Google’a Nasıl Yaklaşılmalı ?

Google’a Nasıl Yaklaşılmalı ?

Google arama motorunun dünya genelinde en sık ziyaret edilen bir platform olduğu bilinmektedir. Ticari faaliyetlerin, tartışma ve ruh hali durumlarının, sağlık sorunları, alışverişler ve birçok ihtiyaçları giderebilmek için eşsiz bir arama sitesidir. Google firmasının çalışma mantığı ve internet kullanıcılarına sunduğu hizmetlerin ne olduğunu merak ediyorsanız, öneri ve tavsiyelerimize kulak vermelisiniz. Googleye nasıl yaklaşmalı? Sorusuna yanıt arıyorsanız, rakipsiz bir arama platformu olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenilir Bir İnsan Olduğunu Hayal Edin…

Google karşı yaklaşımınızın nasıl olduğu konusunda ne kadar fikir sahibisiniz? Google mantığını sıradan bir insan olarak varsaydığımızda, referansıyla herkesin güvendiği ve dikkate aldığı saygıdeğer bir insan olmaktadır. Bu örnek üzerinden gideceksek eğer, spor malzemesi satan bir mağaza olduğunuzu düşünün. Web sitenizin bir vitrin olduğunu ve raflarınızın da kategorileriniz olduğunu kabul edin. Ürünlerinizin de duvarlarınızdaki raflarda bulunduğunu hayal edin. Daha sonra mağazanızdaki sepetlerde kampanyalı ve indirimli ürünlerinizi sıraladığını bir fırsat sayfası temsil etmelidir. Bu noktada, Google’a bir müşteri geldi ve ‘’iyi bir spor ayakkabı nereden alabilirim?’’ sorusunu yöneltti. Google arama motoru, aktif bir şekilde rekabet ettiğiniz mağazayı gösterdi. Aynı ürüne sahip olmanıza ve en ucuz fiyatları vermenize rağmen, şu soru akla geliyor, neden?

Google para kazanmak için benzersiz bir platformdur. Sitenizin detaylı, ucuz ve kaliteli olması, arama motorlarında üst sıralarda olmasına yetmemektedir. Bu sebeple, Google mantığını kavramalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Rakibiniz ve sizin değerlendirilme sürecinizdeki tavsiyelerimize kulak vermeli, sağlam adımlarla kararlar vermelisiniz.

Google Mağazası Mantığı

Kaç yıl aktif olacağınızı planlamanız (domain süresi)

Mağazanızın geçmiş referansı (domain yaşı)

Mağazanızın kirli mi yoksa temiz mi olduğu (spam ve benzeri zararlı içeriklerinizin olup olmaması)

Mağazanızın bulunduğu binanın kalite ve sağlamlığı (seçtiğiniz hosting firması)

Mağazanızdaki şikayet ve sorunların (müşterinin güvenlik ve gizlilik kuralları)

Mağazanızın görünür ve ulaşılabilirlik düzeyi (site haritanız)

Mağazanızın güvenilirlik seviyesi (SSL Sertifikası)

Mağazanızın hangi işlevde kullanıldığı (IP adresinizin temizliği)

Raflarınızın düzeni (kategorileriniz)

Mağazanızdaki vitrinler (ana sayfa)

Kampanyalı sepetleriniz (kampanyalı ve outlet ürünler)

Ürünlerinizin görülmesi ( özgün ve kaliteli bir yazı metni )

Google mantığı nedir? Sorusuna ek olarak, müşterilerinizin mağazanızdaki iletişim ve diyalogları (ürünlerinizdeki yorum ve forum seçeneği)

Müşteri değerlendirmesi (ürünlerinizin puanlama hizmetleri)

Google Mağazası Aktifliği

Yukarıda belirttiğimiz mantığı kavradığınızı düşünüyor ve nasıl bir işleve sahip olacağınızı belirtmek istiyoruz. Google arama motoruna nasıl yaklaşmalı? Diyorsanız, dikkatli ve titiz bir araştırma gerçekleştirmelisiniz. Aksi durumda, mağazanız arka planlarda kalacak ve işlevsiz bir duruma dönüşecektir. Örnek vermemiz gerekirse, mağazanızdaki vitrin ve raflar dağınık, ürünleriniz yıllardır aynı yerinde duruyor ve modası geçmiş bir vaziyettedir. Mağazanızın temiz olmadığını ve binanızın yıkık ve virane bir yerde olduğunu hayal edin. Peki bu durumda neler yapılması gerekiyor? Google’ın sizlere referans olması ve üst sıralara çıkarması için neler yapabilirsiniz?

Google’de Üst Sıralar Çıkmak

Google nasıl üst sıralar çıkılır? Sorusuna yanıt olarak, sağlam ve kaliteli bir web sitesine sahip olmanın yetmediğini belirtmek isteriz. Sizlere vereceğimiz tavsiyelere kulak vermeli ve kusursuz bir gelir kaynağı yaratmalısınız. Kaliteli ve özgün içerikli her verinin büyük bir değeri vardır. Alıntı ve spama düşecekler her içerik, web sitenizi arka plana atacaktır. Bu sebeple, titiz ve dikkatli bir yaklaşımda bulunmalısınız. Anahtar kelime ve benzeri birçok seçenekten faydalanabileceğinizi de eklemek isteriz.

Ortaya çıkaracağınız içeriğinizle alakalı, anahtar kelimelerinizi en doğru şekilde kullanmalısınız.

Hangi konularda, nasıl bir içerikte yazacağınızı bilmelisiniz.

Sosyal medya ve farklı kaynaklara erişim sağlamalısınız.

Yorum ve beğenileri dikkate almalısınız.

Google reklam seçeneklerinden yararlanmalı ve sitenizi üst sıralara çıkarmalısınız.

Farklı sosyal mecralarda paylaşımlarda bulunmalı, web sitenizin sayfasını oluşturmalısınız.

Her kaynaktan beslenmeli ve interneti kazanç sağlayacağınız bir pazar olarak görmelisiniz.

Google Arama Motorundan Yararlanmak

Aktif bir internet kullanımı, hem mağazanızın veya satış yaptığınız firmanızın değerini yükseltecek ve şahane kazanımları da beraberinde getirecektir. İnternetin yaygın kullanımı ve alışverişler için benzersiz bir platform olması, bu sektörde bulunmak için büyük bir nedendir. Google site sıralamasında üst noktalara varmalı ve sağlam bir proje sonrasında, kaliteli içeriğe sahip bir web sitesi oluşturmalısınız. Maddi ölçüde bir kazanım sağlamak istiyorsanız, ekonomik imkanlarınızı sonuna kadar zorlamalısınız.

Yorum yapın