Hangi Motor Daha Az Yakar?

Otomobil sahibi olanlar veya otomobil alacaklar için en önemli sorunlardan birisi; araçların yakıt durumudur. Bu yüzden son model otomobillerde bile, daha az yakan bir yakıt sistemi tercih ediliyor. Bu yakıt seçeneği ise, dizel motorlu araçlar olarak ülkemizde yerlerini almış durumdalar. Ayrıca otomobillerin yakıt tasarrufu her ne kadar motorlar üzerinde hesaplansa da, aslında sürücülerinde bu hesaplamada yer aldıklarını unutmamak lazım. Hatta, Avrupa Tüketici Birliği tarafından açıklanan bilgilere göre; otomobillerin yakıt tasarrufları, sadece kullandıkları motorlar üzerinden değil, zorlu mevsim şartlarına, yolların ve son olarak trafiklerin yoğunluğuna göre ölçümleri yapılıyor. Peki, az yakan motor seçenekleri nelerdir?

1.2 Motor

1.2 motorların, yakıt tasarrufu yaptığı kesinlikle yanlış bilgidir. Çünkü 1.2 motorlar, otomobilin ağırlığını çekemeyeceği için ve daha fazla yakıt isteyeceği için, diğer motor seçeneklerine oranla daha fazla yakıt harcamaktadırlar.

1.3 Motor

1.3 motorlar, Dünya standartlarında tercih edilen sayılı seçenekler arasındadır. Ayrıca bu motor seçeneğini, ülkemizde genellikle ticari araçlar kullanmaktadırlar. 1.3 seçeneği, hem az yakmasıyla, hem de otomobilin ağırlığını eşit şekilde çekmesiyle bilinmektedir. 1.3 motor seçeneklerinin en büyük avantajları ise, yakıttan fazlası ile kar etmeleridir.

1.4 Motor

1.4 motor seçeneği, ülkemizde ve Dünya’da en çok kullanılan seçeneklerden bir tanesidir. Ayrıca 1.4 motor seçeneği, genellikle hatchback ve sedan araçlarda kullanılmaktadır. 1.4 ve 1.5 motor gücüne sahip araçlar, aynı yakıt sisteminde kabul edilir ve aynı tasarrufa sahiptirler.

1.5 Motor

1.5 motor seçeneği, genellikle dizel sistemli otomobillerde kullanılmaktadır. Bu motor seçeneğinde dizel yakıt sisteminin kullanılması, tamamen otomobilin silindir hacmine ve kitlesine göre yapılmaktadır. Örneğin; 1.5 motor gücüne sahip bir otomobil, 4 silindir gücünde eşzamanlı olarak çalışır. Ve her silindir, 250 cc’lik bir yakıt deposuna sahiptir. Otomobilin ivme ve sürat kazanmasıyla bu oran, 4 silindire eşit şekilde dağılır ve hıza bağlı kalmaksızın en düşük yakıtı harcamış olursunuz.

1.6 Motor

1.6 motor, Tüketici Birlikleri tarafından en çok yakan seçenekler arasında bulunmaktadır. 1.6 motorların fazla yakmasının sebebi; daha fazla silindir kitlesi bulundurmalarındandır. Yani, motor daha fazla ivme kazanmak ister ve otomobil motorunun içerisindeki silindirler, haddinden fazla bir şekilde yakıt pompalar. Bu yüzden, 1.6 motorlar, otomobil mühendisleri tarafından tavsiye edilmeyen motor seçeneklerindendir.

2.0 Motor

2.0 motorlar, tamamı ile son model otomobillerde ve sportik otomobillerde kullanılmak üzere imal edilmiş motor seçeneklerindendir. Genellikle bu motor seçenekleri, beygirleri ve silindir ivmeleri tarafından ölçülürler. 2017’nin son aylarında ölçülen yakıt tasarruflu motorlarda sondan başarılı olan tek seçenek; 2.0 motorlar olmuştur. Kısacası bu motor seçeneği, diğer seçeneklere nazaran daha fazla yakmaktadır.

En Az Yakan Otomobil Markaları Hangileridir?

En az yakan otomobiller, genellikle iki seçenekte ele alınırlar. Bunlar; şehir içi ve uzun yol olarak bilinmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz otomobiller, şehir içi ve şehir dışı olarak ölçülmüştür. Ayrıca, her iki seçeneğin eş zamanlı olarak yakıt tasarrufları çıkartılmıştır.

Golf 7: Volswagen mühendisleri tarafından ölçümü yapılan otomobil, 100 kilometre baz alınarak 4.2 lt. yakıt yakmaktadır.

Citroen C2: Fransız otomobil markası olan aracın yakıtı, Avrupa Birliği tarafından en az yakan araçlar kategorisine alınmıştır. 3.9 lt. yakmaktadır.

Kia Picanto: Kia’nın en az yakan aracı olarak bilinmektedir ve 1.4 motor seçeneğine sahiptir. Rakibi Volswagen otomobilleri ile aynı yakmaktadır. 4.1 – 4.2 lt.

Renault Clio: Sektör rakiplerine göre dizel motorlu seçeneğini tavsiye eden Renault, 3.8 ila 4.0 lt. aralarında yakmaktadır. En uygun yakıt tasarrufu yapan araçlardandır.

Hyundai i20: Rakiplerine göre az tasarruf yapan Hyundai, 4.4 lt bazında bir yakıt harcamaktadır.

Yorum yapın