Facebook Hesabım Hacklendi Mi? Nasıl Anlaşılır? Neler Yapmak Gerekli?

Son dönemde sosyal medya kullanımı diğer bütün uygulamaların kullanımlarından daha fazla öne çıkmaya başladı. Sosyal medya kullanımın bu kadar yüksek seviyelere çıkmasıyla beraber artık bu alanda çok sık güvenlik sorunları da gündeme gelmeye başladı. Tüm bu uygulamalar içerisinde güvenlik sorunuyla en çok gündeme gelen uygulama ise Facebook.

 

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Facebook’un bu kadar güvenlik sorunu yaşamasının ana nedeni ise bu kadar popüler olması. Hemen herkes tarafından kullanılıyor olması nedeniyle hacker gruplarının da ilk hedefleri genelde Facebook oluyor. Bunun dışında kullanıcıların tüm kişisel bilgilerinin hatta fotoğraflarının bile bulunduğu bir platform olması Facebook’un hedef haline gelmesine neden oluyor. Yaşanan tüm bu sorunlar sonrasında ise hacker grupları ise kullanıcıların hesaplarını ele geçirebiliyor. Peki böyle bir durumla karşılaşırsak Facebook hesabının hacklendiği nasıl anlaşılır? Bu durumu anlamak mümkün mü? Neler yapmak gerekli?

Facebook Hesabının Hacklenmesi Anlama

Eğer hesabınızın başka kişilerin eline geçtiğini düşünüyorsanız deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Öncelikle şunu belirtelim birçok hacker grubu Facebook hesaplarını hackledikten sonra hesabın şifresini ya da giriş bilgilerini değiştirmiyor. Kullanıcı fark etmeden eski hesap üzerinde kullanım devam etmekte. Bu nedenle kullanıcının durumu anlamasına neden olan şifre değişikliği ve benzeri sistemler tercih edilmiyor.

Bunun yerine dediğimiz gibi arka planda uygulamaların kullanılmasına devam ediliyor. Peki “Facebook hesabım hacklendi” şeklinde bir düşünceye kapıldıysanız ya hesabınızın sizden başkası tarafından da kullanıldığını düşünüyorsanız ne yapmak gerekiyor? Sorunun cevabı için bir yöntemden bahsedeceğiz. Bunun için Facebook hesabınıza erişimizin olması gerekiyor. Öncelikle Facebook hesabınızı açıyorsunuz.

hacklenen facebook hesabını alma

Facebook hesabına girdikten sonra ise sağ üst kısımda yer alan menü bölümüne gitmeniz gerekiyor. Açılan menüden ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra ise hacklendiniz mi diye bakmak için güvenlik bölümüne girmeniz gerekiyor.

Güvenlik kısmına giriş yaptıktan sonra karşınıza bazı bilgi ekranları gelecek. Bu ekran üzerinden ise “nerede oturum açıldı” sekmesine girmeniz gerekiyor. Şimdi hesabınızdan açılan son oturumlar karşınıza gelecektir. Hesabınızın açıldığı oturumları görüntüledikten sonra burada sizden habersiz bir giriş varsa bunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Üstelik Facebook size hangi bölgeden giriş yapıldığını ve hangi IP üzerinden giriş yapıldığını da gösteriyor.

Bire nevi giriş oturum bilgileri gösteriliyor. Kendi cihazlarınız dışında ya da bildiğiniz cihazlar dışında farklı bir cihaz üzerinden giriş yapıldığını görürseniz ne yazık ki Facebook hesabı hacklenmiş ya da iyi ihtimalle tanıdıklarınızdan biri izinsiz giriş yapmış demek oluyor. Bu sistemde yanlışlıkla gösterim ya da farklı bir bölge gösterimi yapma gibi sorunlar olmadığı için o seçenekleri saymıyoruz.

Hacklenen Hesap İçin Nasıl Hareket Etmeli?

Diyelim ki Facebook hesabınıza girdiğinizde oturum bilgilerin böyle bir durum ile karşı karşıya kaldınız ve yaşanan sorun hack olayı sonrasında ne yapacağınızı merak ediyorsunuz. Bu durumda da hemen yapmanız gereken işlemler var. Eğer giriş bilgilerinizde bir sıkıntı yoksa Facebook şifrenizi değiştirmeniz ilk adım olacaktır.

Ama eğer hesabınızı erişim yoksa hemen Facebook ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Facebook bunun için farklı birçok menü sunuyor. Uygulamanın yardım sayfası üzerinden “hesabıma izinsiz giriş” kısımlarından uygulamaya başvurmanız gerekiyor. Uygulamaya başvurduktan sonra sizden belli başlı formları doldurmanız isteniyor. Bu formları doldurduktan sonra Facebook hesabın size ait olduğunu anlamak için kimlik fotokopisi isteyebiliyor. Bu işlemden sonra hesap size aitse doğrudan hesap yeniden alınıyor ve şifre değişikliği ile size geri veriliyor. Bunun dışında yayınları da durdurmak mümkün. Son olarak onu da eklemiş olalım.

Yorum yapın