Deep Web Nedir? Ne Kadar Tehlikeli? Ne Kadar Güvenli?

Deep web özellikle son yıllarda oldukça fazla tanınmaya başlanmış bir çeşit platformdur dersek yeridir. Deep web içerisinde yine yasa dışı birçok faaliyet yapılabilmektedir. Uyuşturucu kaçakçılığı dahil olmak üzere insan kaçakçılığı, hacker’lar, organ mafyaları, paralı askerler gibi birçok yasadışı faaliyetin yapılabildiği bir yerdir. Peki neden bu kadar çok yasa dışı faaliyet burada yapılabiliyor? Sebebine gelirsek bu platformun izlenmesi, içerisine giren kişilerin tespit edilmesi oldukça zor olmaktadır. Aslında yeni kullanıcıları tespit etmek kolay ancak bu işin profesyoneli olan kişileri tespit etmek oldukça zor bu nedenle rahatlıkla yasadışı faaliyetleri gerçekleştirebiliyorlar ve diledikleri gibi uyuşturucu satımı ve benzeri suçları işleyebilmekteler.

Ne Kadar Tehlikeli?

Tehlike konusuna gelirsek tabi ki çok tehlikeli. Güvenli olmamasının sebebi siz bu platforma giriş yaptığınız zaman sizde risk altında olursunuz. Giriş yaptığınız andan itibaren sizin için risk başlamaktadır ve çeşitli yasa dışı faaliyetler yapıldıktan sonra veya yapılırken sizin üstünüze bırakılabilmektedir. Hal böyle olunca kimin ne suç işlediği belli olmuyor. Bazen üzerinize öyle bir suç kalabilir ki derdinizi kimseye anlatamayabilirsiniz. Bu sisteme giriş yaptığınız zaman 3 farklı köprü üzerinden geçiyorsunuz ve her bir köprü üzerinden geçerken IP adresiniz değişmektedir. Yani toplamda 3 sefer IP adresiniz değişiyor. Bu size ekstra güvenlik sağlıyor.

Ne Kadar Güvenli?

Güvenlik güçleri tabi ki bu sistemin farkındalar ve özellikle FBI bu sistem üzerinde büyük uğraşlar veriyor. Suçluları takip edebilme adına sürekli onlarda bu sistemde cirit atıyor. Yine çeşitli devletler de bu sistemi güvenli görüşme, suçlular ile gizli mesajlaşma gibi amaçlar çerçevesinde kullanabilmektedir. Çünkü her şey rasgele ve hiçbir şey belli değil. Bu sistemde onion uzantılı siteler kullanılmaktadır. Onion sitelerinin isimleri dahi rasgele harflerden oluşmaktadır ve her an değişim göstererek daha farklı bir isme dönüşebilmektedir. Bütün bunların doğrultusunda eğer sıradan bir kullanıcı iseniz, üst düzey güvenlik bilginiz, yetenekleriniz yok ise bu sisteme girmemelisiniz. Sizi de seviyeler ile kandıranlara aldanmamalısınız.

Yorum yapın