Instagram Hesabım Hacklendi Nasıl Geri Alabilirim?

Günümüzde hemen her sosyal medya uygulamasını kullanıyoruz fakat hemen her sosyal medya uygulaması aslında kullanıcılar için bir risk oluşturuyor. Özellikle dev sosyal medya uygulamalarında çok sık yaşanan hacker olayları nedeniyle kullanıcıların hem sosyal medya kullanımı hem de kişisel bilgileri tehlikeye girebiliyor. Bu uygulamalarda da ilk sırada Instagram geliyor. Sürekli yeni güncellemeler alması, aldığı hemen hemen her güncellemede güvenlik iyileştirmelerinin bulunması Instagram uygulamasının kullanıcılara maksimum bir koruma sunmasını sağlıyor. Buna rağmen kullanıcıların Instagram hesapları da çok sık hacker saldırılarına maruz kalıyor. Bu durumun ana nedeni tabi ki uygulamanın popülaritesi. Peki Instagram hesabımız çalınırsa, hacker saldırılarıyla başkasının eline geçerse ne yapmak gerekli? Instagram hesabınızı geri almak için yapabilecekleriniz neler?

Instagram Hacklendi Mail Ve Şifre Değişikliği

Instagarm hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde hesabınızda bir uyarı ile yanlış şifre ve kullanıcı mesajı alıyorsanız ve girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan da eminseniz bu durumda hesabınız çalınmış olabiliyor. Hatta büyük olasılıkla hesabınız başkasının eline geçmiştir. Bu gibi bire durumda ilk yapacağınız işlem şifre değişikliği işlemi.

Hemen Instagram şifre sıfırlama sayfasına giderek şifrenizi değiştirmeyi deneyin. Şifrenizi sorunsuz bir şekilde değiştirebilirseniz hesabınız açıp hemen iki aşamalı güvenlik kontrol özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde en basit yoldan Instagram hesabınızı alabiliyorsunuz.

Instagram Hacklendi Mail Hesabının Değiştirilmesi

Ne yazık ki her seferinde bu kadar kolay bir şekilde şifre değişikliğiyle işi çözmek mümkün olmuyor. Eğer şifrenizle beraber kullandığınız mail adresinizde değiştirilmişse bu durumda çok daha büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu sorunu çözebilmek içinde yapabileceğiniz birkaç işlem var. Öncelikle Instagram girişinde sorun yaşıyorsanız ve mail adresiniz değiştiği için Instagram şifre değişikliğini de gerçekleştiremiyorsanız hemen mail hesabınızı açın.

Instagram hem mail hem de şifre değişikliğinde kullanıcılara bir bilgilendirme mesajı gönderiyor. “Mail adresiniz değiştirildi haberiniz var mı” şeklinde bir bilgi mesajı alıyorsunuz. Instagram hacklendi ve mail adresi değişti gibi bir durumla karşı karşıya kalan kullanıcının bu nedenle ilk olarak mail hesabına giriş yapması ve bilgi mesajını kontrol etmesi gerekiyor. Gelen bu mail içerisinde yer alan bağlantıdan hesabın değişikliğinden haberdar olmadığınızı belirtmeniz durumunda değişiklikte çok kısa süre içerisinde geri alınabiliyor.

Instagram haclekndi

En azından değişiklikleri geri aldıktan sonra hesabınızın şifrelerini yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Yine burada da önemli olan ayrıntılar var. Instagram’ın kullanıcılara gönderdiği maillerin genelde belli bir süresi oluyor. Yani mailde yer alan linkin 24-48 saat süresi oluyor. Bu sürenin sonuna gelmişseniz ya da bu süre içerisinde hesabınızın geri dönüşünü yapmamışsanız bu durumda hesabınız geri almakta pek mümkün değil. En azından bu yöntem ile geri almak mümkün değil.

Mail Değişiklik Süresi Geçmişse Ne Yapmak Gerekli?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda hep bir olumsuzluk sonrası bir diğer seçeneğe geçiş yaptık. Peki Instagram hesabı hacklendi ve yukarıda saydığımız tüm durumlar geçersiz kaldıysa ne yapmak gerekiyor. Bu durumda sizin yapacağınız bir işlem kalmıyor. Yapmanız gereken Instagram destek sayfasına başvurmak. Instagram destek üzerinden hesabınızın çalındığına ilişkin bir başvuru yapıyorsunuz. Instagram destek “bir şeyi şikayet edin” kısmında yapacağınız başvuruda Instagram hacklendi bildirimi doğrudan uygulamanın yetkililerine yapmanız gerekiyor.

Ardından Instagram tıpkı Facebook uygulamasında olduğu gibi sizden bir kimlik isteyecektir. Kimlik bilgilerinizi doğrulamanız isteniyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra Instagram son hesap hareketlerini de takip edip gerçeği ortaya çıkardıktan sonra size bir sıfırlama maili gönderiyor. Bu mail ile tüm işlemleri gerçekleştirip hesabınızı geri alıyorsunuz. Genelde kabul oluyor ama eğer bilgilerinizi doğrulayamazsanız hesabınız ne yazık ki ya kapanıyor ya da hackerların eline geçmiş oluyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın