunları düzeltilebiliyordu. Ancak bu değişim ile birlikte ana ekran tuşları artık mekanik olmadığı için Apple bu durumu ses kısma tuşuna kaydırarak işlevini devam ettirmiştir. Kısacası artık DFU modu için güç tuşu ile ses kısma tuşunu kullanmak gerekecektir.

İphone 7 DFU Modu Nasıl Aktif Edilir?

Öncelikle cihazların kapatılması gerekmektedir. Daha sonra İtunes açıkken Lightning kablosu yardımı ile bilgisayarlara bağlanması gerekmektedir. Sağ tarafta bulunan güç tuşuna 3 saniye kadar basılı tutulması gerekmektedir. Kullanıcılar güç tuşuna basmaya devam ederlerken sol tarafta yer alan ses kısma tuşuna 10 saniye kadar basılı tutulması gerekmektedir. Ekranda görüntü belirince düğmelere basılma durumu bitirilmelidir. Uzun süreli tuşları basılması ile cihazlar yeniden başlama moduna geçmektedir. Bu nedenle ekrana görüntü gelene kadar düğmelere basılması gerekmektedir.

Yorum yapın