Huawei Honor 8 Lite Hakkında İlk Bilgiler Neler?

Akıllı telefon üreticileri arasında Çinli teknoloji devleri yavaş yavaş öne çıkmaya başladı. Çok yüksek bir kalitede telefonlar olmasa da düşük fiyatları nedeniyle tercih edilen ZTE markası ardından tasarımları ile dikkat çeken Xiaomi markası derken bu alanda Çinli teknoloji devleri arasında en çok öne çıkan marka Huawei oldu. Telefonları ile Apple’a bile rakip olduğu belirtilen akıllı telefon devinin üst düzey akıllı telefon serileri de bir hayli ilgi çekiyor. Özellikle Huawei P serisi ile ön çıkan marka bunlara ek olarak ara modellerde sunmuyor değil. Huawei Honor 8 Lite serisi de bu modellerden biri olarak gösterilmekte. Daha çok orta segment akıllı telefonlara hitap eden telefonların belli olan özelliklerine daha yakından bakalım.

Huawei Honor 8 Lite Nasıl Bir Telefon?

Huawei Honor 8 Lite serisinde yer alacak olan özelliklerde bir bir ortaya çıkmaya başladı. Peki telefon ne gibi özelliklere sahip? Nasıl farklı sistemlerle beraber geliyor? Daha detaylı olarak ele alalım.

Tasarım İncelikleri

İlk olarak yeni seri akıllı telefonların tasarımlarını ele almak gerekiyor. Tasarım konusunda standart Huawei çizgilerinden çok fazla dışarı çıkılmıyor. Yine oval kenarları ve yine arka kısımda mini bir kamera tercihi yapan markanın bununla beraber arka kapağın tam orta kısmında farklı olarak bir parmak izi okuyucu yer alıyor. Dairesel olan parmak izi sensörü ise arka kapak tasarımını tamamlamakta. Malzeme konusunda ise Huawei Honor 8 Lite serisi oldukça iddialı bir seri.

Cam yüzey ile beraber gelen ve cam gövde tasarımlarına örnek oluşturan modelin bunun dışında metal çerçevesi de bulunması Huawei Honor 8 Lite serisini orta segment olarak gösterse de aslında üst segment bir tasarıma sahip olmasını sağlamakta. Zaten bunu telefona baktığınızda hissedebiliyorsunuz. Genel olarak kalınlık konusunda ise 7.6 mm değerinde bir kalınlık değerine ve 147 gram gibi bir ağırlığa sahip olduğunu da belirtelim.

Ekran Özellikleri

Huawei Honor 8 Lite serisinin tasarımından sonra şimdi gelelim telefonun ekran özelliklerine. Ekran konusunda seçim yine standartları geçmeyen bir seçimle 5.2” inç olarak yapılmış. Çözünürlük değeri olarak ise Full HD çözünürlük desteği sunan ekranların 424 PPI piksel yoğunluğu ve IPS paneli de bulunmakta. Ekran konusunda bu özelliklerin orta segment için oldukça beğeni toplayan özellikler olduğunu da söylemek gerekiyor. Huawei Honor 8 Lite serisi bu ekran özellikleri il rakiplerinin de önüne geçecek gibi.

Huawei Honor 8 Lite

İşlemci Ve Ram Bellek

İşlemci konusunda ise Huawei, Apple gibi kendi işlemcilerinin dışına çıkmayı pek tercih etmiyor. Bu seride de işlemci modelinde yine Kirin işlemcileri tercih ediliyor. Kirin 655 serisi işlemcilerle beraber gelen akıllı telefonların 8 çekirdek olacağını da belirtelim. 2.1 GHz hızında çalışacak olan işlemcilerle öne çıkacak olan seride işlemcileri desteklemek için ise toplamda 3 GB Ram bellek miktarı da kullanılmakta.

Ram teknolojisi konusunda ise yeni seri LPDDR4 tercihi yapılmamış ve şu an en sık kullanılan Ram teknolojilerinde biri olan LPDDR3 teknolojisi tercih edilmiş durumda. Huawei Honor 8 Lite serisinin bu özellikleri ile beraber ideal bir performans sunduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Kamera Özellikleri

Apple’ın rakibi olarak çıkış yapacak olan Huawei P10 serisinde kullanılacak kameraların bir hayli başarılı olduğunu konuşuluyor. Huawei Honor 8 Lite serisinde o kadar yüksek bir kamera teknolojisi beklemek yanlış olur. Fakat yine de orta segment için oldukça iyi bir kamera sistemi kullanıldığını da belirtelim. 12 MP arka kamera ile beraber gelen serinin kamerasının HDR, BSI, Elle Odaklama, Panorama, Otomatik Odaklama gibi birçok teknolojiye sahip olan kameranın Full HD çekim yapabildiğini de belirtelim. Telefonun ön kamerası konusunda ise 8 MP seçimi yapılmış durumda. Bu özelliklerle beraber kameranın yeterli bulunduğunu da belirtelim.

Huawei Honor 8 Lite

Batarya Kapasitesi

Batarya kapasitesi konusunda 3000 mAh seçim yapılmış. Huawei Honor 8 Lite bu batarya kapasitesi ile beraber 670 saat bekleme süresi sunduğunu da ekleyelim. Konuşma ve kullanım durumuna göre ise bu rakamlarında değişebildiğini ekleyelim. Telefonun bu yönde eksik kalan kısmı ise hızlı şarj desteğinin bulunmuyor olması. Bu özellikte telefonu biraz arka plana atacak minik bir ayrıntı olarak dikkat çekmekte.

İşletim Sistemi Desteği

İşletim sistemi konusunda da yine aslında beklentiler belli. Android işletim sistemi kullanacağı kesin olan akıllı telefonun Android işletim sistemi çıkış sürümü ise Android Nougat olacak. Daha sonrada Android Nougat yeni sürüm güncellemesini almaya devam edecek olan akıllı telefonun bundan sonra ne gibi bir işletim sistemi güncellemesi yayınlayacağı da merak konusu oldu. Söz konusu güncellemelerin hangi sürüme kadar devam edeceği de merak konusu. Android Nougat sonrası da güncelleme alınabilir.

Fiyatı

Tüm bu özellikleri ile beraber belli ülkelerde ön siparişe açılan yeni telefonların fiyatının ülkemizde ise en az 1100 TL rakamında olacağı da düşünülüyor. Tabi net bir fiyat açıklaması yok.

Yorum yapın