Google Plus’ın Sosyal SEO’ya Etkisi

Google Plus’ın Sosyal SEO’ya Etkisi

Twitter ve Facebook platformlarının Sosyal SEO’ya olan etkisini birçok insan bilmektedir. Peki, Google plus’ın sosyal seo’ya etkisi nedir? Öncelikle, Google Plus’ın sorgulama sonuçlarındaki etkisinden yararlanmalısınız. Google + hesabınızdaki bir paylaşımın, belirli bir sıralamada olduğunu bildiğinizi umuyoruz. Kullanıcıların bir yazar resmi eşliğinde gerçekleşen bu paylaşımları, oldukça ilgi çekici bir durumdadır. Bu sebeple, Google Plus kullanmanızın ekstra bir ziyaretçi getireceğini bilmelisiniz.

Google + sayınızın farklı kullanıcılar tarafından tavsiye edilmesi, ziyareti ve benzeri durumlarda, Google tarafından artı bir konuma gelebilirsiniz. Google Plus hesabınızın ziyaretçi alımlarından sonrası için, belirli bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun da belirli kategorilerdeki ilgi alanlarınıza göre olabileceğini söylemeliyiz. Web sitenize, Google + rozetini ekleyebilir ve daha fazla kullanıcının sizi takip etmesine yol açabilirsiniz. Sayfanızın adına yapılan yorum ve beğeniler, geniş kitlelere ulaşabilme şansını doğuracaktır. Google + üzerinden alacağınız sosyal hitler, SEO kriterleri bünyesinde değerlendirilecek ve sonrasında belirli bir sıralamaya girmenizi sağlayacaktır.

Google Plus’ın Özellikleri Nelerdir?

Google firması tarafından yönetilen ve Blogspot, Google Contackt, Gtalk, Picasa ve Gmail benzeri sosyal ağların kullanımına imkan veren Google Plus uygulaması, ekstra kazanımları da beraberinde getirmektedir. Yoğun bir kullanım alanı olan Facebook ve Twitter mecralarıyla da benzer özellik taşıyan Google +, Facebook’ta paylaşım, Twitter’da da takipçi mantığıyla özdeşleşmektedir. Tüm bu benzerliğinin yanı sıra diğer platformlardan farklı olduğunu da söylemeliyiz. Bunlar arasında göze çarpan, Hangouts özelliğidir. Hangouts, video görüşmesine dayalı ve geniş bir ağı olan, toplu görüşme imkanı sunan bir oluşumdur.

SEO için Google Plus Kullanımı ve Google Plus İle Arama Sonuçlarında Üst Sıralara Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Web sitelerinin, kullanıcı trafiğinde takipçi ve ziyaretçi kazanma isteği herkes tarafından bilinmektedir. Google firmasının yaptığı en büyük oluşumlardan biri olan Google Plus, web sitenizin trafiği ve üst sıralara çıkabilmenizi arttıracak nedenlerden birisi olmaktadır. Google Plus ve SEO birleşimi avantajlarıyla birlikte sıradan bir ağ sitesinden çok daha fazlasıdır. Sitenizin kullanıcı yoğunluğunu arttırmak için de eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

İstatistik verilere dayanarak, Facebook’tan sonra dünyadaki en büyük sosyal ağ sitesi olduğunu bilmeniz isteriz. 540 milyon aylık kullanıcı kitlesine sahip olması da, Google + platformunun gücünü kanıtlar niteliktedir. SEO mantığından yaklaşırsak, Google + için neler yapılabilir bunu açıklamak istiyoruz.

Google Plus Hesabınızı Google Authorship İle Birbirine Bağlayın

Google’ın sunduğu hizmetlerden birisi de Google Authorship olmaktadır. Bu uygulamayı, yazarlık olarak da görebilirsiniz. Google Plus hesabınızla yazarlık yapıyorsanız, sitenizi birbirine bağlamanız yeterli olacaktır. Google hesabınızdaki içeriklerinizi doğrulayarak, geniş kitlelere ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Bu sebeple, oldukça önemli bir tercih olacağını belirtmek istiyoruz.

Site Linkiniz Google +’ya Ekleyin

Birçok sosyal platformda yer alan link ekleme seçeneği, Google Plus uygulamasında da bulunmaktadır. Web sitenize ait olan linkinizi profilinize ekleyerek, SEO açısından oldukça kazançlı bir konuma gelebilirsiniz. Bunun sonucu olarak, doğal backlink kazanmasınız da ekstra bir başarı olacaktır. Profilinizdeki linkler sebebiyle, ziyaretçi ve kullanıcı trafiğinizde artış gözlenecektir. Google Plus profilinize giren kullanıcılar, burada yayınladığınız linkinize girebilme şansına sahip olacaklar. Google Plus ve Seo Uyumuyla birlikte, hem sitenizin değerinin artacağını, hem de kullanıcı sayınızın yükseleceğini söyleyebiliriz.

İlgilendiğiniz Kategorileri Google +’ya Ekleyin

Google + hesabınızda yer alan ‘’hakkında’’ bölümündeki bağlantı sekmesine, sizinle ilgili olarak site linklerinizi eklemelisiniz. Bunun getirisi olarak da, Google Plus platformundaki kullanıcılara linklerinizi sunma şansına sahip olacaksınız. Bu işlemler sonrasında, linkinize tıklanması ve web sitenizin kullanıcı erişimine kavuşmasına sebep olabilirsiniz.

Google Plus Paylaşımlarınızda Görsel ve Linklere Yer Vermelisiniz

Paylaşım yapacağınız yazılarınızda, kelimeler üzerinden link belirtme şansınız bulunmamaktadır. Ancak, içeriğinizin alt linkini postunuzun içerisine ekleyebileceğinizi de söylemeliyiz. Sonuç olarak, ekstra bir kullanıcı ve kazanca kavuşmanız zor olmayacaktır. Paylaşımda bulunacağınız postta, URL’nizi ekleyebilir ve tıklanacak bir link seçeneği yaratabilirsiniz. Görselle çelişki oluşturmayacak bir düzende olmasına da özen göstermelisiniz.

Sonuç

Google Plus kavramının SEO’ya olan etkileri, olumlu veya olumsuz olabilmektedir. Mantıksal fikirlerle sağlıklı seçimlerde bulunursanız, oldukça kazançlı bir konuma gelebilirsiniz. SEO içeriğine dayanan paylaşımlarınızdaki linkleri düzenli kullanmalı ve Google + uygulamasına ters düşecek etkilerden uzak durmalısınız.

“Google Plus’ın Sosyal SEO’ya Etkisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın