Google En Güvenli Akıllı Telefon Listesini Nasıl Belirliyor?

Akıllı telefon dünyasında en etkin olan markalardan birisi kesinlikle Google. Daha önce birçok kez Nexus akıllı telefonları ile piyasada yer alan marka hemen ardından ise ilk defa kendi adı ile yayınladığı akıllı telefonları Google Pixel serileri ile gündem olmuşu. Markanın bu kadar çok konuşulmasını sağlayan yeni amiral gemisi akıllı telefonlarının özellikleri de üst segment akıllı telefonlar içerisinde Google serilerinin de yer almasını sağlamıştı. Google tarafından piyasaya sürülen tüm bu akıllı telefon modellerinin dışında aslında teknoloji devinin akıllı telefon alanında daha çok yazılım alanında öne çıktığını da biliyoruz. Android işletim sisteminin yayınlanmasıyla beraber sektörün yazılım kısmını elinde tutmayı başaran Google sürekli olarak güncellediği Android işletim sistemiyle beraber akıllı telefon pazarına da damgasını vurmayı başardı.

Şu an için akıllı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sisteminin Android işletim sistemi olması Google’ın piyasada söz sahibi olmasını da sağlıyor. Tabi bu kadar çok kullanılan bir mobil işletim sistemi olmasıyla beraber Android işletim sistemi için de güvenlik konusu tartışmalara neden oluyor. Son dönemde akıllı telefonlar içerisinde güvenlik konusunun genel olarak gündem olması ile beraber Android işletim sistemlerinin de güvenliği en çok tartışılan konulardan biri olarak karşımıza çıktı.

Android İşletim Sistemi Güvenli Mi?

Android işletim sisteminin ne kadar güvenli olduğu ve akıllı telefonlarda ne derece güvenli bir ortam sağladığı hala tartışmalara neden olmakta. Her ne kadar Google tarafından sürekli olarak güncellemeler yayınlanıyor olsa da genel anlamda Android akıllı telefonlarının dışı dönük yapısı ve rahat uygulama eklenebiliyor olması bu seri işletim sistemlerinin biraz daha fazla güvenlik sorunu yaşamasına neden oluyor.

Yaşanan güvenlik sorunları ise kullanıcıların akıllı telefonlarında yer alan bilgilerin riske girmesine neden oluyor. iOS işletim sistemi ile karşılaştıracak olursak Android işletim sisteminin kesinlikle daha güvensiz bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat son yayınlanan Android sürümlerinde de tüm bu güvenlik risklerinin en aza indirildiğini eklemek gerek.

Google en güvenli akıllı telefonlar

Google Güvenli Akıllı Telefonları Nasıl Seçiyor?

Bu noktada Android akıllı telefonlarının ne kadar güvenli olduğunu öğrenmek isteyen kullanıcılar için de en büyük yardımcı Google oluyor. Google tarafından Android işletim sistemini en iyi kullanan ve en iyi optimizasyonu sağlayan telefonların düzenli olarak listesi yayınlanıyor. Google tarafından yayınlanan tüm bu listelerle beraber en güvenli akıllı telefonlar kullanıcılara sunuluyor. Peki bu listeyi Google neye göre belirlemekte?

Google’ın güvenli akıllı telefon seçiminde ilk dikkat çeken detay akıllı telefonların işletim sistemi güncellemesi alıp almadığı. İlk kriter her zaman için bu oluyor. Eğer akıllı telefon markası işletim sistemi güvenliği için sürekli yeni Android sürümlerini alıyorsa bu durumda Google tarafından akıllı telefon bir adım önde gösteriliyor. Fakat en güvenli akıllı telefonları belirlerken dikkat edilen tek kriterde bu değil.

Son sürüm olan Android Nougat güncellemesini almasa hatta Android 5.1 sürümünde kalsa bile Google tarafından en güvenli akıllı telefonlar listesine seçilen telefonlarda yok değil. Bu serilerin özelliği ise Google güncelleme listesinde yer alması. Yani yeni Android sürümü almıyor olsa da bu akıllı telefonlar Android için yayınlanan güvenlik yamalarını sürekli olarak alıyor. Güvenlik yamalarının sürekli olarak telefona eklenmesiyle beraber son dönemde çıkan tehditlere karşı bir nevi akıllı telefonların güvenliği sağlanmış oluyor. İşletim sistemi güvenlik yamalarını alan ve yeni sürümlere güncellenen akıllı telefonlar ise Google için en güvenli telefonlar oluyor.

En Güvenli Telefonlar Hangileri?

Bu noktada geçtiğimiz günlerde de bir liste yayınlayan Google’ın sadece Android işletim sistemi güncellemelerine göre güvenlik kriteri belirlemesi elbette ki yeterli değil. Fakat yine de diğer seriler ile karşılaştırdığımızda Google’ın listelerinde yer alan güvenli akıllı telefonların gerçekten 1 adım önde olduğunu söylemekte yanlış olmaz. En azından işletim sistemi konusunda içiniz rahat oluyor.

Google tarafından son yayınlanan listede de yine bu tip akıllı telefonlar yer aldı. Yayınlanan son listede ilk sırada yer alan akıllı telefonlar Google’ın akıllı telefonları oldu. Burada Google’ın kendisine öncelik verdiği düşünülebilir. Fakat aslına öncelik verme gibi bir durum söz konusu değil. Yukarıda saydığımız değerlendirme koşullarına göre Google’ın akıllı telefonları gerçekten ilk sıralarda yer almayı hak ediyor.

Çünkü bütün güvenlik şartlarını belirttiğimiz durumlara göre sağlamakta. Bunun dışında listede Samsung Galaxy S7, Motorola Moto Z, Sony Xperia X, OnePlus 3 gibi akıllı telefonlarda yer alıyor. Sürekli güncellenen listelerde Android Nougat güncellemesi almayan telefonlarında yer almaya başladığını da belirtelim. Bu konuda gerekli bilgiyi zaten yazımızda verdik. Bir sonraki listede güvenlik kriterleri değişir mi yoksa Google bu şekilde devam mı edecek? Bu noktada şimdiden yorum yapmak zor ama markanın işletim sistemi odaklı değerlendirmesi değişebilir.

Yorum yapın