IMAX VR Teknolojisi Nasıl Özelliklere Sahip?

Görüntü teknolojileri içerisinde son dönemde bir hayli gelişme yaşanmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. İlk olarak HD görüntü olarak bildiğimiz 480p ve 720p çözünürlük değerlerinin kullanılması ardından Full HD çözünürlük değerine geçilmesi ile beraber yavaş yavaş görüntü teknolojileri de değiştirilmeye başlanmıştı. 1080p çözünürlük değerleri ile beraber LCD, LED televizyonlar ve ekranlarda gelmeye başlayınca aslında bu alanda nasıl bir gelişme yaşandığı da net bir şekilde görür olduk. Tüm bunların ardından QHD ve şimdilerde UHD olarak bilinen 4K çözünürlük teknolojileri de yaygınca kullanılmaya başlandı. Tabi birde bunun yanında 3 boyutlu görüntü, sanal gerçeklik gibi teknolojilerde ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada 3 boyut denildiğinde akla ilk gelen yeniliklerden birisi ise IMAX teknolojisi. Şimdilerde yeni sanal gerçeklik destekleri ile gündeme gelen IMAX teknolojisinin öncelikle nasıl bir teknoloji olduğuna bakalım.

IMAX Teknolojisi Nedir?

IMAX teknolojisi bir nevi gerçek 3 boyut teknolojisi olarak biliniyor. Şöyle ki 3 boyutlu filmler için özel oluşturulmuş olan sinema salonları kullanılıyor. Bu sinema salonlarının özellikleri ise ekranlar. Şöyle ki standart sinema perdeleri duvardan duvara boyutta olurken IMAX neredeyse 7 katlı bina boyunda ekranlar ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Ekranın devasa boyutu ve kullanılan özel teknolojiler sayesinde izleyicilere hem 3 boyutlu filmlerde hem de yüksek çözünürlük değerli filmlerde maksimum deneyim sunulmuş olunuyor.

Tabi unutmadan hatırlatalım IMAX teknolojisinde görüntü kısmı dev ekranlarla beraber bu şekilde desteklenirken ses kısmı da yine standart sinema teknolojilerine göre üst düzey derece artıyor. 6 kanallı 3 boyutlu ses teknolojisini kullanan ses sistemlerine yer veriliyor. Kısacası IMAX teknolojisiyle beraber üst düzey bir sinema sistemi sunuluyor.

IMAX VR Sistemi Nedir?

Şimdi ise kullanılan bu dev ekran teknolojisinin sanal gerçeklikle beraber geliştirildiği haberleri verilmeye başlandı. Yapılan açıklamalarla beraber kısa süre önce duyurulan IMAX VR teknolojisi geçtiğimiz günlerde de tanıtıldı.  Peki sinema teknolojileri konusunda en çok öne çıkan teknolojilerden biri olan IMAX teknolojisinin IMAX VR sistemi nedir? Farkları neler? Ne gibi değişiklikler getiriyor? Bakalım.

Adından da anlaşılacağı gibi IMAX VR aslında bir sanal gerçeklik teknolojisi. Fakat bu teknoloji ile beraber sanal gerçeklikle IMAX teknolojisinin birleştiriliyor olması bambaşka bir deneyim sunuyor. Yeni tanıtılan teknolojiye göre ise kullanıcılar özel oyuncu takibi sistemleri ile donatılmış olan ayrılmış alanlarda HTC Vive sanal gerçeklik gözlüklerini kullanıyor. HTC Vive ile beraber bu alanlarda dediğimiz gibi hareket algılayıcıdan tutunda ses algılayıcı ve dahili ses sistemleri yer alıyor.

Yani tüm bu teknolojilerle beraber bir nevi kendinizi görüntünün içerisinde hissediyorsunuz. Belli başlı oyun ve kısa filmlerde kullanılmaya başlayan teknoloji ile beraber geri bildirim özelliklerinin de açılması sayesinde izleyiciler oyun ya da görüntü içerisinde yaşanan durumları anında hissedebiliyor. Bir nevi sahnenin içerisinde yer alıyorsunuz.

Şimdilerde yeni yeni kullanılmaya başlanan IMAX VR teknolojisinin kısa süre içerisinde de yaygınlaşması bekleniyor. Fakat bu teknolojinin maliyetleri ne kadar olur merak konusu. Öyle ki IMAX teknolojisinde bile dev ekranlar maliyeti rekor düzeye çıkarıyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın