Harddisk’teki Veriler Erişilemeyecek Şekilde Nasıl Şifrelenir?

Bilgisayarlarımızı sürekli olarak internette film seyretme, oyun oynama, kelime işlemci yazılımlarını kullanma amacı ile kullanmamaktayız. Bilgisayarlarımızı ayrıca veri depolama, önemli belgelerin saklanması, fotoğraf ve videoların korunması amacı ile de kullanıyoruz.

Birçok kişinin harddisk cihazının içine baktığımızda özellikle yedek disk dediğimiz alanda eminiz ki birçok önemli fotoğraf ve belge bulunuyordur. Bu belgelerin veya verilerin korunabilmesini sağlama amacı ile Windows işletim sisteminin açılışına bir parola koymak yeterli değildir. Ancak ne yazık ki yüzlerce insan Windows açılışına koyulan bir parola ile bütün verilerinin güvende olduğunu zanneder.

Windows Giriş Şifresi Kırılabiliyor!

Windows açılış şifresinin kırılıp kırılamayacağı bir soru cümlesi olarak bile kullanılmamalı. Çünkü kırılması son derece basit. Özellikle de Windows 9, Windows 10 en yüksek versiyonu bile olsa yine de giriş parolası kolayca kırılabiliyor. Peki bunun anlamı nedir?

Birisi bilgisayarınıza fiziksel anlamda erişim sağlarsa, açılış şifrenizi kırabilmesi oldukça kolaydır. Sadece “Windows şifresi nasıl kırılır?” diye bir arama gerçekleştirse önüne bu işi nasıl yapabileceğine dair yüzlerce kaynak çıkacaktır. Hal böyle olunca kullanıcıların bir kısmı da bunun bilincinde olarak daha farklı çözüm yolları arayışına giriyorlar.

Harddisk içerisinde bulunan verileri 3.parti yazılımlar ile şifreleyebilirsiniz. Bu yazılımlar da öyle basit olan “folder lock” tarzı programlar değiller.

Truecrypt ve Veracrypt İle Veri Şifreleme

Truecrypt yazılımı özellikle de son yıllarda profesyonel bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu yazılım verilerinizi AES, RSA gibi gelişmiş algoritmalar ile şifrelemektedir ve bu algoritmaların kırılması da oldukça zor olmaktadır.

Ayrıca verilerinizi korurken sizlere sadece parola ile koruma sağlamaz özel key dosyaları seçmenize de olanak tanır. Bu özel key dosyalarını her verilerinizi görmek istediğiniz zaman seçmek zorundasınız. Bunun yanında parolanızı girmek zorundasınız. Ancak bu şekilde verilerinizi görebilirsiniz.

Veracrypt ise yine Truecrypt ile aynı sınıfa giren profesyonel bir veri şifreleme yazılımıdır. Unutmamanız gereken nokta ise eğer ki verilerinize koyduğunuz parolayı unutursanız kurtarmanız asla mümkün olmayabilir.

Yorum yapın