Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Noktalar!

Hosting Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Noktalar!

İnternet sitesi sahip olmak isteyen kişiler domain yani alan adı alarak bu alandaki ilk adımlarını atmış olmaktadırlar. Bundan sonraki aşamada ise web sitelerinin içerisinde bulunacağı hosting seçimini yapmaya gelmektedir. Bu konuda birçok alternatif vardır ve internet sitesi sahibi olmak isteyen kişiler bu kadar seçim arasında doğru tercih içerisinde bulunmak istemektedirler. Bunun için bir takım püf noktalara dikkat etmelidirler.

 

Web Hosting Ne işe Yarar ve Özellikleri Nelerdir?

Host kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı ise barınmak ve barındırma anlamına gelmektedir. Teknik anlamda ise web sitelerinin 7/24 kesintisiz olarak internet hizmeti sağlandığı yer olarak bilinmektedir. Web hosting ile uğraşanların sıkça telaffuz ettiği ayrıca en çok sorun yaşadıkları alanlardan birisi olma özelliği taşımaktadır. Sanal ve fiziksel sunucu alacak ve yönetecek kadar bilgi birikimine sahip olmayan kullanıcıların web sitelerinin barınmasını sağlamak için çeşitli hizmet sağlayıcılarından web hosting temin etmek zorundadırlar.

Windows mu Linux mu?

Kullanıcı anlamında Windows’un Linux’a karşı ezici bir üstünlüğü olsa da Linux’un server anlamında daha verimli olduğu kesinlikle söylenebilir. Kullanıcılar kullandıkları alt yapıya göre tercih yapmak zorundadırlar. Eğer ki kullanıcıların asp ya da aspx diliyle hazırlanan bir web siteleri varsa mutlaka Windows hosting’i tercih etmelidirler. Eğer ki kullanıcıların web sitesi PHP diliyle yapıldıysa mutlaka Linux hosting şart olmaktadır.

Bu durumda kullanıcıların bilmeleri gereken önemli bir nokta vardır. Her ne kadar Windows PHP ile çalışabilen bir yapıya sahip olsa da stabil bir çalışma düzeneği için Linux mutlaka şart olmaktadır. Eğer ki kullanıcılar Wordpress kullanacaklarsa mutlaka Linux’tan şaşmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda Windows ücretli bir işletim sistemiyken Linux ücretsiz bir işletim sistemidir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın